Ana içeriğe atla

Uyku Problemi ve Bulduğum Çözüm

Uyku problemi, ömrüm boyunca en fazla sıkıntısını çektiğim rahatsızlık oldu. Bir gün değil, bir hafta değil,.. Çok sıkıntısını çektim.

Uyku Problemi

Tüm gün boyunca uykum oluyordu. Özellikle akşam üstleri çok yoğun şekilde uykum oluyordu. Fakat saat ilerlediği zaman birden tüm gün uyuklayan adam kayboluyor, baykuşa dönüşüyordum. Saatler ilerliyor, ilerliyor,.. Uyku yok. Uyuyamıyorum.

Uyku problemi yüzünden o kadar çok film seyrettim ki. Fakat bazen filmlerde kopukluk oluyordu. Yani uykuya dalıyor, tekrar uyanıyordum. Hadi kalk biraz dolaş, tekrar bir uyku denemesi.

Saçma sapan şeyleri kafama takıyor. Normalde ciddiye bile alınmayacak şeylere çözüm bulmaya çalışıyordum. Sonra bir bakıyordum düşünmeye başladığım konudan tamamen uzak bir yerdeyim.

Saat ilerledikçe iyice daralıyor, ertesi günü nasıl geçireceğimi düşünerek strese giriyordum. Bazen de yapacak bir şey yok deyip -ki bu nadir oluyordu- uykusuzluğa teslim oluyordum.
İnsan uykusuzluk çekerken aslında hiç uyuyamıyor ve uyanık duramıyor.

Fight Club

Ertesi gün oluyor. Kendi derdim yetmezmiş gibi "neyin var" diye soranlara cevap bulmaya çalış. Çünkü "şu saatte daha uyanıktım" dediğinizde nasihat faslı başlıyor. "Neden geç yatıyorsun, neden uyumuyorsun, olmaz böyle,.." En çok "ben yastığa başımı koyar koymaz uyurum" diyenlere kızıyordum.

Uyanıktım ama uyanık değildim. Konuşulanları anlamıyordum. Yaptığım şeye odaklanamıyordum. Tüm gün boyunca akşam olup da uyuyayım istiyordum. Ama gece olduğunda yine aynı senaryo. Uykusuz gecelerin sabahını bana sor!

Uykum gelsin diye yoğurt yiyordum, süt içiyordum,.. Hele ki içtiğim bitki çayları. Bir ara çok kahve içtiğim gibi teori ortaya atıldı. Günlerce ağzıma kahve sürmedim. Değişen hiçbir şey olmadı.

Uyku problemi yüzünden yaşadığım sıkıntılar buraya yazmakla bitmez. Uzatmayacağım.

Uyku Problemi İçin Çözüm Önerim


Önce tableti ya da telefonu yanıma alıyorum. Neredeyse repliklerini ezbere bildiğim bir filmi -Hababam Sınıfı ve Kapıcılar Kralı favorilerim- açıyorum. Seyretmiyorum, sadece dinliyorum. Sesi kısık olacak. Sonra şu nefes egzersizlerini yapıyorum.

• 4 saniye boyunca burnunuzdan nefes alın
• 7 saniye boyunca nefesinizi tutun
• 8 saniyede tüm nefesinizi yavaşça dışarı verin
• Bu yöntemi 3 kez tekrarlayın

Bu yöntemi Harvard Üniversitesi'nden Dr. Andrew Weil bulmuş ve 4-7-8 Tekniği adını vermiş. Tekniğin en önemli kısmı nefesi tutmak. Bu sırada oksijen vücutta dolaşıyor ve rahatlamaya sebep oluyor. Bu esnada aklımızdaki şey nefesimizi vermek olduğu için kafamız da stresten uzaklaşıyor.

Bazen ilk yaptığımda olmuyor. Tekrar deniyorum. Uygulamaya başladığımdan beri uykuya dalmam en fazla 30 dk. sürdü. Uyku problemi yaşayan herkese tavsiye ederim.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Okuma Köşesi Dekorasyon Örnekleri

Gerek çalışmak gerekse günün yorgunluğunu üzerimizden atmak için bir evde mutlaka okuma köşesi bulunmalı diye düşünüyorum. Burada hangi amaçla okuma yaptığımız önemli.

Çalışmak ya da öğrenmek birincil amaç ise kitap okurken daha dik oturmalıyız. Hazırlamış olduğumuz okuma köşesi bizi rehavete kaptırmamalı; aksi taktirde uyuklamaya başlarız. Ama amacımız zaten uyumak ise durum başka.

En uygun okuma ışığı doğal ışıktır. Yani güneş ışığı. Bu sebeple okuma yapacağımız yerin güneş ışığı alan bir yerde olması gerekir. Ayrıca gözlerimizi dinlendirme ihtiyacı duyduğumuzda başımızı kaldırıp karşıdaki bir noktaya bakarak dinlenebiliriz. Dışarıyı gören bir noktadaysak bu çok daha kolay olacaktır.

Doğal ışık olmadığı zamanlarda hem ortam aydınlatması hem de okuma lambası bulunursa daha uzun süreler okuma yapabiliriz. Okuma ışığının sol tarafta bulunması gözler açısından daha sağlıklı olacaktır. Ama uyumak için okuyorsak sadece abajur yeterli olacaktır.

Okuduğumuz materyalin kağıdı da okumada önem…

Küçük Dövme Modelleri Koreli Sanatçıdan

Kimisi büyük sever, kimi küçük sever. Dövmelerden bahsediyorum. Minimal bir fark yaratmak isteyenler için küçük dövme modelleri hazırladım.

Playground Tattoo, Kore'de bulunan bir dövme sanatçısı. Sanatçı sözünü haketmiş çünkü binlerce dövme yapmış. Dövme konusunda uzmanlaşmış. Basit çizgilerle fark yaratıyor.

Kore'ye gitmeyi düşünüyorsanız kendisine ulaşabilirsiniz. Ya da modelleri yakındaki bir dövmeciye götürün. Tercih sizin.

Küçük Dövme Modelleri


Kulağa dövme yaptırmak çok acıtır mı? Biraz zor sanki.Bu dövmeyi beğendiyseniz Havalı Çapa Dövme Modelleri sizi bekliyor.

Beyaz Mutfak Dolapları İlham Veriyor

Bana göre mutfak evin en önemli yeridir. Dekorasyon çalışmaları esnasında beyaz mutfak dolapları tüm ailenin bir araya geldiği bu özel alan için çözüm olacaktır.

Mutfak dolapları için farklı renkler tercih edilebilir. Fakat beyaz mutfak dolapları her zaman için öncelikli olacaktır.

Beyaz renk mutfağınızı geniş gösterir. Mutfak aletleri, avizeler ve diğer dekorasyon unsurlarıyla uyumludur. Ortama ferahlık verir.

Mutfak dolabı almayı düşünüyorsanız ya da yenileyecekseniz sizin için derlediğim örneklere göz atmayı ihmal etmeyin.

Beyaz Mutfak Dolapları

Canlı çiçekler monotonluğu kırar ve ferahlık getirir.Güzel kilim, güzel mermer tezgah ve basit bir avize ve sıcak bir atmosfer oluşturmuş.

Evde sıcak bir karşılama için açmış çiçekler önemlidir.Siyah ve beyaz mutfaktaki bitkiler, kitaplar ve fotoğraflar modern ve minimal bir görüntü oluşturmuş.Altın sarısı ve beyaz birlikte çok iyi gider.Rustik mutfak sıcak bir hava oluşturmuş.

Gri ve beyaz güzel bir kombinasyon oluşturmuş.

Sarı ve beya…