Ana içeriğe atla

Dünyaca Ünlü 29 Muhteşem Kale

Kale deyince insanın aklına güvenlik geliyor. Büyük taş duvarlar, üstlerde gözcü kuleleri, yüksek tavanlı odalar, kocaman kapılar,..

Öyle çok eski zamanlarda değil, bundan birkaç yüzyıl önce dünyanın dört bir tarafında krallar, dükler, lordlar yaşıyordu. Gerçi hala bunlar var ama eskisi kadar etkili değiller. En azından dünyanın medeni yerlerinde etkili değiller.

Bu soylular yerin altında ve üstünde ne varsa her şeyin sahibiydiler. Sahip olduklarını arttırmak ya da muhafaza etmek için güvenlikli binalarda yaşamak zorundaydılar. Çevresi hendeklerle, surlarla çevrili bu yapılara kale ya da şato deniyor.

Böyle kudretli insanların sıradan evlerde yaşamasını elbette bekleyemeyiz. Ama adama sormazlar mı bu kale ya da şato neyle ısınıyor, burayı kim temizliyor, perdeleri kim asıyor,..

Bugün bayram arefesi, herkes bayram temizliği yaptı. Düşünsenize böyle bir binayı temizlemek durumunda kaldığınızı. Komple temizlik şirketi tutsanız işi bitiremezler. Ama kralın adamı çok nasıl olsa.

Bir kale ya da şato sahibi olma şansımız yok. Fakat otel olarak kullanılsalar kalmak isterim. Görevliler de dönemin kostümlerini giyecekler. Servisler falan eski usul yapılacak. "Krallara layık konfor" sloganı gerçekleşmiş olur.

Dünyaca Ünlü Kale ve Şato Fotoğrafları


Prag Kalesi - Çekya
Çekya başkenti Prag'da bulunan muhteşem bir kale

Sleeping Beauty Kalesi - Disneyland / California
Sleeping Beauty Kalesi - Disneyland / California

Windsor Kalesi - İngiltere


Versay Şatosu - Fransa


Schwerin Kalesi - Almanya


Malbork Kalesi - Polonya


Neuschwanstein Şatosu - Almanya


Osaka Kalesi - Japonya


Peleş Kalesi - Romanya


Schloss Moritzburg Şatosu - Almanya


Kylemore Abbey - İrlanda


Kronborg Kalesi - Danimarka


Kilkenny Kalesi - İrlanda


Howard Kalesi - Yorkshire


Hohenwerfen Kalesi - Avusturya


Hohenschwangau Kalesi - Almanya


Hogwarts Şatosu - Orlando


Highclere Kalesi - Birleşik Krallık


Edinburgh Kalesi - İskoçya


Corfe Kalesi - Dorset


Catherine Sarayı - Rusya


Chambord Şatosu - Fransa


Chillon Şatosu - İsviçre


Coca Kalesi - İspanya


Conwy Kalesi - Kuzey Galler


Burg Hochosterwitz Kalesi- Avusturya


Bodiam Kalesi - Birleşik Krallık


Balmoral Kalesi - Birleşik Krallık


Alnwick Kalesi - Northumberland


Ben bu konuyu daha önce de yazmıştım. Çok sevdim demek ki. Buraya tıklayarak bakabilirsiniz.

Bu görkemli binalar bana göre değil diyorsanız size Yunanistan teklifim olacak. Santorini Adası konusuna bir bakın.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Okuma Köşesi Dekorasyon Örnekleri

Gerek çalışmak gerekse günün yorgunluğunu üzerimizden atmak için bir evde mutlaka okuma köşesi bulunmalı diye düşünüyorum. Burada hangi amaçla okuma yaptığımız önemli.

Çalışmak ya da öğrenmek birincil amaç ise kitap okurken daha dik oturmalıyız. Hazırlamış olduğumuz okuma köşesi bizi rehavete kaptırmamalı; aksi taktirde uyuklamaya başlarız. Ama amacımız zaten uyumak ise durum başka.

En uygun okuma ışığı doğal ışıktır. Yani güneş ışığı. Bu sebeple okuma yapacağımız yerin güneş ışığı alan bir yerde olması gerekir. Ayrıca gözlerimizi dinlendirme ihtiyacı duyduğumuzda başımızı kaldırıp karşıdaki bir noktaya bakarak dinlenebiliriz. Dışarıyı gören bir noktadaysak bu çok daha kolay olacaktır.

Doğal ışık olmadığı zamanlarda hem ortam aydınlatması hem de okuma lambası bulunursa daha uzun süreler okuma yapabiliriz. Okuma ışığının sol tarafta bulunması gözler açısından daha sağlıklı olacaktır. Ama uyumak için okuyorsak sadece abajur yeterli olacaktır.

Okuduğumuz materyalin kağıdı da okumada önem…

Küçük Dövme Modelleri Koreli Sanatçıdan

Kimisi büyük sever, kimi küçük sever. Dövmelerden bahsediyorum. Minimal bir fark yaratmak isteyenler için küçük dövme modelleri hazırladım.

Playground Tattoo, Kore'de bulunan bir dövme sanatçısı. Sanatçı sözünü haketmiş çünkü binlerce dövme yapmış. Dövme konusunda uzmanlaşmış. Basit çizgilerle fark yaratıyor.

Kore'ye gitmeyi düşünüyorsanız kendisine ulaşabilirsiniz. Ya da modelleri yakındaki bir dövmeciye götürün. Tercih sizin.

Küçük Dövme Modelleri


Kulağa dövme yaptırmak çok acıtır mı? Biraz zor sanki.Bu dövmeyi beğendiyseniz Havalı Çapa Dövme Modelleri sizi bekliyor.

Beyaz Mutfak Dolapları İlham Veriyor

Bana göre mutfak evin en önemli yeridir. Dekorasyon çalışmaları esnasında beyaz mutfak dolapları tüm ailenin bir araya geldiği bu özel alan için çözüm olacaktır.

Mutfak dolapları için farklı renkler tercih edilebilir. Fakat beyaz mutfak dolapları her zaman için öncelikli olacaktır.

Beyaz renk mutfağınızı geniş gösterir. Mutfak aletleri, avizeler ve diğer dekorasyon unsurlarıyla uyumludur. Ortama ferahlık verir.

Mutfak dolabı almayı düşünüyorsanız ya da yenileyecekseniz sizin için derlediğim örneklere göz atmayı ihmal etmeyin.

Beyaz Mutfak Dolapları

Canlı çiçekler monotonluğu kırar ve ferahlık getirir.Güzel kilim, güzel mermer tezgah ve basit bir avize ve sıcak bir atmosfer oluşturmuş.

Evde sıcak bir karşılama için açmış çiçekler önemlidir.Siyah ve beyaz mutfaktaki bitkiler, kitaplar ve fotoğraflar modern ve minimal bir görüntü oluşturmuş.Altın sarısı ve beyaz birlikte çok iyi gider.Rustik mutfak sıcak bir hava oluşturmuş.

Gri ve beyaz güzel bir kombinasyon oluşturmuş.

Sarı ve beya…