Ana içeriğe atla

Blog Yazmaya Başlayın

Daha önce günlük tutmanın faydaları hakkında bir yazı yazmıştım. Şimdi tuttuğumuz günlükleri internet ortamına taşıyoruz. Emin olun, blog yazmak, günlük tutmaktan çok daha eğlenceli olacak.

blog yazmak

Eski usul günlük tutmak isteyenler defter, kalem kullanmaya devam ediyorlar. Onun da ayrı bir havası var. Başkalarının okumasını istemiyorsanız ve eski usul yazmak zor geliyorsa size Google Keep önermiştim. Bu makale ise başkalarının okuması için tutlan web günlükleri hakkında olacak.

Bloglar sektörel ve kişisel blog olmak üzere sınıflandırılabilir. Belirli bir sektör üzerine, belirli bir konu üzerine yapıyorsanız sektörel blog oluyor. Benim gibi kafanıza göre içinizden geldiği gibi yazıyorsanız bu da kişisel blog oluyor. Bakalım nasıl oluyor?

Blog Yazmanın Faydaları


Blog Yazmak Öğreticidir


Yazdıklarımız sadece okuyanlara değil konu bize de öğretir. Başkalarına yazarken araştırma yapar, öğreniriz. Gerçek bir kazan / kazan durumu olur. Hem yazan hem okuyan öğrenir. Her blogger kendine göre bir öğretmendir.

Blog Yazmak Zamanı Düzenler


Gazete, dergi ya da blog yazısı okurken içinizden "ne var ki bunu yazmaya" diye geçirdiğiniz olmuştur. İnanın o kadar kolay değil. Yazması değil, zor olan düzenli olarak yazmak. Bu düzeni sağlamak için hayatınızı disipline etmeniz gerekiyor.

Kültürel Birikiminiz Artacak


Yazmak için önce okumanız gerekiyor. İnsan bildiği kelimeler kadar düşünürmüş. Okumadan, düşünmeden yazmanız mümkün değil. Kelime dağarcığınız artacak, dünyaya bakışınız değişecek. Farklı dünya görüşlerini tanıyacak, kendiniz gibi düşünmeyen insanlara saygı duymayı öğreneceksiniz.

Güzel Konuşma ve Yazma


Günlük hayatta konuşurken bir planlama yapmayız. Ya da çoğumuz yapmayız. Sözler ağzımızdan olduğu gibi çıkıverir. Ve bir kez çıktıktan sonra artık geri dönüşü yoktur. Oysa yazdıklarımızı tekrar tekrar düzenleyebiliriz. Düşüncelerimizi bir plan dahilinde aktarırız. Blog yazmak bir süre sonra konuşmalarımıza da yansır.

Blog Yazmak Çevrenizi Genişletir


Yalnızlık, yaşadığımız yüzyılın en büyük sorunlarından. Şairin dediği gibi;
Yalnızlık paylaşılmaz
Paylaşılsa yalnızlık olmaz.

Özdemir Asaf

Blog yazmak size kocaman bir dünyanın kapılarını açacaktır. Üstelik Twitter gibi 140 karakterle değil. Doya doya yazın. Sınırlama yok. Yazdıklarınızı okuyanlar önceleri az olacaktır fakat hevesiniz kaçmasın. Günlük yazmaktan geldik buralara, günlüğü kim okuyacaktı sanki. Hiç sıkılmayın, yazmaya devam edin. Zamanla ağınız büyüyecek.

Bonus


Bu kısım bambaşka bir yazının konusu aslına bakarsanız. Blogunuz sayesinde internetten para kazanmak çok uzağınızda değil. Hatta blogger olarak farklı bir kariyer imkanı bile yakalayabilirsiniz. Hele siz bir başlayın.

Son


Şu an için ne yapacağını muhtemelen bilmiyorsunuz. Bu yazıyı okuyabiliyorsanız demek ki blog yazmak için önünüzde bir engel bulunmuyor. Anlatacağım. Takipte kakın.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Okuma Köşesi Dekorasyon Örnekleri

Gerek çalışmak gerekse günün yorgunluğunu üzerimizden atmak için bir evde mutlaka okuma köşesi bulunmalı diye düşünüyorum. Burada hangi amaçla okuma yaptığımız önemli.

Çalışmak ya da öğrenmek birincil amaç ise kitap okurken daha dik oturmalıyız. Hazırlamış olduğumuz okuma köşesi bizi rehavete kaptırmamalı; aksi taktirde uyuklamaya başlarız. Ama amacımız zaten uyumak ise durum başka.

En uygun okuma ışığı doğal ışıktır. Yani güneş ışığı. Bu sebeple okuma yapacağımız yerin güneş ışığı alan bir yerde olması gerekir. Ayrıca gözlerimizi dinlendirme ihtiyacı duyduğumuzda başımızı kaldırıp karşıdaki bir noktaya bakarak dinlenebiliriz. Dışarıyı gören bir noktadaysak bu çok daha kolay olacaktır.

Doğal ışık olmadığı zamanlarda hem ortam aydınlatması hem de okuma lambası bulunursa daha uzun süreler okuma yapabiliriz. Okuma ışığının sol tarafta bulunması gözler açısından daha sağlıklı olacaktır. Ama uyumak için okuyorsak sadece abajur yeterli olacaktır.

Okuduğumuz materyalin kağıdı da okumada önem…

Küçük Dövme Modelleri Koreli Sanatçıdan

Kimisi büyük sever, kimi küçük sever. Dövmelerden bahsediyorum. Minimal bir fark yaratmak isteyenler için küçük dövme modelleri hazırladım.

Playground Tattoo, Kore'de bulunan bir dövme sanatçısı. Sanatçı sözünü haketmiş çünkü binlerce dövme yapmış. Dövme konusunda uzmanlaşmış. Basit çizgilerle fark yaratıyor.

Kore'ye gitmeyi düşünüyorsanız kendisine ulaşabilirsiniz. Ya da modelleri yakındaki bir dövmeciye götürün. Tercih sizin.

Küçük Dövme Modelleri


Kulağa dövme yaptırmak çok acıtır mı? Biraz zor sanki.Bu dövmeyi beğendiyseniz Havalı Çapa Dövme Modelleri sizi bekliyor.

Beyaz Mutfak Dolapları İlham Veriyor

Bana göre mutfak evin en önemli yeridir. Dekorasyon çalışmaları esnasında beyaz mutfak dolapları tüm ailenin bir araya geldiği bu özel alan için çözüm olacaktır.

Mutfak dolapları için farklı renkler tercih edilebilir. Fakat beyaz mutfak dolapları her zaman için öncelikli olacaktır.

Beyaz renk mutfağınızı geniş gösterir. Mutfak aletleri, avizeler ve diğer dekorasyon unsurlarıyla uyumludur. Ortama ferahlık verir.

Mutfak dolabı almayı düşünüyorsanız ya da yenileyecekseniz sizin için derlediğim örneklere göz atmayı ihmal etmeyin.

Beyaz Mutfak Dolapları

Canlı çiçekler monotonluğu kırar ve ferahlık getirir.Güzel kilim, güzel mermer tezgah ve basit bir avize ve sıcak bir atmosfer oluşturmuş.

Evde sıcak bir karşılama için açmış çiçekler önemlidir.Siyah ve beyaz mutfaktaki bitkiler, kitaplar ve fotoğraflar modern ve minimal bir görüntü oluşturmuş.Altın sarısı ve beyaz birlikte çok iyi gider.Rustik mutfak sıcak bir hava oluşturmuş.

Gri ve beyaz güzel bir kombinasyon oluşturmuş.

Sarı ve beya…