Ana içeriğe atla

Chefchaouen | Mavi Renkli Şehir

Chefchaouen, Fas'ın kuzeyinde yer alan küçük bir kasabadır. Bu şehri popüler yapan ne çevresindeki manzara, ne zarif mimarisi, ne de eski tarihidir. Chefchaouen, mavi boyalı evleriyle ün yapmıştır.

Yerel halka göre şehrin mavi boyalı evlerinin tarihi 1930'lu yıllara dayanıyor. Bu dönemde İspanya'dan göç edip bölgeye yerleşen Yahudiler bu geleneği başlatmışlar. Bir kısım insana göre de sivrisineklerle mücadele için bu yöntem seçilmiş.

Günümüzde Yahudi nüfusu azalmış olsa da yerel halk bu mavi boya geleneğini devam ettiriyor. Şehir özellikle fotoğrafçılar için popüler bir yer. Tabii ki Kazablanka, Marakeş ya da Fez kadar popüler değil.

Rif Dağları'nın eteklerinde bulunan bu şehre yolunuz düşerse yünden dokunmuş kıyafetler, doğal yapılmış sabunlar, keçi peyniri alabilmişsiniz. Sevenler için kına dövmesi yaptırmak da bir seçenek olarak karşınızda olacak.
Chefchaouen Fotoğrafları


Mavi renge karşı sempatiniz varsa Santorini Adası da ilginizi çekecektir.

Coğrafya Eğitimi Hakkında

Yaşadığımız modern çağda, yeryüzündeki bütün yerler keşfedilip, isimlendirilip, haritalandırılmadı mı? Neredeyse evet.

O halde neden coğrafya eğitimi?

Coğrafya Eğitimi Hakkında

Birçok gencin yaşadığı yerle ilgili yeterince bilgisi olmadığını fark ettiniz mi? Bir harita üzerinde yaşadıkları şehri ya da küre üzerinde Türkiye’yi bulmakta zorlanıyorlar. Sorulduğunda Paris’te hangi dilin konuşulduğunu ya da Brezilya’nın hangi kıtada olduğunu söyleyemiyorlar.

1999 yılından beri lisede coğrafya öğretmeni olarak çalışıyorum ve öğrencilerin yaşadıkları şehre, ülkeye ve dünyaya karşı yeterince ilgili olmadıklarını gözlemliyorum.

Birçok insan eğitimin temelinin edebiyat ve matematik olduğu konusunda hemfikirler. Bu listeye ben bir ekleme yapmak istiyorum; coğrafya. Tıpkı edebiyat ve matematiğin temel bilimlerin kapılarını açtığı gibi, coğrafya da tarih, kültür ve güncel olayları anlayabilmenin kapılarını açar.

Öğretmen arkadaşlar, öğrencilerimizin temel tarih konularını kavramada başarısız olduklarından bahsediyor. Temel coğrafya konuları hakkında yeterince bilgiye sahip olmayan, Söğüt’ün yerini harita üzerinde gösteremeyen gençlerden nasıl Osmanlı Tarihi’ni kavramalarını bekleyebiliriz ki? Atalarının nereden geldiklerini bilmeden, farklı kültürlerden sınıf arkadaşlarının kültürlerini nasıl anlayabilirler ki? Hatta kendi kültürlerini ve kültürel miraslarını…

Problem şu ki; öğrencilerimiz 9. Sınıfa kadar coğrafya dersi görmüyorlar. Bu yüzden daha önce öğrendikleri her şey tamamen kaynaksız kalıyor. Hindistan’ın yerini veya tropik yağmur ormanlarının neye benzediğini bilmediklerinden çevre konularında yeterli kanı oluşturamıyorlar. Coğrafya haberleri onlar için başka bir gezegenden bahsediliyormuş gibi algılanıyor. Eğer orada kimin yaşadığını veya Orta Doğu’nun neden dünyamızın önemli ve çalkantılı bir parçası olduğunu bilmiyorsanız, komşu ülkelerimizde yaşananlar onlar için bir gizem olarak kalıyor.

Bu yüzden coğrafya eğitimi, tıpkı okuma yazma ve basit matematik gibi öğretimin en başında verilmeye başlanmalı. Bu yolla, çocuğun öğrendiği her şey doğrudan doğruya zihninde gerçek manasını bulacaktır. Aksi halde onlara Somali’deki aç çocuklara para yardımı gönderdiğinizi söylediğinizde, bunun Afrika’da bir ülke yerine, büyük annelerinin evi yakınlarında olduğunu düşünebilirler.

İnsanların "coğrafya nedir" sorusuna harita çizmek, okumak ve her şeyin yerini bilmekle alakalı bir bilim olduğu cevabını verdikleri sık sık görülebilir. Örneğin, televizyonda bilgi yarışmalarında “Bolivya’nın başkenti neresidir?” gibi sorulara çokça rastlanmaktadır. Cevap La Paz ve Sukre – iki farklı yer. Bu gibi sorulara coğrafya kitabı, coğrafya konu anlatımı ya da bir harita üzerinde çalışıldığında cevap verilebilir. Bölgelerin ve olaylarının yerlerinin bilinmesi önemli ve faydalıdır. Nerede oluştuğunu bilmek olaya daha da büyük önem katar.

İşte Bolivya’nın iki başkenti olmasının nedeni: 1899’da federal devrim zamanında Bolivya’nın Muhafazakar Partisi, Federal Parti tarafından devrildi. La Paz civarındaki kalay madenciliği ülke için önemli bir endüstri haline geldi ve kalay yatırımcıları liberalleri destekledi. Sonuçta liberaller başkenti Sukre’den La Paz’a taşımak istediler. Sadece kısmen başarılı oldular. Ve şu anda Sukre anayasal, La Paz ise idari başkent. Artık neden olduğunu biliyorsunuz, nerede olduğunu hatırlamanız çok daha olası.

Dünyayı anlayabilme gücü kendinize verebileceğiniz en büyük hediyelerden biridir. Ve bunu yapması gereken sizsiniz, çünkü okullar yeterince yapamayacak. Bir atlasın yanı sıra başka ülkelerde yaşayan insanların tarihlerini, kültürlerini ve dinlerini anlatan coğrafya kitapları alın.

Her gün yaşadığınız dünyanın dışındaki dünyayı öğrenin ve hayal gücünüzün ufkunu ve zihin güçlerinizin patlamasını izleyin. Buna kuturkoglu.com’u takip ederek başlayın.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Okuma Köşesi Dekorasyon Örnekleri

Gerek çalışmak gerekse günün yorgunluğunu üzerimizden atmak için bir evde mutlaka okuma köşesi bulunmalı diye düşünüyorum. Burada hangi amaçla okuma yaptığımız önemli.

Çalışmak ya da öğrenmek birincil amaç ise kitap okurken daha dik oturmalıyız. Hazırlamış olduğumuz okuma köşesi bizi rehavete kaptırmamalı; aksi taktirde uyuklamaya başlarız. Ama amacımız zaten uyumak ise durum başka.

En uygun okuma ışığı doğal ışıktır. Yani güneş ışığı. Bu sebeple okuma yapacağımız yerin güneş ışığı alan bir yerde olması gerekir. Ayrıca gözlerimizi dinlendirme ihtiyacı duyduğumuzda başımızı kaldırıp karşıdaki bir noktaya bakarak dinlenebiliriz. Dışarıyı gören bir noktadaysak bu çok daha kolay olacaktır.

Doğal ışık olmadığı zamanlarda hem ortam aydınlatması hem de okuma lambası bulunursa daha uzun süreler okuma yapabiliriz. Okuma ışığının sol tarafta bulunması gözler açısından daha sağlıklı olacaktır. Ama uyumak için okuyorsak sadece abajur yeterli olacaktır.

Okuduğumuz materyalin kağıdı da okumada önem…

Küçük Dövme Modelleri Koreli Sanatçıdan

Kimisi büyük sever, kimi küçük sever. Dövmelerden bahsediyorum. Minimal bir fark yaratmak isteyenler için küçük dövme modelleri hazırladım.

Playground Tattoo, Kore'de bulunan bir dövme sanatçısı. Sanatçı sözünü haketmiş çünkü binlerce dövme yapmış. Dövme konusunda uzmanlaşmış. Basit çizgilerle fark yaratıyor.

Kore'ye gitmeyi düşünüyorsanız kendisine ulaşabilirsiniz. Ya da modelleri yakındaki bir dövmeciye götürün. Tercih sizin.

Küçük Dövme Modelleri


Kulağa dövme yaptırmak çok acıtır mı? Biraz zor sanki.Bu dövmeyi beğendiyseniz Havalı Çapa Dövme Modelleri sizi bekliyor.

Beyaz Mutfak Dolapları İlham Veriyor

Bana göre mutfak evin en önemli yeridir. Dekorasyon çalışmaları esnasında beyaz mutfak dolapları tüm ailenin bir araya geldiği bu özel alan için çözüm olacaktır.

Mutfak dolapları için farklı renkler tercih edilebilir. Fakat beyaz mutfak dolapları her zaman için öncelikli olacaktır.

Beyaz renk mutfağınızı geniş gösterir. Mutfak aletleri, avizeler ve diğer dekorasyon unsurlarıyla uyumludur. Ortama ferahlık verir.

Mutfak dolabı almayı düşünüyorsanız ya da yenileyecekseniz sizin için derlediğim örneklere göz atmayı ihmal etmeyin.

Beyaz Mutfak Dolapları

Canlı çiçekler monotonluğu kırar ve ferahlık getirir.Güzel kilim, güzel mermer tezgah ve basit bir avize ve sıcak bir atmosfer oluşturmuş.

Evde sıcak bir karşılama için açmış çiçekler önemlidir.Siyah ve beyaz mutfaktaki bitkiler, kitaplar ve fotoğraflar modern ve minimal bir görüntü oluşturmuş.Altın sarısı ve beyaz birlikte çok iyi gider.Rustik mutfak sıcak bir hava oluşturmuş.

Gri ve beyaz güzel bir kombinasyon oluşturmuş.

Sarı ve beya…