Ana içeriğe atla

Günlük Tutmaya Başlayın

Günlük tutmak çocuklukla özdeşleşmiş bir olaydır. Bir bakıma doğrudur. Genelde ilkokulda öğretmenler tavsiye ederler. Fakat günlük yazmayı çocukça diye nitelendirmek edebi bir tür olarak kabul edilen günlükleri küçümsemek olur.

Günlük Tutmanın Faydaları

Esasen anı türüne benzemekle birlikte, olayların yaşandığı an yazılmasıyla anı türünden ayrılır. Çünkü anı, olaylar cereyan ettikten sonra kaleme alınan yazılardır.

Günlük tutmak, farklı şekillerde yapılabilir. İlkinde günlüğü tutan kişi günlüğünün başkaları tarafından olunacağını bilir, ona göre bir dil kullanır. İkincisinde ise günlükte yazılanlar tamamen kişiseldir. Kendin yazar, kendin okursun. İstemezsen okumaz, yazar geçersin.

Günlük Tutmanın Faydaları


Uzun uzadıya yazmayacağım, maddeleyip geçeceğim. Zira, şu yazdığım yazı da benim günlüğüm sayılır. Çünkü son birkaç saattir edebi günlükler okudum. Okuduklarımın üzerine böyle bir yazı yazmak da ayrı bir cesaret. Sonuçta yazar falan değilim.

Günlük Tutmak Objektif Yapar


Günlük tutan kişi, birinin okuma kaygısı olmadan yazdığı için taraf olmaz. Olayları aktarırken olduğu gibi aktarır. Yazan kendi bile olsa, yazdıklarını okumak kişinin muhakeme gücünü arttırır. Yaşananları daha iyi idrak etmesini sağlar.

Günlükler Sırdaştır


Yaşadığımız dönemde insanlar günden güne yalnızlaşıyorlar. Mutluluklarını, sıkıntılarını paylaşacak kimsesi olamayan o kadar çok kişi var ki! Üstelik derdinizi anlattığınız kişi psikolog değilse duvara konuşsan daha iyidir. Fakat yazma olayı bir düzen takip ettiği için sizi rahatlatacaktır. Klasik;giriş,gelişme,sonuç.

Tarihçi Olun


Kendi kişisel tarihinizi yazmak istmez misiniz? Eşinizle ilk buluşmanızda üzerinde ne vardı? Bunu hatırladınız. Hadi bunu da hatırlayın. Necla Teyze, kardeşinizin düğününde ne taktı? Zamanla unutacaksınız. Bugün unutmam dediğiniz pek çok şey beyninizin delhizlerinde kaybolacak. Yazın. İlla ki Necla Teyze'nin kızı da evlenecek. :)

Günlük Tutmak Dilinizi Geliştirir


İnsan bildiği kelimeler kadar düşünürmüş. Günlük yazarak edebiyatınız gelişir. Yazma beceriniz artar. Tabi bunun olabilmesi için televizyonun önünden kalkıp birşeyler okumanız gerekiyor. Okumadan yazmak bize özgü bir durum degil.

Günlük Tutmak Disiplin Kazandırır


Düzenli olarak yazmaya başladıysanız bu sizi disipline edecektir. Ne kadar yoğun olursanız olun yemek yiyorsunuz. Belki saati geçiyor ama yiyorsunuz. Yazmayı görev edindiğinizde hayatınız bir disipline girecektir. Bir süre sonra, siz farketmesenizde bu olacaktır.

Bu kadar yazdım. Buraya kadar okumayı basardıysanız yazmayı da becerebilirsiniz. Sıkıntı yapmayın.

Klasik tip kağıt kalemle yazacağım diyenler için de, dijital çağda ne defteri ne kalemi diyenler için de günlük tutmak konusunda çözümlerim olacak. Ama bu gecelik bu kadar.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Okuma Köşesi Dekorasyon Örnekleri

Gerek çalışmak gerekse günün yorgunluğunu üzerimizden atmak için bir evde mutlaka okuma köşesi bulunmalı diye düşünüyorum. Burada hangi amaçla okuma yaptığımız önemli.

Çalışmak ya da öğrenmek birincil amaç ise kitap okurken daha dik oturmalıyız. Hazırlamış olduğumuz okuma köşesi bizi rehavete kaptırmamalı; aksi taktirde uyuklamaya başlarız. Ama amacımız zaten uyumak ise durum başka.

En uygun okuma ışığı doğal ışıktır. Yani güneş ışığı. Bu sebeple okuma yapacağımız yerin güneş ışığı alan bir yerde olması gerekir. Ayrıca gözlerimizi dinlendirme ihtiyacı duyduğumuzda başımızı kaldırıp karşıdaki bir noktaya bakarak dinlenebiliriz. Dışarıyı gören bir noktadaysak bu çok daha kolay olacaktır.

Doğal ışık olmadığı zamanlarda hem ortam aydınlatması hem de okuma lambası bulunursa daha uzun süreler okuma yapabiliriz. Okuma ışığının sol tarafta bulunması gözler açısından daha sağlıklı olacaktır. Ama uyumak için okuyorsak sadece abajur yeterli olacaktır.

Okuduğumuz materyalin kağıdı da okumada önem…

Küçük Dövme Modelleri Koreli Sanatçıdan

Kimisi büyük sever, kimi küçük sever. Dövmelerden bahsediyorum. Minimal bir fark yaratmak isteyenler için küçük dövme modelleri hazırladım.

Playground Tattoo, Kore'de bulunan bir dövme sanatçısı. Sanatçı sözünü haketmiş çünkü binlerce dövme yapmış. Dövme konusunda uzmanlaşmış. Basit çizgilerle fark yaratıyor.

Kore'ye gitmeyi düşünüyorsanız kendisine ulaşabilirsiniz. Ya da modelleri yakındaki bir dövmeciye götürün. Tercih sizin.

Küçük Dövme Modelleri


Kulağa dövme yaptırmak çok acıtır mı? Biraz zor sanki.Bu dövmeyi beğendiyseniz Havalı Çapa Dövme Modelleri sizi bekliyor.

Beyaz Mutfak Dolapları İlham Veriyor

Bana göre mutfak evin en önemli yeridir. Dekorasyon çalışmaları esnasında beyaz mutfak dolapları tüm ailenin bir araya geldiği bu özel alan için çözüm olacaktır.

Mutfak dolapları için farklı renkler tercih edilebilir. Fakat beyaz mutfak dolapları her zaman için öncelikli olacaktır.

Beyaz renk mutfağınızı geniş gösterir. Mutfak aletleri, avizeler ve diğer dekorasyon unsurlarıyla uyumludur. Ortama ferahlık verir.

Mutfak dolabı almayı düşünüyorsanız ya da yenileyecekseniz sizin için derlediğim örneklere göz atmayı ihmal etmeyin.

Beyaz Mutfak Dolapları

Canlı çiçekler monotonluğu kırar ve ferahlık getirir.Güzel kilim, güzel mermer tezgah ve basit bir avize ve sıcak bir atmosfer oluşturmuş.

Evde sıcak bir karşılama için açmış çiçekler önemlidir.Siyah ve beyaz mutfaktaki bitkiler, kitaplar ve fotoğraflar modern ve minimal bir görüntü oluşturmuş.Altın sarısı ve beyaz birlikte çok iyi gider.Rustik mutfak sıcak bir hava oluşturmuş.

Gri ve beyaz güzel bir kombinasyon oluşturmuş.

Sarı ve beya…