Ana içeriğe atla

Dünyanın En Kalabalık 8 Adası

Ada ve ıssızlık hep birarada anılmıştır. Klasik bir sorudur: Issız bir adaya düşseniz yanınıza alacağınız üç şey nedir?

Size listelediğim bazı adalar zenginliğiyle bazılarıysa fakirlikleriyle ön plana çıkıyor. Ortak noktaları ise kalabalık olmaları. Öyle yanıma kitaplarımı, fotoğraf makinemi alayım kafamı dinleyeyim hayalleri bu adalar için geçerli değil. Kolunuzu kaldırsanız birine değecek türden yerler.

Hadi buyrun.

Male Adası - Maldivler

Male Adası - Maldivler

Maldivler en güzel adalarından biri olarak kabul edilir. Balayı için en popüler yerlerden biridir. Fakat Male Adası başbaşa tatil için çok da uygun değil. Son nüfus sayımına göre, adanın 133.000 kişi yaşıyor.

Ebeye - Marshall Adaları

Ebeye - Marshall Adaları

Kwajalein atollünde bulunan en kalabalık bölümdür. Yaşamak isteyeceğiniz türden bir yer değil. 1,600 km² alan içerisinde 150.000 insan yaşıyor. Hem de rezil koşullarda!

Venedik - İtalya

Venedik - İtalya

Adriyatik Denizi'nde bulunan Venedik 177 küçük ada üzerine kurulmuştur ve 270.000 kişiye ev sahipliği yapar. Sadece Burano Adası 4000 kişilik nüfusa sahiptir.

Lübeck - Almanya

Lübeck - Almanya

Baltık Denizi kıyısında bulunmaktadır. 214,14 km² yüzölçümüne sahip Lübeck nüfusu 2005 yılında 213.983 kişi çıkmıştır.

Manhattan - Amerika Birleşik Devletleri

Manhattan - Amerika Birleşik Devletleri

New York şehrinin beş bölümünden biridir. Kentin ekonomik, ticari ve kültürel merkezi durumundadır. 59 km² içerisinde 1,629 milyon insan yaşamaktadır.

Santa Cruz Adası - Kolombiya

Santa Cruz Adası - Kolombiya

Kolombiya'nın Karayip sahillerinde bulunur. Bir hektarlık ada içerisinde 90 tane ev bulunmakta ve bu küçücük adada 1200 kişi yaşamaktadır. Adada mezarlık, sağlık tesisi ve içme suyu yok. Bu dünyanın en yoğun nüfuslu adasıdır.

Ap Lei Chau - Hong Kong

Ap Lei Chau - Hong Kong

Dünyanın ikinci yoğun nüfuslu adasıdır. 1.2 km² alanda tam 87.000 kişi yaşar. Şekli ördek diline benzediği için yerel halk bu ismi vermiştir.

Migingo Adası - KenyaVictoria Gölü içerisinde bulunur. Küçük evler bulumaktadır. Yarım futbol sahası büyüklüğündedir. Adanın yarısı Kenya'nın, diğer yarısı Uganda'nın kabul edilir.

Bilgi Notu: Nüfus yoğunluğu üç farklı şekilde hesaplanır. Bu yazıda kullanılan ve insanların çoğu zaman kullandığı aritmetik nüfus yoğunluğudur. Nüfusun yüzölçümüne bölünmesiyle elde edilir.
Gün olur, alır başımı giderim,
Denizden yeni çıkmış ağların kokusunda.
Şu ada senin, bu ada benim,
Yelkovan kuşlarının peşi sıra.

Orhan Veli

Adalar ilginizi çekiyorsa Santorini veya Lanzarote konularına da alayım. Hem balayı tatili için uygun yerler.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Okuma Köşesi Dekorasyon Örnekleri

Gerek çalışmak gerekse günün yorgunluğunu üzerimizden atmak için bir evde mutlaka okuma köşesi bulunmalı diye düşünüyorum. Burada hangi amaçla okuma yaptığımız önemli.

Çalışmak ya da öğrenmek birincil amaç ise kitap okurken daha dik oturmalıyız. Hazırlamış olduğumuz okuma köşesi bizi rehavete kaptırmamalı; aksi taktirde uyuklamaya başlarız. Ama amacımız zaten uyumak ise durum başka.

En uygun okuma ışığı doğal ışıktır. Yani güneş ışığı. Bu sebeple okuma yapacağımız yerin güneş ışığı alan bir yerde olması gerekir. Ayrıca gözlerimizi dinlendirme ihtiyacı duyduğumuzda başımızı kaldırıp karşıdaki bir noktaya bakarak dinlenebiliriz. Dışarıyı gören bir noktadaysak bu çok daha kolay olacaktır.

Doğal ışık olmadığı zamanlarda hem ortam aydınlatması hem de okuma lambası bulunursa daha uzun süreler okuma yapabiliriz. Okuma ışığının sol tarafta bulunması gözler açısından daha sağlıklı olacaktır. Ama uyumak için okuyorsak sadece abajur yeterli olacaktır.

Okuduğumuz materyalin kağıdı da okumada önem…

Küçük Dövme Modelleri Koreli Sanatçıdan

Kimisi büyük sever, kimi küçük sever. Dövmelerden bahsediyorum. Minimal bir fark yaratmak isteyenler için küçük dövme modelleri hazırladım.

Playground Tattoo, Kore'de bulunan bir dövme sanatçısı. Sanatçı sözünü haketmiş çünkü binlerce dövme yapmış. Dövme konusunda uzmanlaşmış. Basit çizgilerle fark yaratıyor.

Kore'ye gitmeyi düşünüyorsanız kendisine ulaşabilirsiniz. Ya da modelleri yakındaki bir dövmeciye götürün. Tercih sizin.

Küçük Dövme Modelleri


Kulağa dövme yaptırmak çok acıtır mı? Biraz zor sanki.Bu dövmeyi beğendiyseniz Havalı Çapa Dövme Modelleri sizi bekliyor.

Beyaz Mutfak Dolapları İlham Veriyor

Bana göre mutfak evin en önemli yeridir. Dekorasyon çalışmaları esnasında beyaz mutfak dolapları tüm ailenin bir araya geldiği bu özel alan için çözüm olacaktır.

Mutfak dolapları için farklı renkler tercih edilebilir. Fakat beyaz mutfak dolapları her zaman için öncelikli olacaktır.

Beyaz renk mutfağınızı geniş gösterir. Mutfak aletleri, avizeler ve diğer dekorasyon unsurlarıyla uyumludur. Ortama ferahlık verir.

Mutfak dolabı almayı düşünüyorsanız ya da yenileyecekseniz sizin için derlediğim örneklere göz atmayı ihmal etmeyin.

Beyaz Mutfak Dolapları

Canlı çiçekler monotonluğu kırar ve ferahlık getirir.Güzel kilim, güzel mermer tezgah ve basit bir avize ve sıcak bir atmosfer oluşturmuş.

Evde sıcak bir karşılama için açmış çiçekler önemlidir.Siyah ve beyaz mutfaktaki bitkiler, kitaplar ve fotoğraflar modern ve minimal bir görüntü oluşturmuş.Altın sarısı ve beyaz birlikte çok iyi gider.Rustik mutfak sıcak bir hava oluşturmuş.

Gri ve beyaz güzel bir kombinasyon oluşturmuş.

Sarı ve beya…