Ana içeriğe atla

Slovenya Ormanları Hipnotize Ediyor

Slovenya küçük ve güzel bir ülke. Güzelliğinin kaynağını ülkede bulunan orman varlığı kazandırıyor. Ama önce ülke hakkında kısa bilgiler vereyim.

Kısaca Slovenya Coğrafyası

Slovenya Orta Avrupa'nın güneyinde yer alır. İtalya, Adriyatik Denizi, Hırvatistan, Macaristan ve Avusturya ile çevrilidir. Kelime anlamı olarak Slavların Ülkesi anlamına gelir.

Ülke, eski Yugoslavya'nın bir parçası iken 1991 yılında bağımsızlığını kazanmıştır. 2004 yılında da Avrupa Birliği'ne girmiştir. Biz yıllardır uğraşıyoruz, giremedik. :)

20.273 km² yüzölçümüne sahip ülkede yaklaşık 2 milyon kişi yaşamaktadır. Anadil olarak Slovence kullanılır ve bölgesel olarak bazı yerlerde İtalyanca ve Macarca da konuşulur.

Adriyatik kıyısında bulunan dar bir alanda Akdeniz İklimi görülürken, ülkenin büyük bir kısmında karasal iklim hakimdir. Uygun sıcaklık ve yağış koşullarından dolayı ülkenin büyük bölümü ormanlarla kaplıdır. Bahsettiğim oran %60 ki bu bana göre bir ülke için epey büyük bir orman varlığı.

Ülkenin önemli şehirleri; Ljubljana, Maribor, Kranj ve Koper'dir. Nüfusun büyük bölümü başkent Ljubljana ve diğer şehirlerde toplanmıştır.

Slovenya sanayi bakımından küçük olmasına rağmen epey gelişmiştir. Orman varlığının çok olmasından anlaşılacağı üzere mobilya ve kağıt sanayi kolları gelişmiştir. Ayrıca demir-çelik ve kimya sanayisi de diğer faaliyet alanlarıdır.

Ülkenin tarım faaliyetleri doğu kesiminde bulunan ovalarda yoğunlaşmıştır. Sava ve Drava nehirlerinin oluşturduğu ovalar çok verimlidir.

Ülkenin denize açılan tek kapısı Koper şehrinde bulunan limandır. Ticaretini komşu ülkelerle yapar. Bir de Almanya'yı ekleyebiliriz. Komşularla iyi geçinmek önemli tabii.

Daha önce Slovenya hakkında bir şey yazmadığım için bilgi verme ihtiyacı hissettim. Oysa ana konumuz ülkenin ormanlarında çekilmiş fotoğraflar.

Slovenya Orman Fotoğrafları

Slovenya Orman Fotoğrafı

Slovenya Orman Fotoğrafı

Slovenya Orman Fotoğrafı

Slovenya Orman Fotoğrafı

Slovenya Orman Fotoğrafı

Slovenya Orman Fotoğrafı

Slovenya Orman Fotoğrafı

Slovenya Orman Fotoğrafı

Slovenya Orman Fotoğrafı

Slovenya Orman Fotoğrafı

Slovenya Orman Fotoğrafı

Slovenya Orman Fotoğrafı

Slovenya Orman Fotoğrafı

Slovenya Orman Fotoğrafı

Slovenya Orman Fotoğrafı

Slovenya Orman Fotoğrafı

Filip Eremita, Slovenyalı bir fotoğrafçı. Ülkesinin %60'ını ormanlar kaplayınca o da bundan kendine pay çıkarmış. 1800 m.'ye kadar orman örtüsü bulunan ülkede neredeyse tüm yerleşim alanlarının etrafı ağaçlarla kaplıymış.

Fotoğrafçı ilk sakinlerin yerleşmesinden sonra ormansızlaşmanın başladığını söylüyor. İlk yerleşimciler konut, ısıtma, pişirme ve diğer birçok ürün yapımı için odun kaynağı kullanmışlar, ağaçları keserek tarım için arazi elde etmişler. Orman varlığı azalmış. (Bu azalmış hali.)

Fotoğrafçı, Slovenya ormanlarının insanları hipnotize eden bir özelliği olduğunu söylüyor. Haksız da sayılmaz. Ben çektiği fotoğrafları çok beğendim.

Fotoğrafçının daha fazla çalışmasını görmek isterseniz Filip Eremita adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Okuma Köşesi Dekorasyon Örnekleri

Gerek çalışmak gerekse günün yorgunluğunu üzerimizden atmak için bir evde mutlaka okuma köşesi bulunmalı diye düşünüyorum. Burada hangi amaçla okuma yaptığımız önemli.

Çalışmak ya da öğrenmek birincil amaç ise kitap okurken daha dik oturmalıyız. Hazırlamış olduğumuz okuma köşesi bizi rehavete kaptırmamalı; aksi taktirde uyuklamaya başlarız. Ama amacımız zaten uyumak ise durum başka.

En uygun okuma ışığı doğal ışıktır. Yani güneş ışığı. Bu sebeple okuma yapacağımız yerin güneş ışığı alan bir yerde olması gerekir. Ayrıca gözlerimizi dinlendirme ihtiyacı duyduğumuzda başımızı kaldırıp karşıdaki bir noktaya bakarak dinlenebiliriz. Dışarıyı gören bir noktadaysak bu çok daha kolay olacaktır.

Doğal ışık olmadığı zamanlarda hem ortam aydınlatması hem de okuma lambası bulunursa daha uzun süreler okuma yapabiliriz. Okuma ışığının sol tarafta bulunması gözler açısından daha sağlıklı olacaktır. Ama uyumak için okuyorsak sadece abajur yeterli olacaktır.

Okuduğumuz materyalin kağıdı da okumada önem…

Küçük Dövme Modelleri Koreli Sanatçıdan

Kimisi büyük sever, kimi küçük sever. Dövmelerden bahsediyorum. Minimal bir fark yaratmak isteyenler için küçük dövme modelleri hazırladım.

Playground Tattoo, Kore'de bulunan bir dövme sanatçısı. Sanatçı sözünü haketmiş çünkü binlerce dövme yapmış. Dövme konusunda uzmanlaşmış. Basit çizgilerle fark yaratıyor.

Kore'ye gitmeyi düşünüyorsanız kendisine ulaşabilirsiniz. Ya da modelleri yakındaki bir dövmeciye götürün. Tercih sizin.

Küçük Dövme Modelleri


Kulağa dövme yaptırmak çok acıtır mı? Biraz zor sanki.Bu dövmeyi beğendiyseniz Havalı Çapa Dövme Modelleri sizi bekliyor.

Beyaz Mutfak Dolapları İlham Veriyor

Bana göre mutfak evin en önemli yeridir. Dekorasyon çalışmaları esnasında beyaz mutfak dolapları tüm ailenin bir araya geldiği bu özel alan için çözüm olacaktır.

Mutfak dolapları için farklı renkler tercih edilebilir. Fakat beyaz mutfak dolapları her zaman için öncelikli olacaktır.

Beyaz renk mutfağınızı geniş gösterir. Mutfak aletleri, avizeler ve diğer dekorasyon unsurlarıyla uyumludur. Ortama ferahlık verir.

Mutfak dolabı almayı düşünüyorsanız ya da yenileyecekseniz sizin için derlediğim örneklere göz atmayı ihmal etmeyin.

Beyaz Mutfak Dolapları

Canlı çiçekler monotonluğu kırar ve ferahlık getirir.Güzel kilim, güzel mermer tezgah ve basit bir avize ve sıcak bir atmosfer oluşturmuş.

Evde sıcak bir karşılama için açmış çiçekler önemlidir.Siyah ve beyaz mutfaktaki bitkiler, kitaplar ve fotoğraflar modern ve minimal bir görüntü oluşturmuş.Altın sarısı ve beyaz birlikte çok iyi gider.Rustik mutfak sıcak bir hava oluşturmuş.

Gri ve beyaz güzel bir kombinasyon oluşturmuş.

Sarı ve beya…