Ana içeriğe atla

Chefchaouen | Mavi Renkli Şehir

Chefchaouen, Fas'ın kuzeyinde yer alan küçük bir kasabadır. Bu şehri popüler yapan ne çevresindeki manzara, ne zarif mimarisi, ne de eski tarihidir. Chefchaouen, mavi boyalı evleriyle ün yapmıştır.

Yerel halka göre şehrin mavi boyalı evlerinin tarihi 1930'lu yıllara dayanıyor. Bu dönemde İspanya'dan göç edip bölgeye yerleşen Yahudiler bu geleneği başlatmışlar. Bir kısım insana göre de sivrisineklerle mücadele için bu yöntem seçilmiş.

Günümüzde Yahudi nüfusu azalmış olsa da yerel halk bu mavi boya geleneğini devam ettiriyor. Şehir özellikle fotoğrafçılar için popüler bir yer. Tabii ki Kazablanka, Marakeş ya da Fez kadar popüler değil.

Rif Dağları'nın eteklerinde bulunan bu şehre yolunuz düşerse yünden dokunmuş kıyafetler, doğal yapılmış sabunlar, keçi peyniri alabilmişsiniz. Sevenler için kına dövmesi yaptırmak da bir seçenek olarak karşınızda olacak.
Chefchaouen Fotoğrafları


Mavi renge karşı sempatiniz varsa Santorini Adası da ilginizi çekecektir.

Google Keep İle Günlük Tutmak

Bir önceki makalemde günlük tutmak hakkında yazmıştım. Peki bu Google Keep nereden çıktı? Anlatacağım.

Gönül ister ki günlük tutarken Montegrappa dolma kalem kullanalım. Cross defterlere yazalım. Ama bu şekilde yaparsak çok maliyetli olacak. Ve yazacağımız her şeyin okunmama garantisi yok. Deftere yazacağız sonuçta, herkesin eline geçebilir. Peki çözüm ne? Google Keep!

Google Keep Nedir?


Google Keep

Google, Google Keep uygulamasını 2013 yılında duyurdu. En kısa açıklamayla not alma uygulamasıdır. Android veya iOS tabanlı cihazlarınızda kullanabildiğiniz uygulamaya bilgisayarınızdan da Google Keep adresinden ulaşabiliyorsunuz.

Uygulamayı yükledikten sonra kullanımı çok basit. Hatta bazı arkadaşlar fazla basit olmasını eleştiri konusu yapıyorlar. Daha önce Evernote kullanıyordum. O biraz daha karmaşıktı. Bir hayrını görmedim.

Uygulamaya yazdıklarımız farklı pencerelerde ana sayfamızda görülüyor. Yazılanları da içeriklerine göre farklı renkler atayabiliyoruz. Ben özel notlarımı mavi, iş için olanları gri, hatırlatıcıları yeşil olarak kaydediyorum.

Uygulamanın hatırlatıcı özelliği de var. Alışveriş listesi yapıp "unutma" diye not aldığım çoktur. İşe yarıyor. :)

Sadece yazılı girdiler mi? Hayır. Ses dosyası ekleyebiliyoruz. İstersek eklediğimiz sesleri yazıya çevirebiliyor. Tabii düzgün bir Türkçe kullanmanız gerekiyor. Ben hiç kullanmadım.

Uygulamaya fotoğraf ekleyebiliyoruz. Ben bu özelliği sık kullanıyorum. Fotoğrafı ekleyip kısa notlar alıyorum. 12 Kasım'da "2 gündür nezleyim. Perişan oldum." diye not almışım. Örnek olması için buraya koysam mı diye düşündüm ama fotoğrafta gerçekten perişan görünüyorum.

Son olarak kullandığınız cihaz bir kaleme sahipse kendi el yazınızla da notlar alabilirsiniz. Ben bu özelliği bilmiyordum. Note 5 kullanmaya başladıktan sonra öğrendim.

Son olarak yazdıklarınız Google Drive üzerine kaydedilecek. Yani epey bedava alanınız var. Rahat rahat yazın. Ve acaba biri okur mu diye de kaygılanmayın. Siz Google şifrenizi biriyle paylaşmadığınız sürece günlüğünüz de gizli kalacak.

Videoyu İngilizce olmasına rağmen fikir vermesi açısından ekledim. (Kısa, sıkılmazsınız.)Günlük tutmak için benim size ilk tavsiyem Google Keep oldu. Ben epeydir kullanıyorum ve memnunum. Defter falan uğraşmak biraz nostaljik oldu. Ya da bana hitap etmiyor.

Size günlük tutmakla ilgili bir tavsiyem daha olacak. Bu sefer başkalarının okuyabileceği günlükler yazacağız. :)

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Okuma Köşesi Dekorasyon Örnekleri

Gerek çalışmak gerekse günün yorgunluğunu üzerimizden atmak için bir evde mutlaka okuma köşesi bulunmalı diye düşünüyorum. Burada hangi amaçla okuma yaptığımız önemli.

Çalışmak ya da öğrenmek birincil amaç ise kitap okurken daha dik oturmalıyız. Hazırlamış olduğumuz okuma köşesi bizi rehavete kaptırmamalı; aksi taktirde uyuklamaya başlarız. Ama amacımız zaten uyumak ise durum başka.

En uygun okuma ışığı doğal ışıktır. Yani güneş ışığı. Bu sebeple okuma yapacağımız yerin güneş ışığı alan bir yerde olması gerekir. Ayrıca gözlerimizi dinlendirme ihtiyacı duyduğumuzda başımızı kaldırıp karşıdaki bir noktaya bakarak dinlenebiliriz. Dışarıyı gören bir noktadaysak bu çok daha kolay olacaktır.

Doğal ışık olmadığı zamanlarda hem ortam aydınlatması hem de okuma lambası bulunursa daha uzun süreler okuma yapabiliriz. Okuma ışığının sol tarafta bulunması gözler açısından daha sağlıklı olacaktır. Ama uyumak için okuyorsak sadece abajur yeterli olacaktır.

Okuduğumuz materyalin kağıdı da okumada önem…

Küçük Dövme Modelleri Koreli Sanatçıdan

Kimisi büyük sever, kimi küçük sever. Dövmelerden bahsediyorum. Minimal bir fark yaratmak isteyenler için küçük dövme modelleri hazırladım.

Playground Tattoo, Kore'de bulunan bir dövme sanatçısı. Sanatçı sözünü haketmiş çünkü binlerce dövme yapmış. Dövme konusunda uzmanlaşmış. Basit çizgilerle fark yaratıyor.

Kore'ye gitmeyi düşünüyorsanız kendisine ulaşabilirsiniz. Ya da modelleri yakındaki bir dövmeciye götürün. Tercih sizin.

Küçük Dövme Modelleri


Kulağa dövme yaptırmak çok acıtır mı? Biraz zor sanki.Bu dövmeyi beğendiyseniz Havalı Çapa Dövme Modelleri sizi bekliyor.

Beyaz Mutfak Dolapları İlham Veriyor

Bana göre mutfak evin en önemli yeridir. Dekorasyon çalışmaları esnasında beyaz mutfak dolapları tüm ailenin bir araya geldiği bu özel alan için çözüm olacaktır.

Mutfak dolapları için farklı renkler tercih edilebilir. Fakat beyaz mutfak dolapları her zaman için öncelikli olacaktır.

Beyaz renk mutfağınızı geniş gösterir. Mutfak aletleri, avizeler ve diğer dekorasyon unsurlarıyla uyumludur. Ortama ferahlık verir.

Mutfak dolabı almayı düşünüyorsanız ya da yenileyecekseniz sizin için derlediğim örneklere göz atmayı ihmal etmeyin.

Beyaz Mutfak Dolapları

Canlı çiçekler monotonluğu kırar ve ferahlık getirir.Güzel kilim, güzel mermer tezgah ve basit bir avize ve sıcak bir atmosfer oluşturmuş.

Evde sıcak bir karşılama için açmış çiçekler önemlidir.Siyah ve beyaz mutfaktaki bitkiler, kitaplar ve fotoğraflar modern ve minimal bir görüntü oluşturmuş.Altın sarısı ve beyaz birlikte çok iyi gider.Rustik mutfak sıcak bir hava oluşturmuş.

Gri ve beyaz güzel bir kombinasyon oluşturmuş.

Sarı ve beya…