Ana içeriğe atla

Seyahat Fotoğrafları İçin 10 İpucu

Seyahat Fotoğrafları İçin 10 İpucu

Belkide bu makale için biraz geç kaldım fakat hala tatile çıkmayanlar vardır. Tatilinizi unutulmaz yapacak seyahat fotoğrafları için 10 tane ipucu derledim.

Seyahat Fotoğrafları EkipmanıSeyahat Fotoğrafları Ekipmanı

Boynunuza asılı büyük bir fotoğraf makinesiyle çok havalı görüneceğiniz kuşkusuz. Lütfen hareket halinde olduğunuzda makinenizin bir süre sonra daha da ağırlaşacağını unutmayın. Seyahat fotoğrafları için önceliğiniz bir daha görmeyeceğiniz insanlara hava atmak mı güzel fotoğraflar mı?

Gerçekten altı farklı lense ihtiyacınız var mı? Bence geniş açılı bir lens işinizi görür. Hadi ben gencim, güçlüyüm diyenler bir tane de tele alsın. Ama seyahat fotoğrafları için daha fazlası gerçekten gereksiz.

Bir tripoda ihtiyacınız var mı? Yoksa taş ya da duvarları kullanarak doğaçlama yapabilir misiniz? Seyahat fotoğrafları için genelde tripoda ihtiyaç duymazsınız. Fotoğrafı ben çektiğim için karelerde olamıyorum diyorsanız birinden rica edin, sizi kırmayacaktır.

Yedek batarya veya şarj kablosu, birkaç hafıza kartı mutlaka yanınızda bulunsun.

Eğer kendi aracınızla yolculuk yapıyorsanız bu yazdıklarımı atlayın.

Güneşi Takip EdinGündoğumu

Güzel seyahat fotoğrafları için doğal ışık en iyisidir. Gün doğumu ve gün batımı saatlerini öğrenin. Bulunduğunuz yerin hava durumuyla ilgili bilgi için internet sitelerinden faydalanabilirsiniz.

Diyafram Öncelikli Seyahat FotoğraflarıDiyafram Öncelikli Seyahat Fotoğrafları

Manzara fotoğrafları çekecekseniz makinenizi diyafram öncelikli ayarlamalısınız. Bu size istediğiniz alan derinliğini ve keskinliği sağlayacaktır. Eğer kompakt bir fotoğraf makinası kullanıyorsanız ya da konuya yeterince hakim değilseniz seyahat fotoğraflarınızı otomatik ayarda çekin. Kasmaya gerek yok, kimseye birşey ispatlamak zorunda değilsiniz.

Hareketli HayvanlarHareketli Hayvanlar

Hayvan fotoğrafları ilgi çeker. Fakat hayvan hareket ediyorsa ISO değeri kadar enstantene degeriniz de önemlidir. Hızlı çekmelisiniz. Yoksa seyahat fotoğraflarınızı kontrol ederken sürprizlerle karşılaşabilirsiniz.

Filtre KullanınPolarize Filtre

İhtiyacınız olan ekipmanları sayarken sürekli hafif olmanızı tavsiye ettim. Ama polarize bir filtre hiç fena olmaz. Su ve cam yüzeylerde parlamayı azaltır, gökyüzünün maviliği ve bulutların beyazlığı belirginleşir.

RAW Formatta ÇekinFotoğrafları işleme konusunda size özgürlük verir. Fakat şunu söyleyeyim ki çektiğiniz seyahat fotoğraflarının kayıt süresi uzar ve seri çekim yapmanız zorlaşır. RAW format daha büyük boyutludur, yeterince hafıza kartı aldığınızdan emin olun.

Doğal Portreler ÇekinDoğal Portreler Çekin

Fotoğraf çekildiğinin farkında olan ve poz veren insanlar çoğu zaman sevimsiz olur. Çünkü eğer doğal bir yetenekleri yoksa ya da model değillerse kendilerini kasarlar. Fotoğraflarını çekeceğiniz kişi tamamen habersizken çok daha iyi seyahat fotoğrafları çıkar. Yanınızda tele lens varsa çok fazla yaklaşmadan çekim yapabilirsiniz. Arka planı yumuşatın ki modeliniz ön plana çıksın. Farkedilirseniz izin alırsınız. Kibar olun.

Dikkatli OlunSigorta

Parayı sokaktan toplamıyoruz ve Türkiye'de fotoğraf makineleri gerçekten çok pahalı. Makinenizi alırken size illaki sigorta isteyip istemediğinizi soracaklardır. Yaptırın! Onca para verip o güzel makineyi aldıysanız küçük bir meblağ da verebilirsiniz. Seyahat fotoğrafları çekerken toz ve yağmurdan zarar görebilir, düşüp kırılabilir. Daha da kötüsü çalınabilir. Aklınız makinenizde kalmasın, huzurlu bir tatil yapın.

Fotoğraf Çekmeye Hazır OlunFotoğraf Çekmeye Hazır Olun

Spontane seyahat fotoğrafları için makinenizi omzunuzda, boynunuzda ya da elinizde taşıyın. Şarj durumunuz iyiyse stand-by durumda olsun. Uçan balonu elinden kaçıran çocuk ilgi çekici olabilir. Fakat siz makinenizi çantadan çıkarana kadar balon kadrajdan çıkacaktır.

Sapa Yolları KullanınSapa Yollar

Tanınmış yerleri çekmenin hiçbir anlamı yoktur. Sizden önce defalarca çekilmiştir zaten. Bunun yerine iddialı seyahat fotoğrafları için daha az bilinen yerleri tercih edin, yeni yerler keşfetmeye çalışın. Ama Paris'e gitmişken Eyfel'in önünde fotoğraf çektirmemek olmaz. Facebook'a koyarsanız.

Yorumlar

  1. Seyahat fotoğrafı gerçekten önemli. Ekipman kadar plan çok önemli. Elinize emeğinize sağlık. Ben de seyahat fotoğrafları çekiyorum. Sitemi inceleyebilirsiniz. http://www.phardon.com

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Okuma Köşesi Dekorasyon Örnekleri

Gerek çalışmak gerekse günün yorgunluğunu üzerimizden atmak için bir evde mutlaka okuma köşesi bulunmalı diye düşünüyorum. Burada hangi amaçla okuma yaptığımız önemli.

Çalışmak ya da öğrenmek birincil amaç ise kitap okurken daha dik oturmalıyız. Hazırlamış olduğumuz okuma köşesi bizi rehavete kaptırmamalı; aksi taktirde uyuklamaya başlarız. Ama amacımız zaten uyumak ise durum başka.

En uygun okuma ışığı doğal ışıktır. Yani güneş ışığı. Bu sebeple okuma yapacağımız yerin güneş ışığı alan bir yerde olması gerekir. Ayrıca gözlerimizi dinlendirme ihtiyacı duyduğumuzda başımızı kaldırıp karşıdaki bir noktaya bakarak dinlenebiliriz. Dışarıyı gören bir noktadaysak bu çok daha kolay olacaktır.

Doğal ışık olmadığı zamanlarda hem ortam aydınlatması hem de okuma lambası bulunursa daha uzun süreler okuma yapabiliriz. Okuma ışığının sol tarafta bulunması gözler açısından daha sağlıklı olacaktır. Ama uyumak için okuyorsak sadece abajur yeterli olacaktır.

Okuduğumuz materyalin kağıdı da okumada önem…

Küçük Dövme Modelleri Koreli Sanatçıdan

Kimisi büyük sever, kimi küçük sever. Dövmelerden bahsediyorum. Minimal bir fark yaratmak isteyenler için küçük dövme modelleri hazırladım.

Playground Tattoo, Kore'de bulunan bir dövme sanatçısı. Sanatçı sözünü haketmiş çünkü binlerce dövme yapmış. Dövme konusunda uzmanlaşmış. Basit çizgilerle fark yaratıyor.

Kore'ye gitmeyi düşünüyorsanız kendisine ulaşabilirsiniz. Ya da modelleri yakındaki bir dövmeciye götürün. Tercih sizin.

Küçük Dövme Modelleri


Kulağa dövme yaptırmak çok acıtır mı? Biraz zor sanki.Bu dövmeyi beğendiyseniz Havalı Çapa Dövme Modelleri sizi bekliyor.

Beyaz Mutfak Dolapları İlham Veriyor

Bana göre mutfak evin en önemli yeridir. Dekorasyon çalışmaları esnasında beyaz mutfak dolapları tüm ailenin bir araya geldiği bu özel alan için çözüm olacaktır.

Mutfak dolapları için farklı renkler tercih edilebilir. Fakat beyaz mutfak dolapları her zaman için öncelikli olacaktır.

Beyaz renk mutfağınızı geniş gösterir. Mutfak aletleri, avizeler ve diğer dekorasyon unsurlarıyla uyumludur. Ortama ferahlık verir.

Mutfak dolabı almayı düşünüyorsanız ya da yenileyecekseniz sizin için derlediğim örneklere göz atmayı ihmal etmeyin.

Beyaz Mutfak Dolapları

Canlı çiçekler monotonluğu kırar ve ferahlık getirir.Güzel kilim, güzel mermer tezgah ve basit bir avize ve sıcak bir atmosfer oluşturmuş.

Evde sıcak bir karşılama için açmış çiçekler önemlidir.Siyah ve beyaz mutfaktaki bitkiler, kitaplar ve fotoğraflar modern ve minimal bir görüntü oluşturmuş.Altın sarısı ve beyaz birlikte çok iyi gider.Rustik mutfak sıcak bir hava oluşturmuş.

Gri ve beyaz güzel bir kombinasyon oluşturmuş.

Sarı ve beya…