Ana içeriğe atla

Godot'yu Beklemeyi Bırakın

Godot'yu Beklerken, Samuel Beckett tarafından yazılmış bir tiyatro eseridir. Tiyatroda seyretme imkanınız yoksa kitabını da okuyabilirsiniz. Sanat seviyorsanız tavsiye ederim. Sevmiyorsanız tavsiye etmem, çok da eğlenceli bulmayacaksınız.

Godot'yu Beklerken

Bu uyarıyı yapma ihtiyacı duydum. Çünkü, geçen hafta İstanbul Kırmızısı filmine gittim. Salon neredeyse boştu. Aynı sinemada Recep İvedik 5 için iki seans sonrasına bile yer yoktu. Yurdum insanı eğlenmek istiyor.

İnsanların beklentileri farklı olabiliyor. İş için, hayat için, dinlenmek için,.. Maalesef ülkemizde "öteki" hakkında tahammülsüzlük var. Buraya Recep İvedik hakkında bir sürü aşağılama yazabilirdim. Bu yazdıklarımdan ötürü takdir de görürdüm. Bir sinema bileti 15 lira, sen mi veriyorsun parasını?! Kim ne seyretmek isterse seyreder.

Ben İstanbul Kırmızısı'nı seyrederken yanımda bir anne ve 2 kızı oturuyordu. Arada filmden çıktılar. Çıkarken anne söyle diyordu: "Ömrümde bu kadar sıkıcı film seyretmedim." :)

İnsanların tercihlerine saygı duymak sosyal hayatın sürebilmesi için elzemdir. Ötekini aşağılayarak beraber yaşamak mümkün değil. Elbette filmi yarıda bırakıp giden kadına saygı duyarım. Ama film boyunca konuşması çok çirkindi. Bunun saygı duyulacak bir tarafı yok.

Evde, işte ve hayatın neresinde olursa olsun varlığınıza saygı göstermeyen insanlara saygı duymayın. O insanlarla ilişkilerinizi kaldırabiliyorsanız ortadan kaldırın, olmayacaksa mümkün olan en az seviyeye indirin. Yoksa mutlu olma şansınız yok.

Cuma günü yemeğe giderken bir arkadaş kendince önemli bulduğu bir şeyler anlatıyordu. Konuyu hatırlıyorum ama ayrıntıları hatırlamıyorum.  Birden "senin keyfin mi yok" dedi. "Yoo, yorgunum" falan dedim sanırım. Onu da tam hatırlamıyorum.

Yine Cuma öğleden sonra derste bir öğrenci "hocam, moraliniz mi bozuk" dedi. Niye bu soruyu sorduğumda cevabı ilginç geldi: "Sanki isteksiz anlatıyorsunuz." Ona da yorgunluktan olabileceğini söyledim.

Ne yorgunlukmuş! :)

Ben de dahil pek çok kişi kendisine kafasındaki hedefe ulaşmak için ön şartlar koyuyor. Tatilde kitap okumaya başlayacağım. Bu kıyafeti kuzenimin düğününde giyeceğim. Emekli olunca sahil kasabasına taşınacağım. Uzar gider bu liste. Ne tatilde kitap okunur, ne kuzenin düğününde o kıyafet giyilir, ne de sahil kasabasına yerleşilir.

Yazımın başında bahsettiğim oyunun kahramanları Godot isimli birini ya da şeyi bekliyordu. Sürekli bekliyorlardı. Ama ne başında ne sonunda Godot gelmiyordu. O oyun beni seyrettiğimde etkilemişti, hala da etkiler.

İşiniz asla daha eğlenceli olmayacak, insanlar daha saygılı olmayacak, sevgiliniz daha düşünceli olmayacak, o kitap tatilde bitmeyecek, bulunduğunuz yere deniz gelmeyecek ve Zeki Müren'de bizi görmeyecek. Hayatınızda ne değişecekse bunu siz değiştireceksiniz. Emin olun Godot gelmeyecek!

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Okuma Köşesi Dekorasyon Örnekleri

Gerek çalışmak gerekse günün yorgunluğunu üzerimizden atmak için bir evde mutlaka okuma köşesi bulunmalı diye düşünüyorum. Burada hangi amaçla okuma yaptığımız önemli.

Çalışmak ya da öğrenmek birincil amaç ise kitap okurken daha dik oturmalıyız. Hazırlamış olduğumuz okuma köşesi bizi rehavete kaptırmamalı; aksi taktirde uyuklamaya başlarız. Ama amacımız zaten uyumak ise durum başka.

En uygun okuma ışığı doğal ışıktır. Yani güneş ışığı. Bu sebeple okuma yapacağımız yerin güneş ışığı alan bir yerde olması gerekir. Ayrıca gözlerimizi dinlendirme ihtiyacı duyduğumuzda başımızı kaldırıp karşıdaki bir noktaya bakarak dinlenebiliriz. Dışarıyı gören bir noktadaysak bu çok daha kolay olacaktır.

Doğal ışık olmadığı zamanlarda hem ortam aydınlatması hem de okuma lambası bulunursa daha uzun süreler okuma yapabiliriz. Okuma ışığının sol tarafta bulunması gözler açısından daha sağlıklı olacaktır. Ama uyumak için okuyorsak sadece abajur yeterli olacaktır.

Okuduğumuz materyalin kağıdı da okumada önem…

Küçük Dövme Modelleri Koreli Sanatçıdan

Kimisi büyük sever, kimi küçük sever. Dövmelerden bahsediyorum. Minimal bir fark yaratmak isteyenler için küçük dövme modelleri hazırladım.

Playground Tattoo, Kore'de bulunan bir dövme sanatçısı. Sanatçı sözünü haketmiş çünkü binlerce dövme yapmış. Dövme konusunda uzmanlaşmış. Basit çizgilerle fark yaratıyor.

Kore'ye gitmeyi düşünüyorsanız kendisine ulaşabilirsiniz. Ya da modelleri yakındaki bir dövmeciye götürün. Tercih sizin.

Küçük Dövme Modelleri


Kulağa dövme yaptırmak çok acıtır mı? Biraz zor sanki.Bu dövmeyi beğendiyseniz Havalı Çapa Dövme Modelleri sizi bekliyor.

Beyaz Mutfak Dolapları İlham Veriyor

Bana göre mutfak evin en önemli yeridir. Dekorasyon çalışmaları esnasında beyaz mutfak dolapları tüm ailenin bir araya geldiği bu özel alan için çözüm olacaktır.

Mutfak dolapları için farklı renkler tercih edilebilir. Fakat beyaz mutfak dolapları her zaman için öncelikli olacaktır.

Beyaz renk mutfağınızı geniş gösterir. Mutfak aletleri, avizeler ve diğer dekorasyon unsurlarıyla uyumludur. Ortama ferahlık verir.

Mutfak dolabı almayı düşünüyorsanız ya da yenileyecekseniz sizin için derlediğim örneklere göz atmayı ihmal etmeyin.

Beyaz Mutfak Dolapları

Canlı çiçekler monotonluğu kırar ve ferahlık getirir.Güzel kilim, güzel mermer tezgah ve basit bir avize ve sıcak bir atmosfer oluşturmuş.

Evde sıcak bir karşılama için açmış çiçekler önemlidir.Siyah ve beyaz mutfaktaki bitkiler, kitaplar ve fotoğraflar modern ve minimal bir görüntü oluşturmuş.Altın sarısı ve beyaz birlikte çok iyi gider.Rustik mutfak sıcak bir hava oluşturmuş.

Gri ve beyaz güzel bir kombinasyon oluşturmuş.

Sarı ve beya…