Ana içeriğe atla

Norveç Tatil Yerleri

Norveç, İskandinav Yarımadası'nın batısında bulunan bir ülkedir. İsveç, Rusya Federasyonu ve Finlandiya ile kara sınırı bulunmaktadır. Başkent Oslo'nun yanında Bergen, Leknes, Lavangen, Trondheim diğer önemli şehirleridir. İskandinav Yarımadası'nın en kuzeyinde bulunan ülke, 385,178 km² yüzölçümüne sahiptir ve ülkede yaklaşık olarak 5 milyon kişi yaşamaktadır.

Norveç tatil yapmak için ilk akla gelen yerler arasında yok. Nedeni ise elbette iklimi. Fakat bu önyargıyı yenip ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Kıyı kesimlerinde ılıman iklim görülmekteyken kuzey ve iç gölgelerde (özellikle kış aylarında) çok düşük sıcaklık dereceleri görülmektedir.

Avrupa'nın en pahalı ülkesi olmasına rağmen dünyanın en mutlu insanları sıralamasında çok üstlerde yer almaktadır. Demek ki parayla saadet olmuyormuş.

Norveç, fiyortları, uzun boylu dağ zirveleri, kuzey ışıkları ve gece yarısı güneşi ile gerçekten muhteşem doğaya sahip bir ülke.

Kıyılarında binlerce fiyort bulunmaktadır. Buzulların oluşturduğu bu kıyı tipi, belki de bizde olmadığı için bana her zaman değişik gelmiştir.

Ömrünüzde bir kere olsun bu muhteşem doğaya ziyaret etmelisiniz. Ülkenin tatil yerleri hiç de azımsanacak gibi değil. Buyrun!

Norveç Gezilecek Yerleri


Kuzey Norveç - Høyvika Andoya Sahilde, VesterålenAtlantik YoluBleikBorgund Stave KilisesiGeirangerfjordLofoten Adaları, Fredvang KöprülerLofoten AdasıLofoten SonbaharıLyseveienÜlkenin SabahlarıOddaPreikestolenRambergReine
Reine – Norveç Avrupa'nın en güzel 10 köyünü listelediğim yazımda da yer almıştı.

ReinebringenReinefjorden, LofotenRenndølsetraRøros CaddesiSenja

Senja AdalarıSvolvaerTorghattenTrollstigenTrolltungaVaeroy
Farklı bir doğaya sahip ülke, en çok turist çeken ülkeler sıralamasında da ciddi bir yere sahiptir.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Okuma Köşesi Dekorasyon Örnekleri

Gerek çalışmak gerekse günün yorgunluğunu üzerimizden atmak için bir evde mutlaka okuma köşesi bulunmalı diye düşünüyorum. Burada hangi amaçla okuma yaptığımız önemli.

Çalışmak ya da öğrenmek birincil amaç ise kitap okurken daha dik oturmalıyız. Hazırlamış olduğumuz okuma köşesi bizi rehavete kaptırmamalı; aksi taktirde uyuklamaya başlarız. Ama amacımız zaten uyumak ise durum başka.

En uygun okuma ışığı doğal ışıktır. Yani güneş ışığı. Bu sebeple okuma yapacağımız yerin güneş ışığı alan bir yerde olması gerekir. Ayrıca gözlerimizi dinlendirme ihtiyacı duyduğumuzda başımızı kaldırıp karşıdaki bir noktaya bakarak dinlenebiliriz. Dışarıyı gören bir noktadaysak bu çok daha kolay olacaktır.

Doğal ışık olmadığı zamanlarda hem ortam aydınlatması hem de okuma lambası bulunursa daha uzun süreler okuma yapabiliriz. Okuma ışığının sol tarafta bulunması gözler açısından daha sağlıklı olacaktır. Ama uyumak için okuyorsak sadece abajur yeterli olacaktır.

Okuduğumuz materyalin kağıdı da okumada önem…

Küçük Dövme Modelleri Koreli Sanatçıdan

Kimisi büyük sever, kimi küçük sever. Dövmelerden bahsediyorum. Minimal bir fark yaratmak isteyenler için küçük dövme modelleri hazırladım.

Playground Tattoo, Kore'de bulunan bir dövme sanatçısı. Sanatçı sözünü haketmiş çünkü binlerce dövme yapmış. Dövme konusunda uzmanlaşmış. Basit çizgilerle fark yaratıyor.

Kore'ye gitmeyi düşünüyorsanız kendisine ulaşabilirsiniz. Ya da modelleri yakındaki bir dövmeciye götürün. Tercih sizin.

Küçük Dövme Modelleri


Kulağa dövme yaptırmak çok acıtır mı? Biraz zor sanki.Bu dövmeyi beğendiyseniz Havalı Çapa Dövme Modelleri sizi bekliyor.

Beyaz Mutfak Dolapları İlham Veriyor

Bana göre mutfak evin en önemli yeridir. Dekorasyon çalışmaları esnasında beyaz mutfak dolapları tüm ailenin bir araya geldiği bu özel alan için çözüm olacaktır.

Mutfak dolapları için farklı renkler tercih edilebilir. Fakat beyaz mutfak dolapları her zaman için öncelikli olacaktır.

Beyaz renk mutfağınızı geniş gösterir. Mutfak aletleri, avizeler ve diğer dekorasyon unsurlarıyla uyumludur. Ortama ferahlık verir.

Mutfak dolabı almayı düşünüyorsanız ya da yenileyecekseniz sizin için derlediğim örneklere göz atmayı ihmal etmeyin.

Beyaz Mutfak Dolapları

Canlı çiçekler monotonluğu kırar ve ferahlık getirir.Güzel kilim, güzel mermer tezgah ve basit bir avize ve sıcak bir atmosfer oluşturmuş.

Evde sıcak bir karşılama için açmış çiçekler önemlidir.Siyah ve beyaz mutfaktaki bitkiler, kitaplar ve fotoğraflar modern ve minimal bir görüntü oluşturmuş.Altın sarısı ve beyaz birlikte çok iyi gider.Rustik mutfak sıcak bir hava oluşturmuş.

Gri ve beyaz güzel bir kombinasyon oluşturmuş.

Sarı ve beya…