Ana içeriğe atla

Quentin Tarantino

Sinemanın efsane yönetmenlerinden kendisi. İnsanlara beğendiğiniz filmler dendiğinde, en az bir filmi neredeyse tüm listelere giriyor.

Quentin Tarantino
Quentin Tarantino, 27 Mart 1963′te Amerika Birleşik Devletleri’nin Tennessee eyaletinin Knoxville kazasında doğmuş. Bababsı Tony Tarantino bir İtalyan, annesi Connie McHugh ise İrlanda ve Cherokee Kzılderilisi karışımı.

Kpss’ye girip kazanamayanları görünce üniversite eğitimini yarıda bırakıp Los Angeles yolunu tutmuş. Filmlerinde de özel bir yere sahip Los Angeles. Pekçok işte çalıştıktan sonra belkide kariyerini ençok etkileyecek olan işe girmiş: Video film dükkanı! Burada pekçok film seyretme imkanı olmuş yönetmenin (beleş nasıl olsa). Kensine sinema konusunda eğitimi olup olmadığını soranlara, ‘film eğitimi almadım ama filmlere gittim’ diye cevap veriyormuş.

Yönetmenin hayranları tarafından saptanmış bazı takıntıları var. Filmerinde özellikle Cadillac, Chevrolet, Dodge gibi eski model arabalar kullanıyor. Şiddeti göstermeyi seviyor (hatırlarsız Kill Bill’de bazı sahneler sansürden geçmesi için sihay-beyazdı). Filmlerinde bavul, çanta aksesuar olarak bol bol kullanılıyor. Alfred Hichcock gibi ufak olsada filmlerinde oynuyor. Haa, bi de Quentin Tarantino ’nun IQ seviyesinin 160 olduğu söyleniyor (bu bana da inandırıcı gelmedi :p). Son olarak popülerliğini yitirmiş oyunculara rol vermeyi seviyor.

Quentin Tarantino filmlerine gelince, Rezervuar Köpekleri / Reservoir Dogs (1992), Ucuz Roman / Pulp Fiction (1994), Jackie Brown (1997), Kill Bill (2003), Grindhouse – iki bölüm olan filmin ilk bölümünü Tarantino (Ölüm Geçirmez / Deathproof), ikinci bölümünü (Dehşet Gezegeni / Planet Terror) ise yakın arkadaşı Robert Rodrigez çekti – (2007), Soysuzlar Çetesi / Inglorious Basterds (2009), Zincirsiz / Django Unchained (2012).

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Okuma Köşesi Dekorasyon Örnekleri

Gerek çalışmak gerekse günün yorgunluğunu üzerimizden atmak için bir evde mutlaka okuma köşesi bulunmalı diye düşünüyorum. Burada hangi amaçla okuma yaptığımız önemli.

Çalışmak ya da öğrenmek birincil amaç ise kitap okurken daha dik oturmalıyız. Hazırlamış olduğumuz okuma köşesi bizi rehavete kaptırmamalı; aksi taktirde uyuklamaya başlarız. Ama amacımız zaten uyumak ise durum başka.

En uygun okuma ışığı doğal ışıktır. Yani güneş ışığı. Bu sebeple okuma yapacağımız yerin güneş ışığı alan bir yerde olması gerekir. Ayrıca gözlerimizi dinlendirme ihtiyacı duyduğumuzda başımızı kaldırıp karşıdaki bir noktaya bakarak dinlenebiliriz. Dışarıyı gören bir noktadaysak bu çok daha kolay olacaktır.

Doğal ışık olmadığı zamanlarda hem ortam aydınlatması hem de okuma lambası bulunursa daha uzun süreler okuma yapabiliriz. Okuma ışığının sol tarafta bulunması gözler açısından daha sağlıklı olacaktır. Ama uyumak için okuyorsak sadece abajur yeterli olacaktır.

Okuduğumuz materyalin kağıdı da okumada önem…

Küçük Dövme Modelleri Koreli Sanatçıdan

Kimisi büyük sever, kimi küçük sever. Dövmelerden bahsediyorum. Minimal bir fark yaratmak isteyenler için küçük dövme modelleri hazırladım.

Playground Tattoo, Kore'de bulunan bir dövme sanatçısı. Sanatçı sözünü haketmiş çünkü binlerce dövme yapmış. Dövme konusunda uzmanlaşmış. Basit çizgilerle fark yaratıyor.

Kore'ye gitmeyi düşünüyorsanız kendisine ulaşabilirsiniz. Ya da modelleri yakındaki bir dövmeciye götürün. Tercih sizin.

Küçük Dövme Modelleri


Kulağa dövme yaptırmak çok acıtır mı? Biraz zor sanki.Bu dövmeyi beğendiyseniz Havalı Çapa Dövme Modelleri sizi bekliyor.

Beyaz Mutfak Dolapları İlham Veriyor

Bana göre mutfak evin en önemli yeridir. Dekorasyon çalışmaları esnasında beyaz mutfak dolapları tüm ailenin bir araya geldiği bu özel alan için çözüm olacaktır.

Mutfak dolapları için farklı renkler tercih edilebilir. Fakat beyaz mutfak dolapları her zaman için öncelikli olacaktır.

Beyaz renk mutfağınızı geniş gösterir. Mutfak aletleri, avizeler ve diğer dekorasyon unsurlarıyla uyumludur. Ortama ferahlık verir.

Mutfak dolabı almayı düşünüyorsanız ya da yenileyecekseniz sizin için derlediğim örneklere göz atmayı ihmal etmeyin.

Beyaz Mutfak Dolapları

Canlı çiçekler monotonluğu kırar ve ferahlık getirir.Güzel kilim, güzel mermer tezgah ve basit bir avize ve sıcak bir atmosfer oluşturmuş.

Evde sıcak bir karşılama için açmış çiçekler önemlidir.Siyah ve beyaz mutfaktaki bitkiler, kitaplar ve fotoğraflar modern ve minimal bir görüntü oluşturmuş.Altın sarısı ve beyaz birlikte çok iyi gider.Rustik mutfak sıcak bir hava oluşturmuş.

Gri ve beyaz güzel bir kombinasyon oluşturmuş.

Sarı ve beya…