Ana içeriğe atla

Chefchaouen | Mavi Renkli Şehir

Chefchaouen, Fas'ın kuzeyinde yer alan küçük bir kasabadır. Bu şehri popüler yapan ne çevresindeki manzara, ne zarif mimarisi, ne de eski tarihidir. Chefchaouen, mavi boyalı evleriyle ün yapmıştır.

Yerel halka göre şehrin mavi boyalı evlerinin tarihi 1930'lu yıllara dayanıyor. Bu dönemde İspanya'dan göç edip bölgeye yerleşen Yahudiler bu geleneği başlatmışlar. Bir kısım insana göre de sivrisineklerle mücadele için bu yöntem seçilmiş.

Günümüzde Yahudi nüfusu azalmış olsa da yerel halk bu mavi boya geleneğini devam ettiriyor. Şehir özellikle fotoğrafçılar için popüler bir yer. Tabii ki Kazablanka, Marakeş ya da Fez kadar popüler değil.

Rif Dağları'nın eteklerinde bulunan bu şehre yolunuz düşerse yünden dokunmuş kıyafetler, doğal yapılmış sabunlar, keçi peyniri alabilmişsiniz. Sevenler için kına dövmesi yaptırmak da bir seçenek olarak karşınızda olacak.
Chefchaouen Fotoğrafları


Mavi renge karşı sempatiniz varsa Santorini Adası da ilginizi çekecektir.

Televizyon Yer Ayağı Kırıldı

Tatile çıkmadan öncede söylemişti fakat nasıl olsa gideceğiz diye umursamamıştım. Ama Nurhan'ın televizyon çocuğun üzerine düşecek lafını ciddiye almak zorunda kaldım. Baktım, gerçekten televizyon yer ayağı kırılmış. Televizyon sehpanın üzerinde duruyor, sabit duran ayak nasıl kırılabilir ki?

Televizyonu alalı iki yıl falan olmuş. Gerçi onu da biz almadık, bizim TV bozulunca annem hediye etmişti.

Netten samsung yetkili servisinin numarasını buldum, aradım. Sonra baktım, ulaşana kadar 12 kere aramışım. Konuştuğum görevliye izah ettim, televizyon yer ayağı kırıldı, ne zaman takılır, servis ne zaman gelir gibi konuşuyorum. Konuştuğum görevli bölgenizdeki yetkili servisle gõrüşmelisiniz dedi ve numarayı verdi. Aradım, konuştuğum kişi ısrarla buraya gelmeniz gerekli dedi. Baktım çare yok.

Televizyon Yer Ayağı - Samsung Yetkili Servisi

38 derece sıcakta hadi bakalım samsung yetkili servisi peşine düştüm. Arabadan servise kadar geçen yol beynimin omlet kıvamına gelmesine yetti. Girişte sıra numarası veren cihazdan 196 numarayı aldım. Üç çalışan var, sıra 163. Bana sıra gelmesi bir saatten fazla zaman sürdü. Yine aynı izah, televizyon yer ayağı kırıldı falan filan. Bu televizyon yer ayağı üç parçaymış. Tüm parçaları almak istiyor musunuz deyince evi aradım, neresi kırık diye sordum. Tam o sıra münasebetsizin biri yanaştı, vay sıra ilerlemiyormuş, vay daha ne kadar bekleyecekmiş,.. Hadi telefonu kapa, münasebetsizi payla, bizim televizyon yer ayağı için hangi parça gerekli kaynadı.

Siparişi verdim. Televizyon yer ayağı 220 lira. Gelince size SMS' le haber veririz, gelip alırsınız dedi görevli. Servis taksa falan dedim, bir kere daha gitmeyeyim peşindeyim. Yetkili servis takarsa 40 lirada servis parasıymış. Ben, kendim çok yetkili biriyimdir dedim, kadere razı oldum.

Daha Samsung Yetkili Servisi'nden çıkalı bir dakika olmuştu ki bir SMS geldi, tamir takip numarası diye. Telefondan kontrol ettim, bu bahsettiğim olay Pazartesi günü olmuş. Çarşamba günü saat 21'de yeni bir SMS geldi, televizyon yer ayağı geldi diye. Mecbur ertesi günü bekledim.

Uzun lafın kısası, televizyon yer ayağı için 220 lira ödedim, üç gün bekledim, iki sefer de yetkili servise gitmem gerekti. Bu bahsettiğim televizyonun fiyatı 2000 lira civarındaydı alındığı zaman. Sanırım şimdi o kadar etmez. Basit bir televizyon aparatı (televizyon yer ayağı) bu kadar eder mi? Bu sipariş ve ödemesi internet üzerinden yapılamaz mıydı? Kargo teslimatı eve yapamaz mıydı? İşte bunlar hep soru.

Samsung Yetkili Servisi Telefon Numarası: 444 77 11

Kocaeli Samsung Yetkili Servisi


Danıştek Bilişim Bilgisayar Teknik

Adres: Körfez Mh. Şehit Rafet Karaca Bulvarı No:14 Kocaeli (Yürüyüş yolunun sonunda, üniversite kapısının karşısında)
Telefon: (262) 331 24 24

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Okuma Köşesi Dekorasyon Örnekleri

Gerek çalışmak gerekse günün yorgunluğunu üzerimizden atmak için bir evde mutlaka okuma köşesi bulunmalı diye düşünüyorum. Burada hangi amaçla okuma yaptığımız önemli.

Çalışmak ya da öğrenmek birincil amaç ise kitap okurken daha dik oturmalıyız. Hazırlamış olduğumuz okuma köşesi bizi rehavete kaptırmamalı; aksi taktirde uyuklamaya başlarız. Ama amacımız zaten uyumak ise durum başka.

En uygun okuma ışığı doğal ışıktır. Yani güneş ışığı. Bu sebeple okuma yapacağımız yerin güneş ışığı alan bir yerde olması gerekir. Ayrıca gözlerimizi dinlendirme ihtiyacı duyduğumuzda başımızı kaldırıp karşıdaki bir noktaya bakarak dinlenebiliriz. Dışarıyı gören bir noktadaysak bu çok daha kolay olacaktır.

Doğal ışık olmadığı zamanlarda hem ortam aydınlatması hem de okuma lambası bulunursa daha uzun süreler okuma yapabiliriz. Okuma ışığının sol tarafta bulunması gözler açısından daha sağlıklı olacaktır. Ama uyumak için okuyorsak sadece abajur yeterli olacaktır.

Okuduğumuz materyalin kağıdı da okumada önem…

Küçük Dövme Modelleri Koreli Sanatçıdan

Kimisi büyük sever, kimi küçük sever. Dövmelerden bahsediyorum. Minimal bir fark yaratmak isteyenler için küçük dövme modelleri hazırladım.

Playground Tattoo, Kore'de bulunan bir dövme sanatçısı. Sanatçı sözünü haketmiş çünkü binlerce dövme yapmış. Dövme konusunda uzmanlaşmış. Basit çizgilerle fark yaratıyor.

Kore'ye gitmeyi düşünüyorsanız kendisine ulaşabilirsiniz. Ya da modelleri yakındaki bir dövmeciye götürün. Tercih sizin.

Küçük Dövme Modelleri


Kulağa dövme yaptırmak çok acıtır mı? Biraz zor sanki.Bu dövmeyi beğendiyseniz Havalı Çapa Dövme Modelleri sizi bekliyor.

Beyaz Mutfak Dolapları İlham Veriyor

Bana göre mutfak evin en önemli yeridir. Dekorasyon çalışmaları esnasında beyaz mutfak dolapları tüm ailenin bir araya geldiği bu özel alan için çözüm olacaktır.

Mutfak dolapları için farklı renkler tercih edilebilir. Fakat beyaz mutfak dolapları her zaman için öncelikli olacaktır.

Beyaz renk mutfağınızı geniş gösterir. Mutfak aletleri, avizeler ve diğer dekorasyon unsurlarıyla uyumludur. Ortama ferahlık verir.

Mutfak dolabı almayı düşünüyorsanız ya da yenileyecekseniz sizin için derlediğim örneklere göz atmayı ihmal etmeyin.

Beyaz Mutfak Dolapları

Canlı çiçekler monotonluğu kırar ve ferahlık getirir.Güzel kilim, güzel mermer tezgah ve basit bir avize ve sıcak bir atmosfer oluşturmuş.

Evde sıcak bir karşılama için açmış çiçekler önemlidir.Siyah ve beyaz mutfaktaki bitkiler, kitaplar ve fotoğraflar modern ve minimal bir görüntü oluşturmuş.Altın sarısı ve beyaz birlikte çok iyi gider.Rustik mutfak sıcak bir hava oluşturmuş.

Gri ve beyaz güzel bir kombinasyon oluşturmuş.

Sarı ve beya…