Ana içeriğe atla

İnci Küpeli Kız Tablosu

İnci Küpeli Kız (Girl with a Pearl Earring) tablosu epey meşhur bir tablo. Adını belki hatırlamıyor olabilirsiniz. Büyük bir çoğunluğunuz ressamının adını da bilmiyor. Ama bu tabloyu illa ki görmüşsünüzdür. Johannes Vermeer adında Hollandalı bir ressama ait. 1665 yılında yapılan tablo günümüzde Lahey’de sergileniyor.

Hollanda’nın Mona Lisa’sı olarak kabul edilen İnci Küpeli Kız tablosundan esinlenerek bir de kitap yazılmış. Tracy Chevalier, yazdığı kitapta tablodaki gizemli kızın kimliğini ve hayatını bize sanatsal bir şekilde sunuyor. Elbette tüm kitap yazarın hayal ürünü, çünkü İnci Küpeli Kız tablosundaki kızın kimliği bilinmiyor.

Tablo, kitap derken yedinci sanata da gireyim. Ben girmiyorum aslında, giren girmiş. Evet, bu tablodan esinlenerek film de yapılmış. Kitabını okumadım ama filmini seyrettim. 2003 yapımı İnci Küpeli Kız filminde, Scarlett Johansson başrol oynuyor. Konusu şöyle: Griet (kızımız), Johannes Vermeer’in evinde hizmetçidir. Ressamın sponsoru, kızın tablosunu yapmasını ister. Vermeer’de karısının inci küpelerini hizmetçiye takar, başlar tabloyu yapmaya. Sonra olaylar, olaylar. Film, imdb.com’da 6.9 puan almış, fena sayılmaz. Doğrusunu söylemek gerekirse, ben Scarlett’in hatırına seyretmiştim.

Asıl konumuz İnci Küpeli Kız tablosuydu. Kitap ve filme ekstradan girdik. Okumaya üşendim ya da zaten yazdıklarını biliyordum diyenler için ilginç olacağını düşündüğüm bir kısma geldik. Resme meraklı olup, evde tuvalle, boyayla uğraşamam diyenler bu kısmı çok sevecek.

İnci Küpeli Kız | iPad Art Versiyon

Bir sanatsever, hatta yeteneginden dolayı sanatçı bile denebilir; iPad Mini ile iPad Art kullanarak İnci Küpeli Kız tablosunun reprodüksiyonunu yapmış. Bence başarılı da olmuş.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Okuma Köşesi Dekorasyon Örnekleri

Gerek çalışmak gerekse günün yorgunluğunu üzerimizden atmak için bir evde mutlaka okuma köşesi bulunmalı diye düşünüyorum. Burada hangi amaçla okuma yaptığımız önemli.

Çalışmak ya da öğrenmek birincil amaç ise kitap okurken daha dik oturmalıyız. Hazırlamış olduğumuz okuma köşesi bizi rehavete kaptırmamalı; aksi taktirde uyuklamaya başlarız. Ama amacımız zaten uyumak ise durum başka.

En uygun okuma ışığı doğal ışıktır. Yani güneş ışığı. Bu sebeple okuma yapacağımız yerin güneş ışığı alan bir yerde olması gerekir. Ayrıca gözlerimizi dinlendirme ihtiyacı duyduğumuzda başımızı kaldırıp karşıdaki bir noktaya bakarak dinlenebiliriz. Dışarıyı gören bir noktadaysak bu çok daha kolay olacaktır.

Doğal ışık olmadığı zamanlarda hem ortam aydınlatması hem de okuma lambası bulunursa daha uzun süreler okuma yapabiliriz. Okuma ışığının sol tarafta bulunması gözler açısından daha sağlıklı olacaktır. Ama uyumak için okuyorsak sadece abajur yeterli olacaktır.

Okuduğumuz materyalin kağıdı da okumada önem…

Küçük Dövme Modelleri Koreli Sanatçıdan

Kimisi büyük sever, kimi küçük sever. Dövmelerden bahsediyorum. Minimal bir fark yaratmak isteyenler için küçük dövme modelleri hazırladım.

Playground Tattoo, Kore'de bulunan bir dövme sanatçısı. Sanatçı sözünü haketmiş çünkü binlerce dövme yapmış. Dövme konusunda uzmanlaşmış. Basit çizgilerle fark yaratıyor.

Kore'ye gitmeyi düşünüyorsanız kendisine ulaşabilirsiniz. Ya da modelleri yakındaki bir dövmeciye götürün. Tercih sizin.

Küçük Dövme Modelleri


Kulağa dövme yaptırmak çok acıtır mı? Biraz zor sanki.Bu dövmeyi beğendiyseniz Havalı Çapa Dövme Modelleri sizi bekliyor.

Beyaz Mutfak Dolapları İlham Veriyor

Bana göre mutfak evin en önemli yeridir. Dekorasyon çalışmaları esnasında beyaz mutfak dolapları tüm ailenin bir araya geldiği bu özel alan için çözüm olacaktır.

Mutfak dolapları için farklı renkler tercih edilebilir. Fakat beyaz mutfak dolapları her zaman için öncelikli olacaktır.

Beyaz renk mutfağınızı geniş gösterir. Mutfak aletleri, avizeler ve diğer dekorasyon unsurlarıyla uyumludur. Ortama ferahlık verir.

Mutfak dolabı almayı düşünüyorsanız ya da yenileyecekseniz sizin için derlediğim örneklere göz atmayı ihmal etmeyin.

Beyaz Mutfak Dolapları

Canlı çiçekler monotonluğu kırar ve ferahlık getirir.Güzel kilim, güzel mermer tezgah ve basit bir avize ve sıcak bir atmosfer oluşturmuş.

Evde sıcak bir karşılama için açmış çiçekler önemlidir.Siyah ve beyaz mutfaktaki bitkiler, kitaplar ve fotoğraflar modern ve minimal bir görüntü oluşturmuş.Altın sarısı ve beyaz birlikte çok iyi gider.Rustik mutfak sıcak bir hava oluşturmuş.

Gri ve beyaz güzel bir kombinasyon oluşturmuş.

Sarı ve beya…