Ana içeriğe atla

Chefchaouen | Mavi Renkli Şehir

Chefchaouen, Fas'ın kuzeyinde yer alan küçük bir kasabadır. Bu şehri popüler yapan ne çevresindeki manzara, ne zarif mimarisi, ne de eski tarihidir. Chefchaouen, mavi boyalı evleriyle ün yapmıştır.

Yerel halka göre şehrin mavi boyalı evlerinin tarihi 1930'lu yıllara dayanıyor. Bu dönemde İspanya'dan göç edip bölgeye yerleşen Yahudiler bu geleneği başlatmışlar. Bir kısım insana göre de sivrisineklerle mücadele için bu yöntem seçilmiş.

Günümüzde Yahudi nüfusu azalmış olsa da yerel halk bu mavi boya geleneğini devam ettiriyor. Şehir özellikle fotoğrafçılar için popüler bir yer. Tabii ki Kazablanka, Marakeş ya da Fez kadar popüler değil.

Rif Dağları'nın eteklerinde bulunan bu şehre yolunuz düşerse yünden dokunmuş kıyafetler, doğal yapılmış sabunlar, keçi peyniri alabilmişsiniz. Sevenler için kına dövmesi yaptırmak da bir seçenek olarak karşınızda olacak.
Chefchaouen Fotoğrafları


Mavi renge karşı sempatiniz varsa Santorini Adası da ilginizi çekecektir.

Eski Eşyalarla Banyo Dekorasyon

Bugün eski eşyalarla şık banyo dekorasyon örnekleri paylaşacağım. Kullandığımız banyo aksesuarları kolay bulunabilir ve yapacağımız banyo tasarımları herkes tarafından uygulanabilir nitelikte olacak.

Geleneksel banyo dekorasyon muhtemelen bir perde, duş alanı ve belki de küvet barındırıyor. Bu konsept hemen hemen bütün evlerde mevcut durumda. Sabah uyanmak, yorucu bir iş günün ardından kendimize gelmek için mutlaka uğradığımız banyomuz diğerlerinden farklı olmasın mı?

Farklı bir banyo dekorasyon sağlamak için evde fazla durumda olan eşyaları kullanmayı hiç düşündünüz mü? Hani şu atmak isteyip atmaya üşendiğiniz, belki de hatıralardan dolayı atmaya kıyamadığımız eski eşyalar.

Banyolarda daha çok beyaz rengi tercih ediyoruz. Ama mat ve pastel renkler de tercih edilebilir. Eski sandalyeler, harap durumdaki masalar, aynalar,.. Bit pazarına nur yağacak. :)

Banyo Dekorasyon Örnekleri


Eski Eşyalarla Banyo Dekorasyon

Jakuzi üzerinde buzlu camlı Fransız pencere doğrudan ışık almanızı sağlayacaktır.

Eski Eşyalarla Banyo Dekorasyon

Havlu askısı altına koyacağınız küçük sehpa üzerinde taze çiçekler banyoya hoş bir koku yayacaktır.

Eski Eşyalarla Banyo Dekorasyon

Banyo içerisinde beş, belki daha fazla ayna ortamdaki ışığın artmasını sağlayacaktır. Selülit ya da kilo probleminiz varsa tavsiye etmem. Rahatlamak için girip daha fazla gerilmenize sebep olabilir.

Eski Eşyalarla Banyo Dekorasyon

Altın ya da gümüş avizeler ile pembe ve yeşil perdeler asmanız baharı banyoya taşıyacaktır.

Eski Eşyalarla Banyo Dekorasyon

Beyaz karolarla kaplı duvarların şık aydınlatma armatürleri ile aydınlatıldığını düşünün.

Eski Eşyalarla Banyo Dekorasyon

Turuncu, parlak kumaştan kendi yaptığınız bir duş perdesiyle klasik bir görünüm sağlayabilirsiniz. Derya Baykal severler bunu beğenecektir.

Eski Eşyalarla Banyo Dekorasyon

Eski bir saat ve hasır sepetler ile banyo dekorasyon vintage görünüm kazanabilir.

Eski Eşyalarla Banyo Dekorasyon

Eskitilmiş banyo dolabı ile antika görünümü kazandırabilirsiniz.

Eski Eşyalarla Banyo Dekorasyon

Kapalı duş alanının arkasında buzlu cam ışığı alana dolduracaktır.

Eski Eşyalarla Banyo Dekorasyon

Tüm banyo takımları ve banyo aksesuarları beyaz olursa hoş bir renk düzeni gerçekleştirebilirsiniz.

Eski Eşyalarla Banyo Dekorasyon

Küvet bulundurulan bir makyaj odasını koyu renki duvar kağıdı ile dizayn edilebilir. Bunu yapmak için en az 200 metrekare eviniz olması gerekli. Zor biraz.

Eski Eşyalarla Banyo Dekorasyon

Klozetin üzerinde eskitilmiş ahşap raf kullanışlı olur. Ama sağlam tutturmak gerekli, kaza olmasın.

Eski Eşyalarla Banyo Dekorasyon

Pembe boyalı duvarlar, kırmızı el dokuması kilim, yeşil çerçeveli ayna ile yapılmış banyo dekorasyon örneği güzel görünüyor.

Eski Eşyalarla Banyo Dekorasyon

Ahşap Palet Dekorasyon Örnekleri konusunda pek çok çalışma göstermiştim. Paletten yapılmış kapaksız banyo dolabı üzerinde yapay çiçek güzel durmuş.

Eski Eşyalarla Banyo Dekorasyon

Antika ayna ile sağlanmış banyo dekorasyon küçük alanlara ferahlık ve şıklık katacaktır.

Eski Eşyalarla Banyo Dekorasyon

Pastel renklere sahip banyo setleri ve banyo aksesuarları çok şık duracaktır.

Eski Eşyalarla Banyo Dekorasyon

Ahşap konsol banyoda güzel durmuş ama televizyon için aynısını söyleyemeyeceğim.

Eski Eşyalarla Banyo Dekorasyon

Kolay ulaşım için küvetinizin hemen yanına eski bir banyo dolabı koyabilirsiniz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Okuma Köşesi Dekorasyon Örnekleri

Gerek çalışmak gerekse günün yorgunluğunu üzerimizden atmak için bir evde mutlaka okuma köşesi bulunmalı diye düşünüyorum. Burada hangi amaçla okuma yaptığımız önemli.

Çalışmak ya da öğrenmek birincil amaç ise kitap okurken daha dik oturmalıyız. Hazırlamış olduğumuz okuma köşesi bizi rehavete kaptırmamalı; aksi taktirde uyuklamaya başlarız. Ama amacımız zaten uyumak ise durum başka.

En uygun okuma ışığı doğal ışıktır. Yani güneş ışığı. Bu sebeple okuma yapacağımız yerin güneş ışığı alan bir yerde olması gerekir. Ayrıca gözlerimizi dinlendirme ihtiyacı duyduğumuzda başımızı kaldırıp karşıdaki bir noktaya bakarak dinlenebiliriz. Dışarıyı gören bir noktadaysak bu çok daha kolay olacaktır.

Doğal ışık olmadığı zamanlarda hem ortam aydınlatması hem de okuma lambası bulunursa daha uzun süreler okuma yapabiliriz. Okuma ışığının sol tarafta bulunması gözler açısından daha sağlıklı olacaktır. Ama uyumak için okuyorsak sadece abajur yeterli olacaktır.

Okuduğumuz materyalin kağıdı da okumada önem…

Küçük Dövme Modelleri Koreli Sanatçıdan

Kimisi büyük sever, kimi küçük sever. Dövmelerden bahsediyorum. Minimal bir fark yaratmak isteyenler için küçük dövme modelleri hazırladım.

Playground Tattoo, Kore'de bulunan bir dövme sanatçısı. Sanatçı sözünü haketmiş çünkü binlerce dövme yapmış. Dövme konusunda uzmanlaşmış. Basit çizgilerle fark yaratıyor.

Kore'ye gitmeyi düşünüyorsanız kendisine ulaşabilirsiniz. Ya da modelleri yakındaki bir dövmeciye götürün. Tercih sizin.

Küçük Dövme Modelleri


Kulağa dövme yaptırmak çok acıtır mı? Biraz zor sanki.Bu dövmeyi beğendiyseniz Havalı Çapa Dövme Modelleri sizi bekliyor.

Beyaz Mutfak Dolapları İlham Veriyor

Bana göre mutfak evin en önemli yeridir. Dekorasyon çalışmaları esnasında beyaz mutfak dolapları tüm ailenin bir araya geldiği bu özel alan için çözüm olacaktır.

Mutfak dolapları için farklı renkler tercih edilebilir. Fakat beyaz mutfak dolapları her zaman için öncelikli olacaktır.

Beyaz renk mutfağınızı geniş gösterir. Mutfak aletleri, avizeler ve diğer dekorasyon unsurlarıyla uyumludur. Ortama ferahlık verir.

Mutfak dolabı almayı düşünüyorsanız ya da yenileyecekseniz sizin için derlediğim örneklere göz atmayı ihmal etmeyin.

Beyaz Mutfak Dolapları

Canlı çiçekler monotonluğu kırar ve ferahlık getirir.Güzel kilim, güzel mermer tezgah ve basit bir avize ve sıcak bir atmosfer oluşturmuş.

Evde sıcak bir karşılama için açmış çiçekler önemlidir.Siyah ve beyaz mutfaktaki bitkiler, kitaplar ve fotoğraflar modern ve minimal bir görüntü oluşturmuş.Altın sarısı ve beyaz birlikte çok iyi gider.Rustik mutfak sıcak bir hava oluşturmuş.

Gri ve beyaz güzel bir kombinasyon oluşturmuş.

Sarı ve beya…