Ana içeriğe atla

Fransızca Öğrenmek için 5 Neden

Yabancı dil öğrenmek için pek çok seçenek varken neden Fransızca dersini seçmelisiniz? Belki de başka bir yabancı dili seçmek size eğitim ya da iş hayatınızda avantaj sağlayacaktır. Belki de herkes gibi bir İngilizce kursuna kayıt yaptırmalısınız. Ya da zaten İngilizce biliyorsunuz ve bu size yetiyor. Peki, o zaman neden Fransızca?

Fransızca Bilmenin Avantajları

Fransızca Öğrenmek için 5 Neden

Dünyada Fransızca Konuşanların Sayısı

Fransızca, sadece Fransa ve Quebec’te kullanılan bir dil değildir. 32 ülkede resmi dildir ve pek çok ülkede de ikinci dil olarak kullanılmaktadır. Uluslararası Fransızca Konuşan Ülkeler Topluluğu’na (International Organization of La Francophonie) üye 70 ülke ve dünya genelinde 200 milyon insan konuşmaktadır. Bunda önceleri Fransa egemenliğinde olan ve bağımsızlığını kazandıktan sonra da ana dilini Fransızca olarak devam ettiren ülkeler etkilidir. Bilindik ülkelerin yanında Fransızca konuşan ülkelere birkaç örnek vermek istersek Haiti, Fransız Guyanası ve Çad, Madagaskar ve Nijer gibi birçok Afrika ülkesini söyleyebiliriz. Buna ek olarak, Belçika ve İsviçre gibi bazı Avrupa ülkelerinde kullanılan çeşitli dillerden biridir. Hatta ABD'nin Louisiana eyaletinin bazı bölgelerinde Fransızca konuşulmaktadır.

Daha Fazla İş İmkanı


Dünya üzerinde 200 milyon insanın bu dili konuştuğunu göz önüne aldığımızda bu dili bilmek şüphesiz sizin önünüzü açacaktır. Turizm sektörünün ekonomi içerisindeki payı yabana atılamaz ve bu sektörde Fransızca konuşanlara ihtiyaç var. Aldığınız eğitim sayesinde, Fransızca özel ders verenler arasına katılabilir, çevirmen ya da tercüman olarak iş bulabilirsiniz. Fransa’nın dünya ekonomisindeki yerini göz önüne aldığımızda çok uluslu şirketlerin Fransızca çeviri yapabilenlere ihtiyacı vardır ve Fransızca dersi alarak iş seçerken avantaj sahibi olabilirsiniz.

Uluslararası Kuruluşlarda Fransızca

Evet, birçok uluslararası örgütün ana dili İngilizcedir. Fakat aynı zamanda bu örgütlerde Fransızca da konuşulmaktadır. Birleşmiş Milletler, NATO, UNESCO, OECD ve Avrupa Birliği Fransızca konuşulan uluslararası kuruluşlardan sadece birkaçı.

Sosyal Avantajlar

Fransızca romantik bir dildir. Fransız kadınları ve erkekleri tüm dünyada çekici insanlar olarak kabul edilmektedir. Ülkemizde İngilizce bilenlerin sayısı epey fazladır, İngilizcenin yanında bir de Fransızca bilmeniz size bambaşka bir hava katacaktır. Sözüme güvenin. :)

Kültürel Avantajları

Fransızca Öğrenmek için 5 Neden

Edebiyat sevenler için Fransız Edebiyatı’nın Dünya klasikleri arasına girmiş eserlerini Türkçe tercüme olmaksızın, orijinal dilinde okumak çok keyifli olacaktır. Sefiller’i "Les Miserables" ya da La Fonten Masalları’nı "Les Fables" olarak okumak istemez misiniz? Ya Fransız filmlerini dublajsız seyretmek? Size benden bir öneri: "Belle De Jour" filminde güzeller güzeli Catherine Deneuve sizi bekliyor.

Sonuç

Çeşitli sebeplerle bir yabancı dil öğrenmek isteyebilirsiniz. Bana göre olası sebeplerin başında ekonomi geliyor. Öğrendiğiniz yabancı dilin size iş ve para olarak geri dönüşümü ne olacak? Fransızca eğitimi size gerek iş veya gerekse para olarak getiri sağlayacaktır. Şimdi makalenin başında sorduğum soruyu değiştirerek tekrar soruyorum; “Neden Fransızca öğrenmeyeyim?

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Okuma Köşesi Dekorasyon Örnekleri

Gerek çalışmak gerekse günün yorgunluğunu üzerimizden atmak için bir evde mutlaka okuma köşesi bulunmalı diye düşünüyorum. Burada hangi amaçla okuma yaptığımız önemli.

Çalışmak ya da öğrenmek birincil amaç ise kitap okurken daha dik oturmalıyız. Hazırlamış olduğumuz okuma köşesi bizi rehavete kaptırmamalı; aksi taktirde uyuklamaya başlarız. Ama amacımız zaten uyumak ise durum başka.

En uygun okuma ışığı doğal ışıktır. Yani güneş ışığı. Bu sebeple okuma yapacağımız yerin güneş ışığı alan bir yerde olması gerekir. Ayrıca gözlerimizi dinlendirme ihtiyacı duyduğumuzda başımızı kaldırıp karşıdaki bir noktaya bakarak dinlenebiliriz. Dışarıyı gören bir noktadaysak bu çok daha kolay olacaktır.

Doğal ışık olmadığı zamanlarda hem ortam aydınlatması hem de okuma lambası bulunursa daha uzun süreler okuma yapabiliriz. Okuma ışığının sol tarafta bulunması gözler açısından daha sağlıklı olacaktır. Ama uyumak için okuyorsak sadece abajur yeterli olacaktır.

Okuduğumuz materyalin kağıdı da okumada önem…

Küçük Dövme Modelleri Koreli Sanatçıdan

Kimisi büyük sever, kimi küçük sever. Dövmelerden bahsediyorum. Minimal bir fark yaratmak isteyenler için küçük dövme modelleri hazırladım.

Playground Tattoo, Kore'de bulunan bir dövme sanatçısı. Sanatçı sözünü haketmiş çünkü binlerce dövme yapmış. Dövme konusunda uzmanlaşmış. Basit çizgilerle fark yaratıyor.

Kore'ye gitmeyi düşünüyorsanız kendisine ulaşabilirsiniz. Ya da modelleri yakındaki bir dövmeciye götürün. Tercih sizin.

Küçük Dövme Modelleri


Kulağa dövme yaptırmak çok acıtır mı? Biraz zor sanki.Bu dövmeyi beğendiyseniz Havalı Çapa Dövme Modelleri sizi bekliyor.

Beyaz Mutfak Dolapları İlham Veriyor

Bana göre mutfak evin en önemli yeridir. Dekorasyon çalışmaları esnasında beyaz mutfak dolapları tüm ailenin bir araya geldiği bu özel alan için çözüm olacaktır.

Mutfak dolapları için farklı renkler tercih edilebilir. Fakat beyaz mutfak dolapları her zaman için öncelikli olacaktır.

Beyaz renk mutfağınızı geniş gösterir. Mutfak aletleri, avizeler ve diğer dekorasyon unsurlarıyla uyumludur. Ortama ferahlık verir.

Mutfak dolabı almayı düşünüyorsanız ya da yenileyecekseniz sizin için derlediğim örneklere göz atmayı ihmal etmeyin.

Beyaz Mutfak Dolapları

Canlı çiçekler monotonluğu kırar ve ferahlık getirir.Güzel kilim, güzel mermer tezgah ve basit bir avize ve sıcak bir atmosfer oluşturmuş.

Evde sıcak bir karşılama için açmış çiçekler önemlidir.Siyah ve beyaz mutfaktaki bitkiler, kitaplar ve fotoğraflar modern ve minimal bir görüntü oluşturmuş.Altın sarısı ve beyaz birlikte çok iyi gider.Rustik mutfak sıcak bir hava oluşturmuş.

Gri ve beyaz güzel bir kombinasyon oluşturmuş.

Sarı ve beya…