Ana içeriğe atla

Google Geçmişini Silmek - Resimli Anlatım

Teknoloji ve internetin günlük hayatımızdaki yeri günden güne artıyor. Bu artışla beraber kişisel gizlilik de buna bağlı olarak azalıyor. Her anımız bizim bilgimiz dışında ya da değil kayıt altında tutuluyor. En fazla kullanılan web tarayıcı ve android platformunun sahibi olarak Google, kullanıcılarla ilgili bilgileri kayıt altında tutuyor. Google geçmişini silmek istemenizin nedenini bilmemekle beraber bunu nasıl yapacağınızı size anlatacağım.

Google Arama Geçmişini Silmek

Google bize daha iyi sonuçlar vermek için yaptığımız aramalardan hakkımızda bir profil oluşturuyor. Bunun için pc, tablet ya da telefon farketmeksizin Google hesabınız açıkken yaptığınız tüm aramalar kayıt altında tutuluyor.

Google Arama Geçmişini Silmek

Web ve Uygulama Etkinliği sayfasına giderek neler aramışsınız görebilirsiniz. Korkmayın, bu sayfayı sadece siz görebilirsiniz. Tabii ki bulunmasını istemediğiniz aramaları silmek mümkün.

Google Chrome Tarayıcı Geçmişini Silmek

Ben web browser olarak Chrome kullanıyorum. Geçmişi silmek için tarayıcı penceresinin sağ üst tarafında bulunan menü simgesini ve burada bulunan "Geçmiş" sekmesini tıklıyoruz.Yukarıda yaptığımız işlemi "Ctrl+H" kombinasyonuyla da yapabiliriz. Karşımıza "chrome://history/" sayfası çıkacak."Tarama verilerini temizle..." butonuna tıkladığımızda ne kadar eskiyi ve neleri silmek istediğimizi seçip tarayıcı geçmişimizi temizliyoruz.

Google Konum Geçmişini Silmek

Muhtemelen bu yazıyı okuyan pek çok kişi bunun ne olduğunu bilmiyor. Ama bilin, gerekebilir.Akıllı telefonlarınızdaki Google Maps marifetiyle gittiğiniz geldiğiniz her yer kayıt altında tutuluyor. Baldızınızın görümcesinin düğününe gitmek yerine lokalde oyun oynadığınızın bilinmesini istemiyorsanız Konum Geçmişi Silmek adresinden temizlik yapabilirsiniz.

Google Sesli Aramaları Silmek

Bu özelliği ben hiç kullanmıyorum. Fakat kullananlar ve temizlemek isteyenler Google Voice ve Ses Etkinliği adresinden istedikleri aramaları silebilirler.


Google Geçmişini Silmek Hakkında Son Söz

İnternette pek çok mecrada kişisel verilerin toplanması hakkında eleştirel yazılar okudum. Kendi adıma ben bundan rahatsız olmuyorum. Fakat bundan rahatsız olan kişiler var. Onları da anlamıyor değilim. Evet Google çok farklı alanlarda faaliyet gösteren büyük bir firma. Kullanıcıların eğilimlerini de dikkate alıyor. Bu verileri de o sebeple topluyor. Yukarıda yazdığım tüm servisler istenirse kapatılabiliyor. Ama paranoya yapmak isteyen elbette yapsın. 1984'teki gibi: Büyük birader sizi izliyor. :)

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Okuma Köşesi Dekorasyon Örnekleri

Gerek çalışmak gerekse günün yorgunluğunu üzerimizden atmak için bir evde mutlaka okuma köşesi bulunmalı diye düşünüyorum. Burada hangi amaçla okuma yaptığımız önemli.

Çalışmak ya da öğrenmek birincil amaç ise kitap okurken daha dik oturmalıyız. Hazırlamış olduğumuz okuma köşesi bizi rehavete kaptırmamalı; aksi taktirde uyuklamaya başlarız. Ama amacımız zaten uyumak ise durum başka.

En uygun okuma ışığı doğal ışıktır. Yani güneş ışığı. Bu sebeple okuma yapacağımız yerin güneş ışığı alan bir yerde olması gerekir. Ayrıca gözlerimizi dinlendirme ihtiyacı duyduğumuzda başımızı kaldırıp karşıdaki bir noktaya bakarak dinlenebiliriz. Dışarıyı gören bir noktadaysak bu çok daha kolay olacaktır.

Doğal ışık olmadığı zamanlarda hem ortam aydınlatması hem de okuma lambası bulunursa daha uzun süreler okuma yapabiliriz. Okuma ışığının sol tarafta bulunması gözler açısından daha sağlıklı olacaktır. Ama uyumak için okuyorsak sadece abajur yeterli olacaktır.

Okuduğumuz materyalin kağıdı da okumada önem…

Küçük Dövme Modelleri Koreli Sanatçıdan

Kimisi büyük sever, kimi küçük sever. Dövmelerden bahsediyorum. Minimal bir fark yaratmak isteyenler için küçük dövme modelleri hazırladım.

Playground Tattoo, Kore'de bulunan bir dövme sanatçısı. Sanatçı sözünü haketmiş çünkü binlerce dövme yapmış. Dövme konusunda uzmanlaşmış. Basit çizgilerle fark yaratıyor.

Kore'ye gitmeyi düşünüyorsanız kendisine ulaşabilirsiniz. Ya da modelleri yakındaki bir dövmeciye götürün. Tercih sizin.

Küçük Dövme Modelleri


Kulağa dövme yaptırmak çok acıtır mı? Biraz zor sanki.Bu dövmeyi beğendiyseniz Havalı Çapa Dövme Modelleri sizi bekliyor.

Beyaz Mutfak Dolapları İlham Veriyor

Bana göre mutfak evin en önemli yeridir. Dekorasyon çalışmaları esnasında beyaz mutfak dolapları tüm ailenin bir araya geldiği bu özel alan için çözüm olacaktır.

Mutfak dolapları için farklı renkler tercih edilebilir. Fakat beyaz mutfak dolapları her zaman için öncelikli olacaktır.

Beyaz renk mutfağınızı geniş gösterir. Mutfak aletleri, avizeler ve diğer dekorasyon unsurlarıyla uyumludur. Ortama ferahlık verir.

Mutfak dolabı almayı düşünüyorsanız ya da yenileyecekseniz sizin için derlediğim örneklere göz atmayı ihmal etmeyin.

Beyaz Mutfak Dolapları

Canlı çiçekler monotonluğu kırar ve ferahlık getirir.Güzel kilim, güzel mermer tezgah ve basit bir avize ve sıcak bir atmosfer oluşturmuş.

Evde sıcak bir karşılama için açmış çiçekler önemlidir.Siyah ve beyaz mutfaktaki bitkiler, kitaplar ve fotoğraflar modern ve minimal bir görüntü oluşturmuş.Altın sarısı ve beyaz birlikte çok iyi gider.Rustik mutfak sıcak bir hava oluşturmuş.

Gri ve beyaz güzel bir kombinasyon oluşturmuş.

Sarı ve beya…