Ana içeriğe atla

Dünya Mutluluk Raporu 2013

Dünya Mutluluk Raporu geçtiğimiz Eylül ayında açıklandı. Birinci yine değişmedi; Danimarka.

Dünya Mutluluk Raporu 2013 - Danimarka

İlk olarak geçtiğimiz yıl yapılmaya başlanan Dünya Mutluluk Raporu, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı (UNSDSN) tarafından Columbia Üniversitesi'ne yaptırılmış. 156 ülkenin katıldığı anket sonuçlarına ulaşmak için Gallup Dünya Anketi'nin son üç yıllık verileri kullanılıyor.

Dünya Mutluluk Raporu hazırlanırken kişi başına düşen gelir, ortalama yaşam süresi, yolsuzluk, seçim özgürlüğü, sağlık güvencesi, bireylerin güvenebilecekleri birinin olup olmaması, iş güvenliği gibi kriterler göz önüne alınıyor.

Gelelim 2013 yılı Dünya Mutluluk Raporu'nun sonuçlarına; Bu yıl ki raporda geçen yılın birincisi Danimarka yine birinci olmuş. Danimarka'yı sırasıyla Norveç, İsviçre, Hollanda ve İsveç izliyor. Zaten ilk on ülkenin sekiz tanesi Avrupa kıtasında bulunuyor.

Dünya Mutluluk Raporu'na göre dünyanın en mutsuz ülkesi Togo. Sonlarda yer alan diğer ülkeler ise Ruanda, Burundi, Orta Afrika Cumhuriyeti, Benin gibi Afrika Kıtası'nda bulunan ülkeler. Bu ülkeleri tahmin etmek çok da zor olmasa gerek.

Euro bölgesindeki krizden dolayı Yunanistan, İtalya, İspanya, Portekiz gibi ülkelerde geçen yıla oranla ekonomik nedenli düşüşler gözlenirken, Mısır'da yaşanan düşüşün sebebi olarak siyasi kriz öne sürülüyor.

Dünya Mutluluk Raporu 2013'e kısa bir göz attığımıza göre gelelim ülkemizin durumuna; Türkiye, raporda yer alan sıralamada 77. sırada bulunuyor. 5.345 puan almışız. Puanlama 0-10 arası yapılıyor ve ortalama puan 5.1'miş. Ortalamayı geçmişiz.

Önümüzdeki raporlarda daha mutlu bir ülke oluruz umarım.

* Dünya Mutluluk Raporu 2013 adresinden raporun tamamına ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Okuma Köşesi Dekorasyon Örnekleri

Gerek çalışmak gerekse günün yorgunluğunu üzerimizden atmak için bir evde mutlaka okuma köşesi bulunmalı diye düşünüyorum. Burada hangi amaçla okuma yaptığımız önemli.

Çalışmak ya da öğrenmek birincil amaç ise kitap okurken daha dik oturmalıyız. Hazırlamış olduğumuz okuma köşesi bizi rehavete kaptırmamalı; aksi taktirde uyuklamaya başlarız. Ama amacımız zaten uyumak ise durum başka.

En uygun okuma ışığı doğal ışıktır. Yani güneş ışığı. Bu sebeple okuma yapacağımız yerin güneş ışığı alan bir yerde olması gerekir. Ayrıca gözlerimizi dinlendirme ihtiyacı duyduğumuzda başımızı kaldırıp karşıdaki bir noktaya bakarak dinlenebiliriz. Dışarıyı gören bir noktadaysak bu çok daha kolay olacaktır.

Doğal ışık olmadığı zamanlarda hem ortam aydınlatması hem de okuma lambası bulunursa daha uzun süreler okuma yapabiliriz. Okuma ışığının sol tarafta bulunması gözler açısından daha sağlıklı olacaktır. Ama uyumak için okuyorsak sadece abajur yeterli olacaktır.

Okuduğumuz materyalin kağıdı da okumada önem…

Küçük Dövme Modelleri Koreli Sanatçıdan

Kimisi büyük sever, kimi küçük sever. Dövmelerden bahsediyorum. Minimal bir fark yaratmak isteyenler için küçük dövme modelleri hazırladım.

Playground Tattoo, Kore'de bulunan bir dövme sanatçısı. Sanatçı sözünü haketmiş çünkü binlerce dövme yapmış. Dövme konusunda uzmanlaşmış. Basit çizgilerle fark yaratıyor.

Kore'ye gitmeyi düşünüyorsanız kendisine ulaşabilirsiniz. Ya da modelleri yakındaki bir dövmeciye götürün. Tercih sizin.

Küçük Dövme Modelleri


Kulağa dövme yaptırmak çok acıtır mı? Biraz zor sanki.Bu dövmeyi beğendiyseniz Havalı Çapa Dövme Modelleri sizi bekliyor.

Beyaz Mutfak Dolapları İlham Veriyor

Bana göre mutfak evin en önemli yeridir. Dekorasyon çalışmaları esnasında beyaz mutfak dolapları tüm ailenin bir araya geldiği bu özel alan için çözüm olacaktır.

Mutfak dolapları için farklı renkler tercih edilebilir. Fakat beyaz mutfak dolapları her zaman için öncelikli olacaktır.

Beyaz renk mutfağınızı geniş gösterir. Mutfak aletleri, avizeler ve diğer dekorasyon unsurlarıyla uyumludur. Ortama ferahlık verir.

Mutfak dolabı almayı düşünüyorsanız ya da yenileyecekseniz sizin için derlediğim örneklere göz atmayı ihmal etmeyin.

Beyaz Mutfak Dolapları

Canlı çiçekler monotonluğu kırar ve ferahlık getirir.Güzel kilim, güzel mermer tezgah ve basit bir avize ve sıcak bir atmosfer oluşturmuş.

Evde sıcak bir karşılama için açmış çiçekler önemlidir.Siyah ve beyaz mutfaktaki bitkiler, kitaplar ve fotoğraflar modern ve minimal bir görüntü oluşturmuş.Altın sarısı ve beyaz birlikte çok iyi gider.Rustik mutfak sıcak bir hava oluşturmuş.

Gri ve beyaz güzel bir kombinasyon oluşturmuş.

Sarı ve beya…