Ana içeriğe atla

Blog Yazmaya Başlayın

Daha önce günlük tutmanın faydaları hakkında bir yazı yazmıştım. Şimdi tuttuğumuz günlükleri internet ortamına taşıyoruz. Emin olun, blog yazmak, günlük tutmaktan çok daha eğlenceli olacak.

blog yazmak

Eski usul günlük tutmak isteyenler defter, kalem kullanmaya devam ediyorlar. Onun da ayrı bir havası var. Başkalarının okumasını istemiyorsanız ve eski usul yazmak zor geliyorsa size Google Keep önermiştim. Bu makale ise başkalarının okuması için tutlan web günlükleri hakkında olacak.

Bloglar sektörel ve kişisel blog olmak üzere sınıflandırılabilir. Belirli bir sektör üzerine, belirli bir konu üzerine yapıyorsanız sektörel blog oluyor. Benim gibi kafanıza göre içinizden geldiği gibi yazıyorsanız bu da kişisel blog oluyor. Bakalım nasıl oluyor?

Blog Yazmanın Faydaları


Blog Yazmak Öğreticidir


Yazdıklarımız sadece okuyanlara değil konu bize de öğretir. Başkalarına yazarken araştırma yapar, öğreniriz. Gerçek bir kazan / kazan durumu olur. Hem yazan hem okuyan öğrenir. Her blogger kendine göre bir öğretmendir.

Blog Yazmak Zamanı Düzenler


Gazete, dergi ya da blog yazısı okurken içinizden "ne var ki bunu yazmaya" diye geçirdiğiniz olmuştur. İnanın o kadar kolay değil. Yazması değil, zor olan düzenli olarak yazmak. Bu düzeni sağlamak için hayatınızı disipline etmeniz gerekiyor.

Kültürel Birikiminiz Artacak


Yazmak için önce okumanız gerekiyor. İnsan bildiği kelimeler kadar düşünürmüş. Okumadan, düşünmeden yazmanız mümkün değil. Kelime dağarcığınız artacak, dünyaya bakışınız değişecek. Farklı dünya görüşlerini tanıyacak, kendiniz gibi düşünmeyen insanlara saygı duymayı öğreneceksiniz.

Güzel Konuşma ve Yazma


Günlük hayatta konuşurken bir planlama yapmayız. Ya da çoğumuz yapmayız. Sözler ağzımızdan olduğu gibi çıkıverir. Ve bir kez çıktıktan sonra artık geri dönüşü yoktur. Oysa yazdıklarımızı tekrar tekrar düzenleyebiliriz. Düşüncelerimizi bir plan dahilinde aktarırız. Blog yazmak bir süre sonra konuşmalarımıza da yansır.

Blog Yazmak Çevrenizi Genişletir


Yalnızlık, yaşadığımız yüzyılın en büyük sorunlarından. Şairin dediği gibi;
Yalnızlık paylaşılmaz
Paylaşılsa yalnızlık olmaz.

Özdemir Asaf

Blog yazmak size kocaman bir dünyanın kapılarını açacaktır. Üstelik Twitter gibi 140 karakterle değil. Doya doya yazın. Sınırlama yok. Yazdıklarınızı okuyanlar önceleri az olacaktır fakat hevesiniz kaçmasın. Günlük yazmaktan geldik buralara, günlüğü kim okuyacaktı sanki. Hiç sıkılmayın, yazmaya devam edin. Zamanla ağınız büyüyecek.

Bonus


Bu kısım bambaşka bir yazının konusu aslına bakarsanız. Blogunuz sayesinde internetten para kazanmak çok uzağınızda değil. Hatta blogger olarak farklı bir kariyer imkanı bile yakalayabilirsiniz. Hele siz bir başlayın.

Son


Şu an için ne yapacağını muhtemelen bilmiyorsunuz. Bu yazıyı okuyabiliyorsanız demek ki blog yazmak için önünüzde bir engel bulunmuyor. Anlatacağım. Takipte kakın.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Hollanda'da Görülecek 10 Güzel Yer

Hollanda deyince pek çok insanın aklına laleler, yel değirmenleri ve peynir gelir. Oysa Hollanda Avrupa'nın en güçlü ekonomilerinden birine sahiptir. Bankacılık, ticaret ve gemicilik sektöründe çok gelişmiştir. Öyle ki Hollanda'da bulunan Rotterdam Limanı, iş hacmi bakımından dünyada ikinci, Avrupa'da ilk sıradadır.

Hollanda'da 16 milyon kişi yaşamaktadır. Yüzölçümüyle karşılaştırıldığında nüfus çok yoğundur. Zaten yüzölçümünün bir kısmını denizden kazanmış ülkenin topraklarının büyük bölümü deniz seviyesinin altındadır. (Denizden kazanılan bu topraklara polder ismi verilir.)

Kaptırmışım kendimi, ders yapıyor gibi oldum. Daha fazla sıkıcı olmadan asıl konuma döneyim. Hollanda'da nereye gideyim, nereyi göreyim diyenler için bir liste hazırladım. Beğeneceğinizi umuyorum.
Hollanda'nın Görülesi Yerleri
Hoge Veluwe Milli Parkı

Hoge Veluwe Milli Parkı, ülkenin en büyük ulusal parkıdıdır ve ülkenin en güzel doğal manzaralarına ev sahipliği yapmaktadır. Park dahilinde …

Avusturya Seyahatinde Görülecek En Güzel 10 Yer

Avusturya’yı düşündüğüm zaman aklıma Neşeli Günler filminin açılış sahnesi geliyor. Parlak gökyüzü altında dans ederek şarkı söyleyen Maria, temiz dağ havası ve son derece huzurlu bir sahne…

Avusturya aynı zamanda kültür kokan şehirlere, sanat galerilerine ve nefes kesen bir mimariye ev sahipliği yapmaktadır. Avusturya kesinlikle herkesin seyahat listesinde olması gereken bir yer, burada ziyaret etmeniz için on yer seçtim. Umarım benim seçimlerimi beğenirsiniz.
Viyana


Avusturya'nın başkenti olarak Viyana belki de Avusturya hayatı ile ilgili en bilgilendirici şehir. Şehir geçmişte Hofburg, Habsburg hanedanlarına ev sahipliği yapmış. Görkemli imparatorluk sarayları, çarpıcı müzeleri ve muhteşem mimarisiyle sizi tarihi bir yolculuğa çıkarıyor. Bu kasvetli havayıysa tiyatroları, bale ve opera salonları, galerileri ve daha pek çok sanat faaliyeti bir nebze olsun dağıtıyor. Avusturya'ya geldiyseniz mutlaka Viyana'yı görmelisiniz.
Hallstatt


Avusturya’nın ziyaret etmek için en güz…

Hırvatistan'da Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer

Hırvatistan Avrupa'nın en iyi korunmuş cografyalarından birine sahiptir. Doğal güzelliği ve tarihi şehirleriyle tipik Akdeniz ülkelerini anımsatmaktadır. Günümüzde turizme verdiği önemi arttıran ülkeyi tüm dünyadan gezginler yeni yeni keşfetmeye başladı. Bozulmamış doğası, milli parkları ve göz alıcı sahilleriyle Hırvatistan seyahatlerinizde ipucu olması için sizlere 10 yer seçtim.
Dalmaçya Kıyıları


Dalmaçya kıyıları bir efsanedir. Yüzlerce kilometre uzanan sahil boyunca sarp kireç taşı kayalıklar ve adalar benekli bir kıyı şeridi oluşturur. Venedik ve Roma izlerininin beraber görme şansını yakalanacağınız gibi Ortaçağ mimarisine da hayran olacaksınız. Sahil boyunca yapacağınız gezinti bu güzellikleri keşfetmek için en iyi yol olacaktır. Yolculuğunuz boyunca aralarından geçeceğiniz kayalıklar sizi harika şehirlere götürecektir. Split şehri büyüleyici mimarisi ve tarihiyle (Diocletian Sarayı gibi) UNESCO Dünya Mirası listesindedir. Bir diğer şehir Zadar ise kartpostalları andıran p…