Ana içeriğe atla

Chefchaouen | Mavi Renkli Şehir

Chefchaouen, Fas'ın kuzeyinde yer alan küçük bir kasabadır. Bu şehri popüler yapan ne çevresindeki manzara, ne zarif mimarisi, ne de eski tarihidir. Chefchaouen, mavi boyalı evleriyle ün yapmıştır.

Yerel halka göre şehrin mavi boyalı evlerinin tarihi 1930'lu yıllara dayanıyor. Bu dönemde İspanya'dan göç edip bölgeye yerleşen Yahudiler bu geleneği başlatmışlar. Bir kısım insana göre de sivrisineklerle mücadele için bu yöntem seçilmiş.

Günümüzde Yahudi nüfusu azalmış olsa da yerel halk bu mavi boya geleneğini devam ettiriyor. Şehir özellikle fotoğrafçılar için popüler bir yer. Tabii ki Kazablanka, Marakeş ya da Fez kadar popüler değil.

Rif Dağları'nın eteklerinde bulunan bu şehre yolunuz düşerse yünden dokunmuş kıyafetler, doğal yapılmış sabunlar, keçi peyniri alabilmişsiniz. Sevenler için kına dövmesi yaptırmak da bir seçenek olarak karşınızda olacak.
Chefchaouen Fotoğrafları


Mavi renge karşı sempatiniz varsa Santorini Adası da ilginizi çekecektir.

Sırbistan'da 12 Güzel Yer

Sırbistan, Balkanlar'da yer alan küçük bir ülkedir. Etrafı Macaristan, Hırvatistan, Bosna-Hersek, Karadağ, Makedonya, Arnavutluk, Romanya ve Bulgaristan ile çevrilidir. Belgrad, ülkenin başkenti ve en büyük şehridir. Ülke 420 yıl Osmanlı hakimiyetinde kalmıştır.

Kısa bilgi sonrası sizleri ülkeden güzel fotoğraflarla baş başa bırakayım.

Sırbistan Fotoğrafları


Sırbistan

Sırbistan birkaç yıldır dünya ahududu ihracat listesinin tepesinde yer almaktadır. Dünya ahududu üretiminin neredeyse %95'ini Sırbistan karşılar.

Sırbistan

Uvac Kanyonu - Maceraseverler yıldızlar altında çadır kampı kurmuşlar. Fotoğrafta görünmüyor ama mutlaka bir teleskopları vardır. Yoksa bu manzaraya yazık olur.

Sırbistan

Voyvodina özerk bölgesinin başkenti Novi Sad şehir merkezinde yılbaşı kutlaması yapılıyor.

Sırbistan

Novi Sad şehrinde Danube sokağı. Avrupa'nın en büyük müzik festivallerinden Exit bu şehirde yapılıyor.

Sırbistan

Uvac Nehri üzerinde bir kartal uçuyor. Nehir kızıl akbabaların habitatı durumundadır.

Sırbistan

Drina Nehri'nin ortasında bir kaya üzerine tünemiş olan ev 40 yıldır komşuları olmaksızın varlığını koruyor.

Sırbistan

Dinar Alpleri'ne dahil olan Tora Dağları üzerine güneş doğuyor.

Sırbistan

Sırbistan, Tuna Nehri'nin sağ kıyısında yer almaktadır. Tuna Nehri, Volga Nehri'nden sonra Avrupa'nın ikinci büyük havzasına sahiptir.

Sırbistan

Belgrad'da şemsiyelerle süslü bir sokak. Şehir tarihi Keltler'e kadar uzanıyor. MÖ 3. yüzyıldan bu yana yerleşim yeri olmasıyla Avrupa'nın en eski şehirleri arasında yer alıyor. Günümüzde özerk bir yapıya sahip şehir, ülke için özel bir öneme sahip.

Sırbistan

Sırbistan'da bir köy ve tipik köy evleri.

Sırbistan

Voyvodina eyaletindeki üzüm bağları. Voyvodina'nın, sürülmüş verimli ovalarında mısır tarlaları, bağlık ve bahçelik noktaları vardır.

Sırbistan

Pek çok Roma imparatorunun doğum yeri olan ülkeden bir tarla görüntüsü. Güneş ışığının etkisiyle altın renkli görünüyor.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Okuma Köşesi Dekorasyon Örnekleri

Gerek çalışmak gerekse günün yorgunluğunu üzerimizden atmak için bir evde mutlaka okuma köşesi bulunmalı diye düşünüyorum. Burada hangi amaçla okuma yaptığımız önemli.

Çalışmak ya da öğrenmek birincil amaç ise kitap okurken daha dik oturmalıyız. Hazırlamış olduğumuz okuma köşesi bizi rehavete kaptırmamalı; aksi taktirde uyuklamaya başlarız. Ama amacımız zaten uyumak ise durum başka.

En uygun okuma ışığı doğal ışıktır. Yani güneş ışığı. Bu sebeple okuma yapacağımız yerin güneş ışığı alan bir yerde olması gerekir. Ayrıca gözlerimizi dinlendirme ihtiyacı duyduğumuzda başımızı kaldırıp karşıdaki bir noktaya bakarak dinlenebiliriz. Dışarıyı gören bir noktadaysak bu çok daha kolay olacaktır.

Doğal ışık olmadığı zamanlarda hem ortam aydınlatması hem de okuma lambası bulunursa daha uzun süreler okuma yapabiliriz. Okuma ışığının sol tarafta bulunması gözler açısından daha sağlıklı olacaktır. Ama uyumak için okuyorsak sadece abajur yeterli olacaktır.

Okuduğumuz materyalin kağıdı da okumada önem…

Küçük Dövme Modelleri Koreli Sanatçıdan

Kimisi büyük sever, kimi küçük sever. Dövmelerden bahsediyorum. Minimal bir fark yaratmak isteyenler için küçük dövme modelleri hazırladım.

Playground Tattoo, Kore'de bulunan bir dövme sanatçısı. Sanatçı sözünü haketmiş çünkü binlerce dövme yapmış. Dövme konusunda uzmanlaşmış. Basit çizgilerle fark yaratıyor.

Kore'ye gitmeyi düşünüyorsanız kendisine ulaşabilirsiniz. Ya da modelleri yakındaki bir dövmeciye götürün. Tercih sizin.

Küçük Dövme Modelleri


Kulağa dövme yaptırmak çok acıtır mı? Biraz zor sanki.Bu dövmeyi beğendiyseniz Havalı Çapa Dövme Modelleri sizi bekliyor.

Beyaz Mutfak Dolapları İlham Veriyor

Bana göre mutfak evin en önemli yeridir. Dekorasyon çalışmaları esnasında beyaz mutfak dolapları tüm ailenin bir araya geldiği bu özel alan için çözüm olacaktır.

Mutfak dolapları için farklı renkler tercih edilebilir. Fakat beyaz mutfak dolapları her zaman için öncelikli olacaktır.

Beyaz renk mutfağınızı geniş gösterir. Mutfak aletleri, avizeler ve diğer dekorasyon unsurlarıyla uyumludur. Ortama ferahlık verir.

Mutfak dolabı almayı düşünüyorsanız ya da yenileyecekseniz sizin için derlediğim örneklere göz atmayı ihmal etmeyin.

Beyaz Mutfak Dolapları

Canlı çiçekler monotonluğu kırar ve ferahlık getirir.Güzel kilim, güzel mermer tezgah ve basit bir avize ve sıcak bir atmosfer oluşturmuş.

Evde sıcak bir karşılama için açmış çiçekler önemlidir.Siyah ve beyaz mutfaktaki bitkiler, kitaplar ve fotoğraflar modern ve minimal bir görüntü oluşturmuş.Altın sarısı ve beyaz birlikte çok iyi gider.Rustik mutfak sıcak bir hava oluşturmuş.

Gri ve beyaz güzel bir kombinasyon oluşturmuş.

Sarı ve beya…