Ana içeriğe atla

1970'li Yıllarda Stok Fotoğraf Sektörü

Dünya değişiyor. Son yıllarda bu değişim çok hızlı devam ediyor. Tüm sektörlerde olduğu gibi stok fotoğraf sektörü de geçmişten günümüze çok değişmiş.

Stok Fotoğrafçılık Nedir

Şirketler, reklam ajansları, gazeteler, dergiler iş için kullanılacak görselleri temiz etmek amacıyla bazı şirketlere başvuruyor. Günümüzde bu şirketler online faaliyet gösteriyorlar.

Yapacağı iş için ne model, ne de fotoğrafçı çalıştırıyorlar. Şirketler açısından uğraş gerektirmeyen, karlı bir iş.

Fotoğrafçılar da çektikleri fotoğrafları stok fotoğraf sitelerine yükleyip para kazanıyorlar. Bazı fotoğraflar bin kişiye satıldığı gibi bazılarının tüm kullanım hakkı satın alınabiliyor. Ödenen fiyat değişiyor tabii ki.

Başlıca Stok Fotoğraf Siteleri

Fotolia
iStock
Dreamstime
Shutterstock
123RF Stock Photography
Big Stock

Çekilen fotoğrafların hepsi kabul edilir mi? Elbette hayır! Şirketlerin özel kuralları dışında genel kabul edilen kuralları özet geçeyim:

1. Öncelikle çekilen fotoğraf yüksek kalitede olacak. Bunun için çok para ödeyerek kaliteli fotoğraf çeken bir fotoğraf makinesi almanız gerekiyor. Meraklandım şimdi diyorsanız Fotoğraf Makinesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler konusuna bir göz atın.

2. Çekeceğiniz tüm fotoğraflar dış çekim olmayacak. Zaten dış çekimler çok para kazandırmıyor. İç çekim yapacaksanız bir ışık sisteminiz olması gerekiyor. Daha bi sürü bişeyler. Para yani.

3. Çektiğiniz fotoğraflarda marka gözükmeyecek. Örneğin çanta çekiyorsanız Louis Vuitton yazısı görünmeyecek. "Yok, ben bunu Kemeraltı'ndan aldım" yemez yani.

4. Fotoğrafta insan varsa onun rızası, çocuksa velisinin izni olduğuna dair sözleşme olacak. Araba fuarındaki kızları çekip yüklemek yok.

Yani arkadaşım son dönem popüler olan evden para kazanma yolları, internetten para kazanma yolları yazılarında anlatıldığı kadar kolay işler değil bunlar. Ben yatarak para kazanılan bir iş biliyorum. O da herkese göre değil.

Bu yazıyı yazarken aklıma Nuri Bilge Ceylan'ın Uzak filmi geldi. O filmdeki başrol de fotoğraf çekiyordu. Sıkılmam derseniz izleyin.

70'li yıllar acayipmiş. Kıyafetlerini olmasa da sinemasını, müziğini seviyorum. Bakalım o dönemde stok fotoğraf sektörü nasılmış.

70'li Yıllardan Stok Fotoğraf Örnekleri

Stok Fotoğraf

Stok Fotoğraf

Stok Fotoğraf

Stok Fotoğraf

Stok Fotoğraf

Stok Fotoğraf

Stok Fotoğraf

Stok Fotoğraf

Stok Fotoğraf

Stok Fotoğraf

Stok Fotoğraf

Stok Fotoğraf

Stok Fotoğraf

Stok Fotoğraf

Stok Fotoğraf

Stok Fotoğraf

Stok Fotoğraf

Stok Fotoğraf

Stok Fotoğraf

Stok Fotoğraf

Stok Fotoğraf

Stok Fotoğraf

Stok Fotoğraf

Stok Fotoğraf

Stok Fotoğraf

Stok Fotoğraf

Stok Fotoğraf

Stok Fotoğraf

Stok Fotoğraf

Stok Fotoğraf

Stok Fotoğraf

Stok Fotoğraf

Stok Fotoğraf

H. Armstrong Roberts 1920'li yıllarda ilk stok fotoğraf ajanslarından birini kurmuş. RobertStock isimli bu şirket günümüzde de faaliyetini sürdürüyor. Yukarıdan gördüğünüz fotoğraflar oradan alınmıştır. Beğendiyseniz ve daha fazlasını görmek istiyorsanız buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Okuma Köşesi Dekorasyon Örnekleri

Gerek çalışmak gerekse günün yorgunluğunu üzerimizden atmak için bir evde mutlaka okuma köşesi bulunmalı diye düşünüyorum. Burada hangi amaçla okuma yaptığımız önemli.

Çalışmak ya da öğrenmek birincil amaç ise kitap okurken daha dik oturmalıyız. Hazırlamış olduğumuz okuma köşesi bizi rehavete kaptırmamalı; aksi taktirde uyuklamaya başlarız. Ama amacımız zaten uyumak ise durum başka.

En uygun okuma ışığı doğal ışıktır. Yani güneş ışığı. Bu sebeple okuma yapacağımız yerin güneş ışığı alan bir yerde olması gerekir. Ayrıca gözlerimizi dinlendirme ihtiyacı duyduğumuzda başımızı kaldırıp karşıdaki bir noktaya bakarak dinlenebiliriz. Dışarıyı gören bir noktadaysak bu çok daha kolay olacaktır.

Doğal ışık olmadığı zamanlarda hem ortam aydınlatması hem de okuma lambası bulunursa daha uzun süreler okuma yapabiliriz. Okuma ışığının sol tarafta bulunması gözler açısından daha sağlıklı olacaktır. Ama uyumak için okuyorsak sadece abajur yeterli olacaktır.

Okuduğumuz materyalin kağıdı da okumada önem…

Küçük Dövme Modelleri Koreli Sanatçıdan

Kimisi büyük sever, kimi küçük sever. Dövmelerden bahsediyorum. Minimal bir fark yaratmak isteyenler için küçük dövme modelleri hazırladım.

Playground Tattoo, Kore'de bulunan bir dövme sanatçısı. Sanatçı sözünü haketmiş çünkü binlerce dövme yapmış. Dövme konusunda uzmanlaşmış. Basit çizgilerle fark yaratıyor.

Kore'ye gitmeyi düşünüyorsanız kendisine ulaşabilirsiniz. Ya da modelleri yakındaki bir dövmeciye götürün. Tercih sizin.

Küçük Dövme Modelleri


Kulağa dövme yaptırmak çok acıtır mı? Biraz zor sanki.Bu dövmeyi beğendiyseniz Havalı Çapa Dövme Modelleri sizi bekliyor.

Beyaz Mutfak Dolapları İlham Veriyor

Bana göre mutfak evin en önemli yeridir. Dekorasyon çalışmaları esnasında beyaz mutfak dolapları tüm ailenin bir araya geldiği bu özel alan için çözüm olacaktır.

Mutfak dolapları için farklı renkler tercih edilebilir. Fakat beyaz mutfak dolapları her zaman için öncelikli olacaktır.

Beyaz renk mutfağınızı geniş gösterir. Mutfak aletleri, avizeler ve diğer dekorasyon unsurlarıyla uyumludur. Ortama ferahlık verir.

Mutfak dolabı almayı düşünüyorsanız ya da yenileyecekseniz sizin için derlediğim örneklere göz atmayı ihmal etmeyin.

Beyaz Mutfak Dolapları

Canlı çiçekler monotonluğu kırar ve ferahlık getirir.Güzel kilim, güzel mermer tezgah ve basit bir avize ve sıcak bir atmosfer oluşturmuş.

Evde sıcak bir karşılama için açmış çiçekler önemlidir.Siyah ve beyaz mutfaktaki bitkiler, kitaplar ve fotoğraflar modern ve minimal bir görüntü oluşturmuş.Altın sarısı ve beyaz birlikte çok iyi gider.Rustik mutfak sıcak bir hava oluşturmuş.

Gri ve beyaz güzel bir kombinasyon oluşturmuş.

Sarı ve beya…