Ana içeriğe atla

Avustralya’da Irkçılık Karşıtı Kampanya

Beyond Blue tarafından hazırlanan “görünmez ayrımcı” adlı reklam kampanyası, Avustralya’da ırkçılığın ne kadar yaygın olduğunu gösteriyor.

Kampanya kapsamında Pazartesi günü YouTube’da yayınlanan video, şu soruyu soruyor: “Neden insanlara, sırf kendi hayatlarını yaşadıkları için, pisliklermiş gibi hissettirilsin?”

Televizyonda ve reklam panolarında da yayınlanacak reklamın mesajı, Aborjinler ve Torres Strait Adalı gibi Avustralyalı Yerlilere karşı planlı veya tesadüfen yapılan ırkçılığın ne kadar zararlı olabileceğini örneklemek.

Avustralya’da Irkçılık Karşıtı Kampanya

Beyond Blue, ana konusu olan ankisiyete ve depresyon gibi psikolojik rahatsızlıkların ırkçı tutumlara maruz kalan insanlarda daha yüksek oranda olduğu, bunun etkisine bağlı olarak intihar olaylarının yüksekliğine dikkat çekiyor.

Otobüste birinin yanına oturmamaktan, barda duyarsızca yapılan bir şakaya, ırkçılık yerel halkın her parçasına yayılmış vaziyette ve Beyond Blue bunun tamamen temizlenmesini, kabullenilmez olmasını istiyor.

Beyond Blue CEO’su Georgie Harman konuyla ilgili açıklaması şöyle: "Kampanya herkesi kendilerini karşılarındakinin yerine koymaya ve eğer onlara şüpheli gibi davranılsaydı, gülünseydi, onlardan kaçılsaydı nasıl hissedeceklerini düşünmeye davet ediyor."Kampanyayla ilgili bir büyük şok da istatistiklerin onu destekliyor olması. Avustralya çapında 25 – 44 yaşları arasında 1000 kişi ile anket yapılmış. İnsanların beşte biri bir Avustralyalı Yerli yanlarına oturduğunda ondan uzaklaşmak istediklerini kabul etmiş ve Avustralyalıların yarısı bunun bir ayrımcılık olmadığını savunmuş.

Ankete katılanların onda biri en iyi aday olsa bile bir Avustralya yerlisine iş vermeyeceğini ve %20’si ırkçıların o kadarda kötü olmadığına inandıklarını kabul etmiş.

Anketten çıkan bazı ilgi çekici sonuçlar da şöyle: Katılımcıların neredeyse yarısı (% 42) yerlilere Avustralya hükümeti tarafından haksız avantajlar verildiğini, % 37’si yerli Avustralyalıların tembel olduklarını söylemiş. Ve neredeyse üçte biri (% 31) de Yerli Avustralyalılara “yabancı” gibi davranılması gerektiğine inanıyorum demiş.

Beyond Blue’nun Başkanı Jeff Kennett bir ifadesinde bir şeylerin değişmeye başladığı bir zamanda olduğumuzu belirtiyor ve “Bu araştırma Avustralya’da ırkçılığın hala sıradan olduğunu ve bir çok insanın ırkçı davranışlarla meşgul olduğunu gösteriyor. Irkçılık da diğer ayrımcılıklar gibi, depresyon ve anksiyete gibi sıkıntılara yol açıyor.” diyor.

"Bu kampanyayı insanlara gizli veya aşikar olması farketmez, ırkçılık ırkçılıktır ve hayatları harabediyor demek için başlattık." diye de ekliyor.

Sizce Türkiye’de ırkçılıkla ilgili bir anket yapılsa sonuçlar nasıl olurdu?

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Okuma Köşesi Dekorasyon Örnekleri

Gerek çalışmak gerekse günün yorgunluğunu üzerimizden atmak için bir evde mutlaka okuma köşesi bulunmalı diye düşünüyorum. Burada hangi amaçla okuma yaptığımız önemli.

Çalışmak ya da öğrenmek birincil amaç ise kitap okurken daha dik oturmalıyız. Hazırlamış olduğumuz okuma köşesi bizi rehavete kaptırmamalı; aksi taktirde uyuklamaya başlarız. Ama amacımız zaten uyumak ise durum başka.

En uygun okuma ışığı doğal ışıktır. Yani güneş ışığı. Bu sebeple okuma yapacağımız yerin güneş ışığı alan bir yerde olması gerekir. Ayrıca gözlerimizi dinlendirme ihtiyacı duyduğumuzda başımızı kaldırıp karşıdaki bir noktaya bakarak dinlenebiliriz. Dışarıyı gören bir noktadaysak bu çok daha kolay olacaktır.

Doğal ışık olmadığı zamanlarda hem ortam aydınlatması hem de okuma lambası bulunursa daha uzun süreler okuma yapabiliriz. Okuma ışığının sol tarafta bulunması gözler açısından daha sağlıklı olacaktır. Ama uyumak için okuyorsak sadece abajur yeterli olacaktır.

Okuduğumuz materyalin kağıdı da okumada önem…

Küçük Dövme Modelleri Koreli Sanatçıdan

Kimisi büyük sever, kimi küçük sever. Dövmelerden bahsediyorum. Minimal bir fark yaratmak isteyenler için küçük dövme modelleri hazırladım.

Playground Tattoo, Kore'de bulunan bir dövme sanatçısı. Sanatçı sözünü haketmiş çünkü binlerce dövme yapmış. Dövme konusunda uzmanlaşmış. Basit çizgilerle fark yaratıyor.

Kore'ye gitmeyi düşünüyorsanız kendisine ulaşabilirsiniz. Ya da modelleri yakındaki bir dövmeciye götürün. Tercih sizin.

Küçük Dövme Modelleri


Kulağa dövme yaptırmak çok acıtır mı? Biraz zor sanki.Bu dövmeyi beğendiyseniz Havalı Çapa Dövme Modelleri sizi bekliyor.

Beyaz Mutfak Dolapları İlham Veriyor

Bana göre mutfak evin en önemli yeridir. Dekorasyon çalışmaları esnasında beyaz mutfak dolapları tüm ailenin bir araya geldiği bu özel alan için çözüm olacaktır.

Mutfak dolapları için farklı renkler tercih edilebilir. Fakat beyaz mutfak dolapları her zaman için öncelikli olacaktır.

Beyaz renk mutfağınızı geniş gösterir. Mutfak aletleri, avizeler ve diğer dekorasyon unsurlarıyla uyumludur. Ortama ferahlık verir.

Mutfak dolabı almayı düşünüyorsanız ya da yenileyecekseniz sizin için derlediğim örneklere göz atmayı ihmal etmeyin.

Beyaz Mutfak Dolapları

Canlı çiçekler monotonluğu kırar ve ferahlık getirir.Güzel kilim, güzel mermer tezgah ve basit bir avize ve sıcak bir atmosfer oluşturmuş.

Evde sıcak bir karşılama için açmış çiçekler önemlidir.Siyah ve beyaz mutfaktaki bitkiler, kitaplar ve fotoğraflar modern ve minimal bir görüntü oluşturmuş.Altın sarısı ve beyaz birlikte çok iyi gider.Rustik mutfak sıcak bir hava oluşturmuş.

Gri ve beyaz güzel bir kombinasyon oluşturmuş.

Sarı ve beya…