Ana içeriğe atla

Chefchaouen | Mavi Renkli Şehir

Chefchaouen, Fas'ın kuzeyinde yer alan küçük bir kasabadır. Bu şehri popüler yapan ne çevresindeki manzara, ne zarif mimarisi, ne de eski tarihidir. Chefchaouen, mavi boyalı evleriyle ün yapmıştır.

Yerel halka göre şehrin mavi boyalı evlerinin tarihi 1930'lu yıllara dayanıyor. Bu dönemde İspanya'dan göç edip bölgeye yerleşen Yahudiler bu geleneği başlatmışlar. Bir kısım insana göre de sivrisineklerle mücadele için bu yöntem seçilmiş.

Günümüzde Yahudi nüfusu azalmış olsa da yerel halk bu mavi boya geleneğini devam ettiriyor. Şehir özellikle fotoğrafçılar için popüler bir yer. Tabii ki Kazablanka, Marakeş ya da Fez kadar popüler değil.

Rif Dağları'nın eteklerinde bulunan bu şehre yolunuz düşerse yünden dokunmuş kıyafetler, doğal yapılmış sabunlar, keçi peyniri alabilmişsiniz. Sevenler için kına dövmesi yaptırmak da bir seçenek olarak karşınızda olacak.
Chefchaouen Fotoğrafları


Mavi renge karşı sempatiniz varsa Santorini Adası da ilginizi çekecektir.

VLC Media Player Kullanarak Videodan MP3 Yapmak

Günümüzde en fazla kullanılan müzik formatı mp3 oldu. Dosya boyutu küçük olduğu için telefonda, PC'de sürekli olarak kullanılıyor. Herkesin kendine göre bir arşivi var. Maalesef benim yok. Telefonda ya da laptopta müzik bulundurmuyorum. Bu da benim tuhaflığım diyelim işimize dönelim.

VLC Media Player Kullanarak Videodan MP3 Yapmak

Daha önce sizlere VLC Media Player Kullanarak YouTube Video İndirme konusunu anlatmıştım. O zaman YouTube üzerinden indirdiğimiz video mp4 formatındaydı. Şimdi o videoyu mp3 yapacağız.

VLC Media Player Kullanarak Videodan MP3 Yapmak

Önce İsviçre Çakısı programımız VLC Media Player açılıyor. Sonra Ortam ve ardından Dönüştür / Kaydet... tıklıyoruz. Bunu kısa yoldan Ctrl+R kombinasyonuyla da yapabiliriz. Karşımıza Ortam Aç penceresi çıkacak.

VLC Media Player Kullanarak Videodan MP3 Yapmak

Çıkan pencereden Ekle butonuna tıklıyoruz. Videomuzu buluyoruz.

VLC Media Player Kullanarak Videodan MP3 Yapmak

Sesi ayırmak istediğimiz videoyu seçip Dönüştürüp Kaydet butonuna tıklıyoruz.

VLC Media Player Kullanarak Videodan MP3 Yapmak

Önce fotoğrafta gördüğünüz 1 numaralı Profil alanından mp3 seçiyoruz. İsterseniz videonuzu farklı formatlarda da kayıt yapabilirsiniz. Orjinal araba teypleri Audio - CD çalıyor. İsteyenler için bu seçenek de mevcut.

Program default olarak ses dosyanızı 128 kb/s olarak kaydedecektir. Eğer farklı bir bit hızı istiyorsanız önce 1 numaralı alanın hemen yanında yer alan (anahtar ve tornavida olan) butona tıklıyoruz. Sonra Ses Kodlayıcı / Çözücü butonuna tıklıyoruz. Bit hızını kendimize göre ayarlıyoruz.

2 numaralı alandan dosyamızı kaydetmek istediğimiz yeri seçiyoruz. Karşımıza çıkacak Dosyayı Kaydet... alanında ayrıca bizden ses dosyamız için bir isim girmemiz istenecek.

VLC Media Player Kullanarak Videodan MP3 Yapmak

1 numaralı alana mp3 yapmak istediğimiz dosyaya verdiğimiz adı yazıyoruz. 2 numaralı alandaki Kaydet butonuna bastığımızda hazırlık bitmiş olacak. Bastık. :)

VLC Media Player Kullanarak Videodan MP3 Yapmak

Başlatın butonuna basıyoruz ve birkaç saniye sonra mp3 dosyamız hazır olacak.

Siz okurken sıkıldınız mı bilmiyorum. Ben yazarken sıkıldım. Anlaşılır olsun diye uzun uzun yazdım. VLC Media Player kullanarak videodan mp3 dönüştürmek çok basit ve kısa süren bir iş. Kolay gelsin.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Okuma Köşesi Dekorasyon Örnekleri

Gerek çalışmak gerekse günün yorgunluğunu üzerimizden atmak için bir evde mutlaka okuma köşesi bulunmalı diye düşünüyorum. Burada hangi amaçla okuma yaptığımız önemli.

Çalışmak ya da öğrenmek birincil amaç ise kitap okurken daha dik oturmalıyız. Hazırlamış olduğumuz okuma köşesi bizi rehavete kaptırmamalı; aksi taktirde uyuklamaya başlarız. Ama amacımız zaten uyumak ise durum başka.

En uygun okuma ışığı doğal ışıktır. Yani güneş ışığı. Bu sebeple okuma yapacağımız yerin güneş ışığı alan bir yerde olması gerekir. Ayrıca gözlerimizi dinlendirme ihtiyacı duyduğumuzda başımızı kaldırıp karşıdaki bir noktaya bakarak dinlenebiliriz. Dışarıyı gören bir noktadaysak bu çok daha kolay olacaktır.

Doğal ışık olmadığı zamanlarda hem ortam aydınlatması hem de okuma lambası bulunursa daha uzun süreler okuma yapabiliriz. Okuma ışığının sol tarafta bulunması gözler açısından daha sağlıklı olacaktır. Ama uyumak için okuyorsak sadece abajur yeterli olacaktır.

Okuduğumuz materyalin kağıdı da okumada önem…

Küçük Dövme Modelleri Koreli Sanatçıdan

Kimisi büyük sever, kimi küçük sever. Dövmelerden bahsediyorum. Minimal bir fark yaratmak isteyenler için küçük dövme modelleri hazırladım.

Playground Tattoo, Kore'de bulunan bir dövme sanatçısı. Sanatçı sözünü haketmiş çünkü binlerce dövme yapmış. Dövme konusunda uzmanlaşmış. Basit çizgilerle fark yaratıyor.

Kore'ye gitmeyi düşünüyorsanız kendisine ulaşabilirsiniz. Ya da modelleri yakındaki bir dövmeciye götürün. Tercih sizin.

Küçük Dövme Modelleri


Kulağa dövme yaptırmak çok acıtır mı? Biraz zor sanki.Bu dövmeyi beğendiyseniz Havalı Çapa Dövme Modelleri sizi bekliyor.

Beyaz Mutfak Dolapları İlham Veriyor

Bana göre mutfak evin en önemli yeridir. Dekorasyon çalışmaları esnasında beyaz mutfak dolapları tüm ailenin bir araya geldiği bu özel alan için çözüm olacaktır.

Mutfak dolapları için farklı renkler tercih edilebilir. Fakat beyaz mutfak dolapları her zaman için öncelikli olacaktır.

Beyaz renk mutfağınızı geniş gösterir. Mutfak aletleri, avizeler ve diğer dekorasyon unsurlarıyla uyumludur. Ortama ferahlık verir.

Mutfak dolabı almayı düşünüyorsanız ya da yenileyecekseniz sizin için derlediğim örneklere göz atmayı ihmal etmeyin.

Beyaz Mutfak Dolapları

Canlı çiçekler monotonluğu kırar ve ferahlık getirir.Güzel kilim, güzel mermer tezgah ve basit bir avize ve sıcak bir atmosfer oluşturmuş.

Evde sıcak bir karşılama için açmış çiçekler önemlidir.Siyah ve beyaz mutfaktaki bitkiler, kitaplar ve fotoğraflar modern ve minimal bir görüntü oluşturmuş.Altın sarısı ve beyaz birlikte çok iyi gider.Rustik mutfak sıcak bir hava oluşturmuş.

Gri ve beyaz güzel bir kombinasyon oluşturmuş.

Sarı ve beya…