Ana içeriğe atla

Chefchaouen | Mavi Renkli Şehir

Chefchaouen, Fas'ın kuzeyinde yer alan küçük bir kasabadır. Bu şehri popüler yapan ne çevresindeki manzara, ne zarif mimarisi, ne de eski tarihidir. Chefchaouen, mavi boyalı evleriyle ün yapmıştır.

Yerel halka göre şehrin mavi boyalı evlerinin tarihi 1930'lu yıllara dayanıyor. Bu dönemde İspanya'dan göç edip bölgeye yerleşen Yahudiler bu geleneği başlatmışlar. Bir kısım insana göre de sivrisineklerle mücadele için bu yöntem seçilmiş.

Günümüzde Yahudi nüfusu azalmış olsa da yerel halk bu mavi boya geleneğini devam ettiriyor. Şehir özellikle fotoğrafçılar için popüler bir yer. Tabii ki Kazablanka, Marakeş ya da Fez kadar popüler değil.

Rif Dağları'nın eteklerinde bulunan bu şehre yolunuz düşerse yünden dokunmuş kıyafetler, doğal yapılmış sabunlar, keçi peyniri alabilmişsiniz. Sevenler için kına dövmesi yaptırmak da bir seçenek olarak karşınızda olacak.
Chefchaouen Fotoğrafları


Mavi renge karşı sempatiniz varsa Santorini Adası da ilginizi çekecektir.

Santorini Adası - Yunanistan

Yunanistan pek çok adaya sahip. Santorini Adası bu adalar içinde en dikkat çekenlerinden. Hatta benim Romantik Tatil Yerleri yazımda da Santorini Adası yer bulmuştu.

Yaklaşık 15.000 kişinin yaşadığı Santorini Adası köylerden oluşuyor. Anakaraya yani Yunanistan'a 200 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Santorini Adası Evleri

Santorini Adası evleri badanalı veya volkanik kül renkli yerel taş kullanılarak yapılmış. Düşük çatılar ve küp şeklindeki evler geleneksel mimari kullanılarak yapılmış.

Santorini Adası

Santorini Adası yaklaşık 3-4 milyon yıl önce bir dizi volkanik patlama sonucu oluşmuş. Ada derken yanlış söylüyorum aslında, adalar topluluğu demem gerekirdi. Adayı özel yapan etkenlerden biri olan kaldera da bu dönemde oluşmuş.

Santorini Adası

Santorini Adası geçirdiği volkanik aktiviteler nedeniyle eşsiz bir coğrafyaya sahiptir. Dik kayalıklar yaşam şartlarını zorlaştırırken adanın farklı yerleşim dokusunun oluşmasına sebep olmuştur.

Adada yapılan tarihsel kazılar geçmiş dönemde burada yaşamış Minos Uygarlığı hakkında detaylı tarihsel bilgiyi ortaya koyuyor. Şimdiye kadar onların kalıntıları olarak sadece binalardan arta kalanlar biliniyordu. Fakat sonraları yapılan çalışmalarda meydanlar ve caddeler dahil olmak üzere kazılıp ortaya çıkarılmıştır. Öyle ki yapılan çalışmalarda zemini örten volkanik ifrazatın temizlenmesiyle yüksekliği 8 metreyi bulan duvarlar ortaya çıkarılmıştır. Adada gerçekleşen son yanardağ aktivitesinin yaklaşık olarak M.Ö. 1500 yıllarında gerçekleştiği tahmin ediliyor.

Santorini - Oia

Tunç Çağı'nda merkezi Girit Adası olan Minos Uygarlığı'nın bir parçası olan Santorini Adası son volkanik patlamayla beraber çökme sonucu topraklarının bir kısmını kaybetmiştir. Patlamanın ardından buna bağlı olarak bir de tsunami oluşmuş, medeniyeti iyiden iyiye zayıflatmış. Bu güçsüz halin üzerine gelen Miken Savaşçıları uygarlığı bitirmiş.

Adada yapılan kazılarda bulunan su boruları ve buna benzer unsurlar Minos Uygarlığı döneminde yaşayan insanların medeni ve oldukça zengin olduğuyla ilgili ipuçları veriyor. Ayrıca Santorini Adası içinde dönemin sanat anlayışını gösteren aşağıdaki duvar boyama gibi pek çok eser bulunmakta.

Santorini Tarihi Eser

Büyük volkanik patlamadan sonra Santorini Adası yıllarca boş kalmış. Tunç Çağı'nın sonlarına doğru Fenikliler adaya yerleşmiş. Daha sonra da Dorlar adada yaşamış. Ta ki bugüne kadar ada bir daha hiç boş kalmamış.Onüçüncü yüzyılda Latin İmparatorluğu tarafından adaya Santorini adı verilmiş. Sonrasında da çok güzel anlamına gelen "Kalliste" denmiş.Santorini Adası klasik Akdeniz İklimi'ne sahip. Yazları sıcak ve kurak, kışları serin ve yağışlı. Kasım ayından Mart ayına kadar serin ve yağmurlu, Nisan ayından Ekim ayına kadar hava sıcak ve kurudur.

Santorini Kaldera

Havadan baktığımızda Oia adanın sol (kuzey) ucunda yer alır. Gün batımı seyretmek için en güzel yer buradadır. Ama günübirlik gitmenizi tavsiye ederim. Geceliği 500€ oda kiralamak bana fazla abartılı geliyor.

Fira ortada bulunuyor. Merkez durumunda ve eğlence yerleri bu alana toplanmış. Nisbeten daha uygun fiyata kalacak yer bulmanız mümkün.

Light House (Deniz Feneri) de adanın sağ (güney) tarafında bulunuyor. Gün batımı seyretmek için ikinci alternatif.

Santorini Otel

1956 yılında meydana gelen deprem sonrası epey insan adadan göç etmiş. Özellikle kalderaya bakan sırtlar depreme dayanıklı değilmiş. Bu alanda yaşayanların büyük bölümü Yunanistan'a göç etmiş. Turizmin artmasıyla Santorini Adası tekrar canlanmış.Bana sorarsanız turla gidilebilir ama Santorini Adası kalmak için gereğinden fazla pahalı. Deniz, kum, güneş için gidecekseniz hiç gitmeyin derim. Türkiye'nin plajları çok daha güzel. Bi tane ilginç plajı var (Red Beach) o da coğrafyaya ilginiz yoksa size güzel gelmeyecektir.

Adanın dik yamaçlarında merdiven çıkmak romantizmi biraz azaltabilir. Çünkü tüm adada dik yamaçlar var. Araba kiralamanız gerekecek. Bizdeki ada/eşek ikilisi orada da mevcutmuş. Eşeğe binmek bana pek çekici gelmedi.

Yok bende para var, gücüm kuvvetim de yerinde yokuş çıkarım diyorsanız gitmenizi tavsiye ederim. Gitmek için önce uçakla Atina'ya ordan Santorini'ye gideceksiniz. Deniz yoluyla gitmek isterseniz rota yine aynı.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Okuma Köşesi Dekorasyon Örnekleri

Gerek çalışmak gerekse günün yorgunluğunu üzerimizden atmak için bir evde mutlaka okuma köşesi bulunmalı diye düşünüyorum. Burada hangi amaçla okuma yaptığımız önemli.

Çalışmak ya da öğrenmek birincil amaç ise kitap okurken daha dik oturmalıyız. Hazırlamış olduğumuz okuma köşesi bizi rehavete kaptırmamalı; aksi taktirde uyuklamaya başlarız. Ama amacımız zaten uyumak ise durum başka.

En uygun okuma ışığı doğal ışıktır. Yani güneş ışığı. Bu sebeple okuma yapacağımız yerin güneş ışığı alan bir yerde olması gerekir. Ayrıca gözlerimizi dinlendirme ihtiyacı duyduğumuzda başımızı kaldırıp karşıdaki bir noktaya bakarak dinlenebiliriz. Dışarıyı gören bir noktadaysak bu çok daha kolay olacaktır.

Doğal ışık olmadığı zamanlarda hem ortam aydınlatması hem de okuma lambası bulunursa daha uzun süreler okuma yapabiliriz. Okuma ışığının sol tarafta bulunması gözler açısından daha sağlıklı olacaktır. Ama uyumak için okuyorsak sadece abajur yeterli olacaktır.

Okuduğumuz materyalin kağıdı da okumada önem…

Küçük Dövme Modelleri Koreli Sanatçıdan

Kimisi büyük sever, kimi küçük sever. Dövmelerden bahsediyorum. Minimal bir fark yaratmak isteyenler için küçük dövme modelleri hazırladım.

Playground Tattoo, Kore'de bulunan bir dövme sanatçısı. Sanatçı sözünü haketmiş çünkü binlerce dövme yapmış. Dövme konusunda uzmanlaşmış. Basit çizgilerle fark yaratıyor.

Kore'ye gitmeyi düşünüyorsanız kendisine ulaşabilirsiniz. Ya da modelleri yakındaki bir dövmeciye götürün. Tercih sizin.

Küçük Dövme Modelleri


Kulağa dövme yaptırmak çok acıtır mı? Biraz zor sanki.Bu dövmeyi beğendiyseniz Havalı Çapa Dövme Modelleri sizi bekliyor.

Beyaz Mutfak Dolapları İlham Veriyor

Bana göre mutfak evin en önemli yeridir. Dekorasyon çalışmaları esnasında beyaz mutfak dolapları tüm ailenin bir araya geldiği bu özel alan için çözüm olacaktır.

Mutfak dolapları için farklı renkler tercih edilebilir. Fakat beyaz mutfak dolapları her zaman için öncelikli olacaktır.

Beyaz renk mutfağınızı geniş gösterir. Mutfak aletleri, avizeler ve diğer dekorasyon unsurlarıyla uyumludur. Ortama ferahlık verir.

Mutfak dolabı almayı düşünüyorsanız ya da yenileyecekseniz sizin için derlediğim örneklere göz atmayı ihmal etmeyin.

Beyaz Mutfak Dolapları

Canlı çiçekler monotonluğu kırar ve ferahlık getirir.Güzel kilim, güzel mermer tezgah ve basit bir avize ve sıcak bir atmosfer oluşturmuş.

Evde sıcak bir karşılama için açmış çiçekler önemlidir.Siyah ve beyaz mutfaktaki bitkiler, kitaplar ve fotoğraflar modern ve minimal bir görüntü oluşturmuş.Altın sarısı ve beyaz birlikte çok iyi gider.Rustik mutfak sıcak bir hava oluşturmuş.

Gri ve beyaz güzel bir kombinasyon oluşturmuş.

Sarı ve beya…