Ana içeriğe atla

Ne Çok Bakkal Var

Bil ki domuzların önüne inciler serilmez
Mücevherden sarraflar anlar ancak, başkası bilmez.
Ne fark eder ki kör insan için, elmas da bir cam da
Sana bakan bir kör ise, sakın kendini camdan sanma...
Hz. MevlanaBundan yıllar önce Bir Kurt Öyküsü isimli bir hikaye anlatmıştım. Sırası geldi, bir hikaye daha anlatacağım.

Zamanın birinde bir bilge yanında yetişen talebesini bir ders vermek istemiş. Ders dediğiniz illa sınıfta olacak değil ya; talebesinin eline parlak bir taş vermiş, çarşıya göndermiş. Çıkmadan önce de tembihlemiş: Bunu denk geldiğin esnafa göster, kaç para verirmiş öğren, sakın ola satayım deme, geri getir demiş.

Konuyu anlayamayan talebe elinde parlak taşla çarşı yoluna düşmüş. Neyse çarşıya varmış, ilk önüne bakkal denk gelmiş.

- Bakkkal efendi bu taşa kaç lira verirsin?

Bakkal taşı eline almış, evirmiş, çevirmiş, bir şeye benzetememiş.

+ Bu benim işime yaramaz ama bir lira veririm. Eve götürürüm, çocuk oynasın.

İkinci olarak fiyat sorduğu manifaturacı parlak taşa beş lira vermeye razı olmuş.

Üçüncü olarak girdiği semerci taşı beğenmiş.

+ Buna on lira veririm. Şu yaptığım semere süs olarak koyarım.

Bizim talebe almış taşı gezmeye devam etmiş. Bir kuyumcuya girmiş.

- Sarraf efendi bu taşa kaç lira verirsin.

İşinin ehli sarraf, talebenin elindeki taşı aldığında gözleri yuvalarından fırlayacak gibi olmuş.

+ Kaç lira İstiyorsun bu taşa?
- Ben sana fiyat sormaya geldim. Sen kaç veriyorsun?
+ Ne istersen veririm.

Şaşkınlık içinde kalan talebe esnaf esnaf gezdirdiği taşın elmas olduğunu sarraftan öğrenmiş. Elindeki elmasın satılık olmadığını, sadece fiyat öğrenmek için gezdiğini söylese de sarraftan kurtulmak mümkün olmamış.

+ Ne istersen veririm. Evim, dükkanım, arsalarım senin olsun. Yeter ki bu elması bana sat.

Güzel bir lisanla, sarrafı kırmadan talebemiz zor bela dükkandan kurtulmuş. Ama kafası çok karışıkmış. Bakkal bir lira, manifaturacı beş lira, semerci 10 lira vermiş elindeki taşa. Oysa sarraf onun bir elmas olduğunu söyleyip varını yoğunu vermek istemiş.

Dergaha gelen talebemiz hocasının yanına koşmuş. Başından geçen olayları anlatmış. Bir izahta bulunmasını istemiş.

+ Bak oğlum; bir şeyin değerini ancak onun kıymetini bilen anlar, onun yanında değerlidir.

Bu hikayeyi de bir şekilde muhatap olduğumuz bakkallar için yazdım. Elimden gelse bir liralarını vereceğim ama o kadar çoklar ki, hangi birine yetişeyim.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Okuma Köşesi Dekorasyon Örnekleri

Gerek çalışmak gerekse günün yorgunluğunu üzerimizden atmak için bir evde mutlaka okuma köşesi bulunmalı diye düşünüyorum. Burada hangi amaçla okuma yaptığımız önemli.

Çalışmak ya da öğrenmek birincil amaç ise kitap okurken daha dik oturmalıyız. Hazırlamış olduğumuz okuma köşesi bizi rehavete kaptırmamalı; aksi taktirde uyuklamaya başlarız. Ama amacımız zaten uyumak ise durum başka.

En uygun okuma ışığı doğal ışıktır. Yani güneş ışığı. Bu sebeple okuma yapacağımız yerin güneş ışığı alan bir yerde olması gerekir. Ayrıca gözlerimizi dinlendirme ihtiyacı duyduğumuzda başımızı kaldırıp karşıdaki bir noktaya bakarak dinlenebiliriz. Dışarıyı gören bir noktadaysak bu çok daha kolay olacaktır.

Doğal ışık olmadığı zamanlarda hem ortam aydınlatması hem de okuma lambası bulunursa daha uzun süreler okuma yapabiliriz. Okuma ışığının sol tarafta bulunması gözler açısından daha sağlıklı olacaktır. Ama uyumak için okuyorsak sadece abajur yeterli olacaktır.

Okuduğumuz materyalin kağıdı da okumada önem…

Küçük Dövme Modelleri Koreli Sanatçıdan

Kimisi büyük sever, kimi küçük sever. Dövmelerden bahsediyorum. Minimal bir fark yaratmak isteyenler için küçük dövme modelleri hazırladım.

Playground Tattoo, Kore'de bulunan bir dövme sanatçısı. Sanatçı sözünü haketmiş çünkü binlerce dövme yapmış. Dövme konusunda uzmanlaşmış. Basit çizgilerle fark yaratıyor.

Kore'ye gitmeyi düşünüyorsanız kendisine ulaşabilirsiniz. Ya da modelleri yakındaki bir dövmeciye götürün. Tercih sizin.

Küçük Dövme Modelleri


Kulağa dövme yaptırmak çok acıtır mı? Biraz zor sanki.Bu dövmeyi beğendiyseniz Havalı Çapa Dövme Modelleri sizi bekliyor.

Beyaz Mutfak Dolapları İlham Veriyor

Bana göre mutfak evin en önemli yeridir. Dekorasyon çalışmaları esnasında beyaz mutfak dolapları tüm ailenin bir araya geldiği bu özel alan için çözüm olacaktır.

Mutfak dolapları için farklı renkler tercih edilebilir. Fakat beyaz mutfak dolapları her zaman için öncelikli olacaktır.

Beyaz renk mutfağınızı geniş gösterir. Mutfak aletleri, avizeler ve diğer dekorasyon unsurlarıyla uyumludur. Ortama ferahlık verir.

Mutfak dolabı almayı düşünüyorsanız ya da yenileyecekseniz sizin için derlediğim örneklere göz atmayı ihmal etmeyin.

Beyaz Mutfak Dolapları

Canlı çiçekler monotonluğu kırar ve ferahlık getirir.Güzel kilim, güzel mermer tezgah ve basit bir avize ve sıcak bir atmosfer oluşturmuş.

Evde sıcak bir karşılama için açmış çiçekler önemlidir.Siyah ve beyaz mutfaktaki bitkiler, kitaplar ve fotoğraflar modern ve minimal bir görüntü oluşturmuş.Altın sarısı ve beyaz birlikte çok iyi gider.Rustik mutfak sıcak bir hava oluşturmuş.

Gri ve beyaz güzel bir kombinasyon oluşturmuş.

Sarı ve beya…