Ana içeriğe atla

Chefchaouen | Mavi Renkli Şehir

Chefchaouen, Fas'ın kuzeyinde yer alan küçük bir kasabadır. Bu şehri popüler yapan ne çevresindeki manzara, ne zarif mimarisi, ne de eski tarihidir. Chefchaouen, mavi boyalı evleriyle ün yapmıştır.

Yerel halka göre şehrin mavi boyalı evlerinin tarihi 1930'lu yıllara dayanıyor. Bu dönemde İspanya'dan göç edip bölgeye yerleşen Yahudiler bu geleneği başlatmışlar. Bir kısım insana göre de sivrisineklerle mücadele için bu yöntem seçilmiş.

Günümüzde Yahudi nüfusu azalmış olsa da yerel halk bu mavi boya geleneğini devam ettiriyor. Şehir özellikle fotoğrafçılar için popüler bir yer. Tabii ki Kazablanka, Marakeş ya da Fez kadar popüler değil.

Rif Dağları'nın eteklerinde bulunan bu şehre yolunuz düşerse yünden dokunmuş kıyafetler, doğal yapılmış sabunlar, keçi peyniri alabilmişsiniz. Sevenler için kına dövmesi yaptırmak da bir seçenek olarak karşınızda olacak.
Chefchaouen Fotoğrafları


Mavi renge karşı sempatiniz varsa Santorini Adası da ilginizi çekecektir.

Kumar Tutkusu | Owning Mahowny

Kumar Tutkusu | Owning Mahowny Filminin Künyesi

Tür: Suç, Gerilim, Dram
Yönetmen: Richard Kwietniowski
Oyuncular: Philip Seymour Hoffman (Dan Mahowny), Minnie Driver (Belinda), John Hurt (Victor Foss)
Süre: 104 dakika
IMDb Puanı: 7.1
Ülke: Kanada, İngiltere

Owning Mahowny, Türkiye’de Kumar Tutkusu adıyla çevrilmiş. Birebir örtüşmese de konusunu düşününce çok uyumlu bir isim olmuş. Yüz dört dakikalık film zaman zaman durağanlaşsa da başrol oyuncusunun oyunculuğu toparlıyor. Başrolde 2 Şubat 2014 tarihinde hayata veda eden oskarlı aktör Philip Seymour Hoffman oynuyor.

Kumar Tutkusu | Owning Mahowny

Kumar Tutkusu | Owning Mahowny filminin kahramanı Dan Mahowny, Kanada’nin Toronto şehrinde bir bankada kredilerden sorumlu yönetici pozisyonuna getirilir. Fazla konuşmayan, çalışkan, mütevazi bir kişidir. Sevgilisi Belinda yine aynı bankada çalışmaktadır. Belinda da dikkat çekmeyen, gösterişsiz bir kadındır.

Dan Mahowny, eski bir arabaya binmekte, özensiz kıyafetler giymekte, sevgilisiyle gideceği yemeğin parasını bile düşünmektedir. Bu sıradan hayatın bir de perde arkası vardır. Bankacımız iflah olmaz bir kumar tutkusu vardır. At yarışlarından spor müsabakalarına kadar bahis oynamaktadır.

Yüklüce bir meblağ kaybettikten sonra bankadan olmayan biri adına kredi çeker. Bu sorun olmaz çünkü zaten onayı da kendi yapmaktadır. Bu ilk seferin arkası gelir. Kaybettikçe daha fazlası gelir. Meblağların önemi yoktur. Kumarda kaybettikçe daha fazla çeker.

Atlantic City’de bir kumarhanede oynamaktadır. Kumarhane sahibi onun kumarda kaybetmesinden o kadar memnundur ki ona özel ilgi göstermektedir. Onunsa ne kendisine verilen özel oda, ne servis, ne de gönderilen kadını umursar. Sadece sossuz pirzola ister. Onu bile gözü görmez oynarken. Oturur ve sadece kumar oynar. Ta ki parası bitene kadar.

Dan Mahowny, 1980 yılından 1982 yılında yakalanana kadar yaklaşık on milyon doları kumarda kaybeder. Kumar Tutkusu | Owning Mahowny filmini benim için ilgi çekici yapan kahramanın olaylar karşısında verdiği tepkiler. Aşırı sakin, hatta umursamazdır. Sanki dünyada kumardan başka hiçbir şeyden zevk almamaktadır.

Kumar Tutkusu | Owning Mahowny filminin senaryosu gerçek hayattan alınmıştır. Gazeteci Gary Stephen Ross tarafından 1987 yılında yazılmış Stung: The Incredible Obsession of Brian Molony kitabı en çok satanlardan olmuştur. 2003 tarihinde de filmi çekilmiş.

Brian Molony , Canadian Imperial Bank of Commerce bankasında çalışmaktadır. Kanada tarihinin en büyük yolsuzluk olayına imza atmıştır. Yakalandığında verdiği ifadede on iki yaşından beri kumar oynamadan hiç yetmiş iki saati geçkin bir süre olmadığını söylemiştir. Yakalandıktan sonra kumar bağımlılığı için tedavi görmüş ve kumar oynamayı bırakmış.

Kumar Tutkusu | Owning Mahowny Filminin Fragmanı


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Okuma Köşesi Dekorasyon Örnekleri

Gerek çalışmak gerekse günün yorgunluğunu üzerimizden atmak için bir evde mutlaka okuma köşesi bulunmalı diye düşünüyorum. Burada hangi amaçla okuma yaptığımız önemli.

Çalışmak ya da öğrenmek birincil amaç ise kitap okurken daha dik oturmalıyız. Hazırlamış olduğumuz okuma köşesi bizi rehavete kaptırmamalı; aksi taktirde uyuklamaya başlarız. Ama amacımız zaten uyumak ise durum başka.

En uygun okuma ışığı doğal ışıktır. Yani güneş ışığı. Bu sebeple okuma yapacağımız yerin güneş ışığı alan bir yerde olması gerekir. Ayrıca gözlerimizi dinlendirme ihtiyacı duyduğumuzda başımızı kaldırıp karşıdaki bir noktaya bakarak dinlenebiliriz. Dışarıyı gören bir noktadaysak bu çok daha kolay olacaktır.

Doğal ışık olmadığı zamanlarda hem ortam aydınlatması hem de okuma lambası bulunursa daha uzun süreler okuma yapabiliriz. Okuma ışığının sol tarafta bulunması gözler açısından daha sağlıklı olacaktır. Ama uyumak için okuyorsak sadece abajur yeterli olacaktır.

Okuduğumuz materyalin kağıdı da okumada önem…

Küçük Dövme Modelleri Koreli Sanatçıdan

Kimisi büyük sever, kimi küçük sever. Dövmelerden bahsediyorum. Minimal bir fark yaratmak isteyenler için küçük dövme modelleri hazırladım.

Playground Tattoo, Kore'de bulunan bir dövme sanatçısı. Sanatçı sözünü haketmiş çünkü binlerce dövme yapmış. Dövme konusunda uzmanlaşmış. Basit çizgilerle fark yaratıyor.

Kore'ye gitmeyi düşünüyorsanız kendisine ulaşabilirsiniz. Ya da modelleri yakındaki bir dövmeciye götürün. Tercih sizin.

Küçük Dövme Modelleri


Kulağa dövme yaptırmak çok acıtır mı? Biraz zor sanki.Bu dövmeyi beğendiyseniz Havalı Çapa Dövme Modelleri sizi bekliyor.

Beyaz Mutfak Dolapları İlham Veriyor

Bana göre mutfak evin en önemli yeridir. Dekorasyon çalışmaları esnasında beyaz mutfak dolapları tüm ailenin bir araya geldiği bu özel alan için çözüm olacaktır.

Mutfak dolapları için farklı renkler tercih edilebilir. Fakat beyaz mutfak dolapları her zaman için öncelikli olacaktır.

Beyaz renk mutfağınızı geniş gösterir. Mutfak aletleri, avizeler ve diğer dekorasyon unsurlarıyla uyumludur. Ortama ferahlık verir.

Mutfak dolabı almayı düşünüyorsanız ya da yenileyecekseniz sizin için derlediğim örneklere göz atmayı ihmal etmeyin.

Beyaz Mutfak Dolapları

Canlı çiçekler monotonluğu kırar ve ferahlık getirir.Güzel kilim, güzel mermer tezgah ve basit bir avize ve sıcak bir atmosfer oluşturmuş.

Evde sıcak bir karşılama için açmış çiçekler önemlidir.Siyah ve beyaz mutfaktaki bitkiler, kitaplar ve fotoğraflar modern ve minimal bir görüntü oluşturmuş.Altın sarısı ve beyaz birlikte çok iyi gider.Rustik mutfak sıcak bir hava oluşturmuş.

Gri ve beyaz güzel bir kombinasyon oluşturmuş.

Sarı ve beya…