Ana içeriğe atla

Godot'yu Beklemeyi Bırakın

Godot'yu Beklerken, Samuel Beckett tarafından yazılmış bir tiyatro eseridir. Tiyatroda seyretme imkanınız yoksa kitabını da okuyabilirsiniz. Sanat seviyorsanız tavsiye ederim. Sevmiyorsanız tavsiye etmem, çok da eğlenceli bulmayacaksınız.

Godot'yu Beklerken

Bu uyarıyı yapma ihtiyacı duydum. Çünkü, geçen hafta İstanbul Kırmızısı filmine gittim. Salon neredeyse boştu. Aynı sinemada Recep İvedik 5 için iki seans sonrasına bile yer yoktu. Yurdum insanı eğlenmek istiyor.

İnsanların beklentileri farklı olabiliyor. İş için, hayat için, dinlenmek için,.. Maalesef ülkemizde "öteki" hakkında tahammülsüzlük var. Buraya Recep İvedik hakkında bir sürü aşağılama yazabilirdim. Bu yazdıklarımdan ötürü takdir de görürdüm. Bir sinema bileti 15 lira, sen mi veriyorsun parasını?! Kim ne seyretmek isterse seyreder.

Ben İstanbul Kırmızısı'nı seyrederken yanımda bir anne ve 2 kızı oturuyordu. Arada filmden çıktılar. Çıkarken anne söyle diyordu: "Ömrümde bu kadar sıkıcı film seyretmedim." :)

İnsanların tercihlerine saygı duymak sosyal hayatın sürebilmesi için elzemdir. Ötekini aşağılayarak beraber yaşamak mümkün değil. Elbette filmi yarıda bırakıp giden kadına saygı duyarım. Ama film boyunca konuşması çok çirkindi. Bunun saygı duyulacak bir tarafı yok.

Evde, işte ve hayatın neresinde olursa olsun varlığınıza saygı göstermeyen insanlara saygı duymayın. O insanlarla ilişkilerinizi kaldırabiliyorsanız ortadan kaldırın, olmayacaksa mümkün olan en az seviyeye indirin. Yoksa mutlu olma şansınız yok.

Cuma günü yemeğe giderken bir arkadaş kendince önemli bulduğu bir şeyler anlatıyordu. Konuyu hatırlıyorum ama ayrıntıları hatırlamıyorum.  Birden "senin keyfin mi yok" dedi. "Yoo, yorgunum" falan dedim sanırım. Onu da tam hatırlamıyorum.

Yine Cuma öğleden sonra derste bir öğrenci "hocam, moraliniz mi bozuk" dedi. Niye bu soruyu sorduğumda cevabı ilginç geldi: "Sanki isteksiz anlatıyorsunuz." Ona da yorgunluktan olabileceğini söyledim.

Ne yorgunlukmuş! :)

Ben de dahil pek çok kişi kendisine kafasındaki hedefe ulaşmak için ön şartlar koyuyor. Tatilde kitap okumaya başlayacağım. Bu kıyafeti kuzenimin düğününde giyeceğim. Emekli olunca sahil kasabasına taşınacağım. Uzar gider bu liste. Ne tatilde kitap okunur, ne kuzenin düğününde o kıyafet giyilir, ne de sahil kasabasına yerleşilir.

Yazımın başında bahsettiğim oyunun kahramanları Godot isimli birini ya da şeyi bekliyordu. Sürekli bekliyorlardı. Ama ne başında ne sonunda Godot gelmiyordu. O oyun beni seyrettiğimde etkilemişti, hala da etkiler.

İşiniz asla daha eğlenceli olmayacak, insanlar daha saygılı olmayacak, sevgiliniz daha düşünceli olmayacak, o kitap tatilde bitmeyecek, bulunduğunuz yere deniz gelmeyecek ve Zeki Müren'de bizi görmeyecek. Hayatınızda ne değişecekse bunu siz değiştireceksiniz. Emin olun Godot gelmeyecek!

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Hollanda'da Görülecek 10 Güzel Yer

Hollanda deyince pek çok insanın aklına laleler, yel değirmenleri ve peynir gelir. Oysa Hollanda Avrupa'nın en güçlü ekonomilerinden birine sahiptir. Bankacılık, ticaret ve gemicilik sektöründe çok gelişmiştir. Öyle ki Hollanda'da bulunan Rotterdam Limanı, iş hacmi bakımından dünyada ikinci, Avrupa'da ilk sıradadır.

Hollanda'da 16 milyon kişi yaşamaktadır. Yüzölçümüyle karşılaştırıldığında nüfus çok yoğundur. Zaten yüzölçümünün bir kısmını denizden kazanmış ülkenin topraklarının büyük bölümü deniz seviyesinin altındadır. (Denizden kazanılan bu topraklara polder ismi verilir.)

Kaptırmışım kendimi, ders yapıyor gibi oldum. Daha fazla sıkıcı olmadan asıl konuma döneyim. Hollanda'da nereye gideyim, nereyi göreyim diyenler için bir liste hazırladım. Beğeneceğinizi umuyorum.
Hollanda'nın Görülesi Yerleri
Hoge Veluwe Milli Parkı

Hoge Veluwe Milli Parkı, ülkenin en büyük ulusal parkıdıdır ve ülkenin en güzel doğal manzaralarına ev sahipliği yapmaktadır. Park dahilinde …

Avusturya Seyahatinde Görülecek En Güzel 10 Yer

Avusturya’yı düşündüğüm zaman aklıma Neşeli Günler filminin açılış sahnesi geliyor. Parlak gökyüzü altında dans ederek şarkı söyleyen Maria, temiz dağ havası ve son derece huzurlu bir sahne…

Avusturya aynı zamanda kültür kokan şehirlere, sanat galerilerine ve nefes kesen bir mimariye ev sahipliği yapmaktadır. Avusturya kesinlikle herkesin seyahat listesinde olması gereken bir yer, burada ziyaret etmeniz için on yer seçtim. Umarım benim seçimlerimi beğenirsiniz.
Viyana


Avusturya'nın başkenti olarak Viyana belki de Avusturya hayatı ile ilgili en bilgilendirici şehir. Şehir geçmişte Hofburg, Habsburg hanedanlarına ev sahipliği yapmış. Görkemli imparatorluk sarayları, çarpıcı müzeleri ve muhteşem mimarisiyle sizi tarihi bir yolculuğa çıkarıyor. Bu kasvetli havayıysa tiyatroları, bale ve opera salonları, galerileri ve daha pek çok sanat faaliyeti bir nebze olsun dağıtıyor. Avusturya'ya geldiyseniz mutlaka Viyana'yı görmelisiniz.
Hallstatt


Avusturya’nın ziyaret etmek için en güz…

Hırvatistan'da Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer

Hırvatistan Avrupa'nın en iyi korunmuş cografyalarından birine sahiptir. Doğal güzelliği ve tarihi şehirleriyle tipik Akdeniz ülkelerini anımsatmaktadır. Günümüzde turizme verdiği önemi arttıran ülkeyi tüm dünyadan gezginler yeni yeni keşfetmeye başladı. Bozulmamış doğası, milli parkları ve göz alıcı sahilleriyle Hırvatistan seyahatlerinizde ipucu olması için sizlere 10 yer seçtim.
Dalmaçya Kıyıları


Dalmaçya kıyıları bir efsanedir. Yüzlerce kilometre uzanan sahil boyunca sarp kireç taşı kayalıklar ve adalar benekli bir kıyı şeridi oluşturur. Venedik ve Roma izlerininin beraber görme şansını yakalanacağınız gibi Ortaçağ mimarisine da hayran olacaksınız. Sahil boyunca yapacağınız gezinti bu güzellikleri keşfetmek için en iyi yol olacaktır. Yolculuğunuz boyunca aralarından geçeceğiniz kayalıklar sizi harika şehirlere götürecektir. Split şehri büyüleyici mimarisi ve tarihiyle (Diocletian Sarayı gibi) UNESCO Dünya Mirası listesindedir. Bir diğer şehir Zadar ise kartpostalları andıran p…