Ana içeriğe atla

Chefchaouen | Mavi Renkli Şehir

Chefchaouen, Fas'ın kuzeyinde yer alan küçük bir kasabadır. Bu şehri popüler yapan ne çevresindeki manzara, ne zarif mimarisi, ne de eski tarihidir. Chefchaouen, mavi boyalı evleriyle ün yapmıştır.

Yerel halka göre şehrin mavi boyalı evlerinin tarihi 1930'lu yıllara dayanıyor. Bu dönemde İspanya'dan göç edip bölgeye yerleşen Yahudiler bu geleneği başlatmışlar. Bir kısım insana göre de sivrisineklerle mücadele için bu yöntem seçilmiş.

Günümüzde Yahudi nüfusu azalmış olsa da yerel halk bu mavi boya geleneğini devam ettiriyor. Şehir özellikle fotoğrafçılar için popüler bir yer. Tabii ki Kazablanka, Marakeş ya da Fez kadar popüler değil.

Rif Dağları'nın eteklerinde bulunan bu şehre yolunuz düşerse yünden dokunmuş kıyafetler, doğal yapılmış sabunlar, keçi peyniri alabilmişsiniz. Sevenler için kına dövmesi yaptırmak da bir seçenek olarak karşınızda olacak.
Chefchaouen Fotoğrafları


Mavi renge karşı sempatiniz varsa Santorini Adası da ilginizi çekecektir.

Dünya Mutluluk Raporu 2016

Daha önce Dünya Mutluluk Raporu 2013 hakkında yazmıştım. Bu raporun 2016 yılı için olanı yayınlandı. Bakalım nasılmış.

Dünya Mutluluk Raporu 2016
Yemek yemek üstüne ne düşünürsünüz bilmem
Ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı

Cemal SÜREYA

Dünya Mutluluk Raporu, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Ağı tarafından Gallup şirketinin anketleri baz alınarak hazırlanıyor. 156 ülke arasında yapılıyor. Raporda bulunan her ülkeden 1000 kişiye sorular soruluyor ve 1 ila 10 arasında puan vermeleri isteniyor. Anketlerde mutluluğu belirleyen temel etkenler şunlar:

• Kişi başına düşen gelir
• Sosyal destekler
• Sağlıklı yaşam beklentisi
• Kişisel özgürlükler
• Hayırseverlik
• Ülkede yolsuzluk bulunmaması

156 ülke arasında en mutlu ülkeler sırasıyla Danimarka, İsviçre, İzlanda, Norveç ve Finlandiya olmuş. Demek ki mutluluğun sıcakla ilgisi pek yokmuş. Zira bu ülkelerin sıcaklık ortalamaları epey düşük. Bu ülkelerdeki en büyük ortak nokta ise sosyal güvenlik sistemlerinin çok gelişmiş olması.

En mutsuz ülkeler ise sırayla Burundi, Suriye, Togo, Afganistan, Benin, Ruanda olmuş. Sonuncu olan Burundi zaten dünyanın en fakir ülkelerinden. İç savaş, yolsuzluk, aids,.. ne ararsanız var.

Sondan bir önceki sırada yer alan Suriye malum. Komşumuz, Türkiye'de epey bir zamandır gündemin ilk sıralarında yer alıyor. Merak ediyorum; Anketi Suriye'de yaşayan Suriyelilerle mi yoksa Türkiye'de yaşayan Suriyelilerle mi yapmışlar.

Türkiye demişken,.. Biz gerilemişiz. Önceki raporda 76. sıradayken bu yıl 78. sıraya düşmüşüz. Dünya Mutluluk Raporu 156 ülke arasında yapılıyor ve biz 78. sıradayız!

Raporda yer alan ülkelerden ABD 13'üncü, İngiltere 23'üncü, Çin 23'üncü, Hindistan 118'inci sırada yer almış. Raporun tamamına Dünya Mutluluk Raporu 2016 adresinden ulaşabilirsiniz.

Yurdum insanı acıklı dizileri seyrede seyrede mutsuz oluyor. Olmaz, bizi böyle alt sıralara düşürmeye hakkınız yok. Bu yazıyı okuyanlar içerisinde Mutlu Olmak İçin Ne Yapmalı? diye soranlarınız olacaktır. 22 madde yazmıştım. Tabii anket yapılan insanlar hazırladığım listeden haberdar olmadıkları için sonuçlarımız düşük çıkıyor. :)

Umuyorum bir gün daha mutlu olacağız. O güne kadar lütfen dizi seyretmeyi bırakalım ve güne kahvaltıyla başlayalım.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Okuma Köşesi Dekorasyon Örnekleri

Gerek çalışmak gerekse günün yorgunluğunu üzerimizden atmak için bir evde mutlaka okuma köşesi bulunmalı diye düşünüyorum. Burada hangi amaçla okuma yaptığımız önemli.

Çalışmak ya da öğrenmek birincil amaç ise kitap okurken daha dik oturmalıyız. Hazırlamış olduğumuz okuma köşesi bizi rehavete kaptırmamalı; aksi taktirde uyuklamaya başlarız. Ama amacımız zaten uyumak ise durum başka.

En uygun okuma ışığı doğal ışıktır. Yani güneş ışığı. Bu sebeple okuma yapacağımız yerin güneş ışığı alan bir yerde olması gerekir. Ayrıca gözlerimizi dinlendirme ihtiyacı duyduğumuzda başımızı kaldırıp karşıdaki bir noktaya bakarak dinlenebiliriz. Dışarıyı gören bir noktadaysak bu çok daha kolay olacaktır.

Doğal ışık olmadığı zamanlarda hem ortam aydınlatması hem de okuma lambası bulunursa daha uzun süreler okuma yapabiliriz. Okuma ışığının sol tarafta bulunması gözler açısından daha sağlıklı olacaktır. Ama uyumak için okuyorsak sadece abajur yeterli olacaktır.

Okuduğumuz materyalin kağıdı da okumada önem…

Küçük Dövme Modelleri Koreli Sanatçıdan

Kimisi büyük sever, kimi küçük sever. Dövmelerden bahsediyorum. Minimal bir fark yaratmak isteyenler için küçük dövme modelleri hazırladım.

Playground Tattoo, Kore'de bulunan bir dövme sanatçısı. Sanatçı sözünü haketmiş çünkü binlerce dövme yapmış. Dövme konusunda uzmanlaşmış. Basit çizgilerle fark yaratıyor.

Kore'ye gitmeyi düşünüyorsanız kendisine ulaşabilirsiniz. Ya da modelleri yakındaki bir dövmeciye götürün. Tercih sizin.

Küçük Dövme Modelleri


Kulağa dövme yaptırmak çok acıtır mı? Biraz zor sanki.Bu dövmeyi beğendiyseniz Havalı Çapa Dövme Modelleri sizi bekliyor.

Beyaz Mutfak Dolapları İlham Veriyor

Bana göre mutfak evin en önemli yeridir. Dekorasyon çalışmaları esnasında beyaz mutfak dolapları tüm ailenin bir araya geldiği bu özel alan için çözüm olacaktır.

Mutfak dolapları için farklı renkler tercih edilebilir. Fakat beyaz mutfak dolapları her zaman için öncelikli olacaktır.

Beyaz renk mutfağınızı geniş gösterir. Mutfak aletleri, avizeler ve diğer dekorasyon unsurlarıyla uyumludur. Ortama ferahlık verir.

Mutfak dolabı almayı düşünüyorsanız ya da yenileyecekseniz sizin için derlediğim örneklere göz atmayı ihmal etmeyin.

Beyaz Mutfak Dolapları

Canlı çiçekler monotonluğu kırar ve ferahlık getirir.Güzel kilim, güzel mermer tezgah ve basit bir avize ve sıcak bir atmosfer oluşturmuş.

Evde sıcak bir karşılama için açmış çiçekler önemlidir.Siyah ve beyaz mutfaktaki bitkiler, kitaplar ve fotoğraflar modern ve minimal bir görüntü oluşturmuş.Altın sarısı ve beyaz birlikte çok iyi gider.Rustik mutfak sıcak bir hava oluşturmuş.

Gri ve beyaz güzel bir kombinasyon oluşturmuş.

Sarı ve beya…