Ana içeriğe atla

Bilgisayar Gözlüğü Kullanmam Gerek

Anneme "bilgisayar gözlüğü kullanmalıyım" desem vereceği cevabı biliyorum: "O kadar uğraştın bozamadın gözlerini."

Bugün kaç saat laptop başındaydım bilmiyorum. Akşam kafeye gittik hava almaya, orda da tablet yanımdaydı. Şu an saat 02:55. Gözlerim yanıyor, başımda hafif bir ağrı var. Çok yorgun hissediyorum. Yatsam, uykum yok. Ama hep yorgunum.

Eve gelince araştırdım. Bugün her zamankinden daha fazla kişi bilgisayarlarda çalışıyor. Uzun süre bilgisayar başında oturan pek çok kişi, saatlerce düz bir ekrana bakmaktan dolayı benzer sorunlar yaşıyor. Göz kuruluğu, gözlerde yanma, baş ağrısı, bulanık görme. Bulduğum en akla yatkın çözüm bilgisayar gözlüğü oldu.

Bilgisayar Gözlüğü

Konuya ilk rastladığımda bana değişik geldi. Daha önce bilgisayar gözlüğü diye bir gözlük çeşidi duymamıştım. Varmış.

Uzun süreli olarak ekranın cafcaflı ışığına maruz kalan gözler etkileniyor. Ortam ışığıyla ekran ışığı arasında kontrast farkı gözü çok yoruyor. Gözlük sarı rengiyle merceğiyle yoğun ekran ışığından gözleri koruyor.

Ekranda küçük puntolu yazılara odaklanan gözler bir süre sonra yoruluyor. Yazarken daha da karışıyor gözlerin ayarı. Bir ekrana, bir klavyeye odaklanıldığı zaman görme bulanıklığına kadar uzuyor iş. Bilgisayar gözlüğü odaklanmayı kolaylaştırıyor. Normalde 30-40 cm olan bilgisayar - göz mesafesini kısaltıyor.

Kavisli olmasından dolayı, bilgisayar gözlüğü sayesinde gözlerin kuruması engelleniyor. Hava girmesini engelliyor ve gözler nemli kalıyor. Bilgisayar ekranına bakma süresi uzadıkça göz kırpma sayısı azalıyor. Ve maalesef gözlerde kuruma oluyor.

Bilgisayar Gözlüğü Çeşitleri

Üç çeşit bilgisayar gözlüğü var. Daha doğrusu üç farklı kullanıcı tipine göre üretilmişler.

İlk gözlük tipi oyun meraklıları için. İnce gövdeye sahip ve sarı renkli lensi var. Kulaklık takmaya uygun.

İkinci tip gözlük ofis çalışanları için. Blog yazarı ve standart bilgisayar kullanıcısı olarak ben bu gruba giriyorum. Daha kalın bir çerçevesi var. Kalın dediysem öyle abartılacak bir kalınlık değil. Yine sarı enkli lense sahip.

Üçüncü tip bilgisayar gözlüğü tasarımcılar, fotoğraf ve video işleyenler için tasarlanmış. Renklerle çalışıldığı için bu tip mercek kristal renkli.

Fiyat bana gayet makul geldi. Sağlayacağı faydalar düşünülürse 200 lira çok da büyük para sayılmaz. Bazısı 170, bazısı 215 lira. Ben ortalamayı söyledim.

Farklı tiplerde üretilse de bilgisayar gözlüklerinin lensi Zeiss tarafından üretiliyormuş. Bilenler bilirler, lens konusunda çok ünlü ve başarılı bir markadır.

Bilgisayar Gözlüğü Tanıtım Videosu
Sağlık açısından faydalı olduğu kadar konforlu bir bilgisayar kullanımı için alacağım sanırım. Gözlerimdeki yanmadan ve baş ağrısından kurtulacağım. İlgilenenler Gunnar Türkiye adresinden modellere ulaşabilirler.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Okuma Köşesi Dekorasyon Örnekleri

Gerek çalışmak gerekse günün yorgunluğunu üzerimizden atmak için bir evde mutlaka okuma köşesi bulunmalı diye düşünüyorum. Burada hangi amaçla okuma yaptığımız önemli.

Çalışmak ya da öğrenmek birincil amaç ise kitap okurken daha dik oturmalıyız. Hazırlamış olduğumuz okuma köşesi bizi rehavete kaptırmamalı; aksi taktirde uyuklamaya başlarız. Ama amacımız zaten uyumak ise durum başka.

En uygun okuma ışığı doğal ışıktır. Yani güneş ışığı. Bu sebeple okuma yapacağımız yerin güneş ışığı alan bir yerde olması gerekir. Ayrıca gözlerimizi dinlendirme ihtiyacı duyduğumuzda başımızı kaldırıp karşıdaki bir noktaya bakarak dinlenebiliriz. Dışarıyı gören bir noktadaysak bu çok daha kolay olacaktır.

Doğal ışık olmadığı zamanlarda hem ortam aydınlatması hem de okuma lambası bulunursa daha uzun süreler okuma yapabiliriz. Okuma ışığının sol tarafta bulunması gözler açısından daha sağlıklı olacaktır. Ama uyumak için okuyorsak sadece abajur yeterli olacaktır.

Okuduğumuz materyalin kağıdı da okumada önem…

Küçük Dövme Modelleri Koreli Sanatçıdan

Kimisi büyük sever, kimi küçük sever. Dövmelerden bahsediyorum. Minimal bir fark yaratmak isteyenler için küçük dövme modelleri hazırladım.

Playground Tattoo, Kore'de bulunan bir dövme sanatçısı. Sanatçı sözünü haketmiş çünkü binlerce dövme yapmış. Dövme konusunda uzmanlaşmış. Basit çizgilerle fark yaratıyor.

Kore'ye gitmeyi düşünüyorsanız kendisine ulaşabilirsiniz. Ya da modelleri yakındaki bir dövmeciye götürün. Tercih sizin.

Küçük Dövme Modelleri


Kulağa dövme yaptırmak çok acıtır mı? Biraz zor sanki.Bu dövmeyi beğendiyseniz Havalı Çapa Dövme Modelleri sizi bekliyor.

Beyaz Mutfak Dolapları İlham Veriyor

Bana göre mutfak evin en önemli yeridir. Dekorasyon çalışmaları esnasında beyaz mutfak dolapları tüm ailenin bir araya geldiği bu özel alan için çözüm olacaktır.

Mutfak dolapları için farklı renkler tercih edilebilir. Fakat beyaz mutfak dolapları her zaman için öncelikli olacaktır.

Beyaz renk mutfağınızı geniş gösterir. Mutfak aletleri, avizeler ve diğer dekorasyon unsurlarıyla uyumludur. Ortama ferahlık verir.

Mutfak dolabı almayı düşünüyorsanız ya da yenileyecekseniz sizin için derlediğim örneklere göz atmayı ihmal etmeyin.

Beyaz Mutfak Dolapları

Canlı çiçekler monotonluğu kırar ve ferahlık getirir.Güzel kilim, güzel mermer tezgah ve basit bir avize ve sıcak bir atmosfer oluşturmuş.

Evde sıcak bir karşılama için açmış çiçekler önemlidir.Siyah ve beyaz mutfaktaki bitkiler, kitaplar ve fotoğraflar modern ve minimal bir görüntü oluşturmuş.Altın sarısı ve beyaz birlikte çok iyi gider.Rustik mutfak sıcak bir hava oluşturmuş.

Gri ve beyaz güzel bir kombinasyon oluşturmuş.

Sarı ve beya…