Ana içeriğe atla

Küçük İnsanlar 3

Küçük insanlar serimize vazgeçilmez abilerle devam ediyoruz. Bu tipler size de çok tanıdık gelecek.

Küçük İnsanlar 3

Münir Özkul ve Halit Akçatepe'den bahsetmiyorum Bu arada geçtiğimiz günlerde Halit Akçatepe vefat etti. Allah rahmet eylesin.

Konuma dönüyorum.

Konumuzun kahramanları, özellikle yaptıkları iş konusunda burunlarından kıl aldırmazlar. O işi en iyi onlar yapıyordur. Bir başkası yanlarına yaklaşamaz bile.

Patronları, müdürleri onları çok sever. Onlarda işlerini kendi işleri gibi sahiplenirler. Mesai saatleri dışında da çalışırlar. Hafta sonları iş yerine giderler.

Dost sohbetlerinde sıkça duyarsınız: "Abi iş 11'e kadar sürdü, patron bıraktı eve."

Ulan sen sabah 8'de mesaiye başlamışsın, üstüne bir vardiya daha bindirmişsin, hala eve bırakılmayı gurur meselesi yapıyorsun. Bunu söyleyemezsiniz tabii yüzlerine.

Bayramın ikinci günü dükkan açmaya gider. "Ben olmasam duruyor işler. Mehmet Bey bir sana güveniyorum dedi." Eee, Mehmet Bey nerde? Mehmet Bey bayram tatilinde Antalya'ya kaçtı. Sen en son ne zaman tatil yaptın ustacım?

Bu adamların pek çoğunun kalabalık bir anahtarlığı olur. Vazgeçilmez abilerin genç olanları anahtarları (genelde suni deriden) el çantalarında, eski abiler bellerinde taşır. Patronun odasının anahtarı bile onlardadır. Çünkü başkasına güvenip emanet edilmez o anahtarlar.

İş yerinde kendilerinden altta gördükleri insanlara, acemilere hatta kademece kendilerinden üstte olan personele bile ukalalık yapar iş buyurur, öğretirler. Patronları, müdürleri bunu görür, ses çıkarmaz. Çıkaramaz. Onlar olmazsa iş yürümez.

Bazen küserler patrona, birkaç gün işe gitmezler. Ama patronları onlar gibi sadık personel (!) bulamayacağı için özür diler. "Abi koca patron eve kadar geldi, özür diledi." Diler tabii, senin gibi sadık (!) adamı nerden bulacak.

Bu adamlarım ikamesi bulunduğu an film biter. Patron anahtarları ister, olmadı yol verir. Müdür mesaiyi takip etmeye başlar, telefonlara çıkmaz,.. Eski çamlar bardak olur.

Gülen Gözler filmini seyretmişsinizdir. Yeşilçam'ın pek çok ünlüsü oynuyor. Hani Vecihi'nin olduğu film. "Veriyor musun? Peki öyle olsun." Ben eski filmleri severim. Bu film de güzeldir.

Filmin başlarında Yaşar Usta patronu işi bırakmakla tehdit ediyor. Patron geri adım atıyor falan. Gururlu ustamız "biz eskiden arkadaştık" diyor.

Eee Yaşar Usta, benim de sana bazı sorularım olacak. Neden hakettiğinin altında ücrete çalışıyorsun? Neden malzemeden çalındığını bildiğin inşaatta vebale ortak oluyorsun? O inşaat filmin sonunda çöktü; kendini suçlu hissediyor musun?

Elbette Münir Özkul'a bunları soramayız. Ama Yaşar ustalardan o kadar çok var ki. Filmin sonunda patron Yunus iflas ediyor, Yaşar Usta'ya sığınıyordu. Gerçek hayatta Yunuslar iflas etmiyor.

İş ve mesai ucu açık kavramlar değildir. Yapılan iş ya da harcanan emek karşısında bir bedeli vardır. Bedelin altında iş yapmak, mesai saatlerini uzatmak maalesef ülkemizde fedakarlık olarak tanımlanıyor. Duygusallıktan kurtulduğumuzda ülkece bi ferahlık gelecek ama bu pek yakın görünmüyor.

Gülen Gözler filminde Şener Şen'in efsane Vecihi performanslarıyla bu sıkıcı konuyu bitireceğim. Alınan falan olacak gibi hissetmeye başladım. :)

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Hollanda'da Görülecek 10 Güzel Yer

Hollanda deyince pek çok insanın aklına laleler, yel değirmenleri ve peynir gelir. Oysa Hollanda Avrupa'nın en güçlü ekonomilerinden birine sahiptir. Bankacılık, ticaret ve gemicilik sektöründe çok gelişmiştir. Öyle ki Hollanda'da bulunan Rotterdam Limanı, iş hacmi bakımından dünyada ikinci, Avrupa'da ilk sıradadır.

Hollanda'da 16 milyon kişi yaşamaktadır. Yüzölçümüyle karşılaştırıldığında nüfus çok yoğundur. Zaten yüzölçümünün bir kısmını denizden kazanmış ülkenin topraklarının büyük bölümü deniz seviyesinin altındadır. (Denizden kazanılan bu topraklara polder ismi verilir.)

Kaptırmışım kendimi, ders yapıyor gibi oldum. Daha fazla sıkıcı olmadan asıl konuma döneyim. Hollanda'da nereye gideyim, nereyi göreyim diyenler için bir liste hazırladım. Beğeneceğinizi umuyorum.
Hollanda'nın Görülesi Yerleri
Hoge Veluwe Milli Parkı

Hoge Veluwe Milli Parkı, ülkenin en büyük ulusal parkıdıdır ve ülkenin en güzel doğal manzaralarına ev sahipliği yapmaktadır. Park dahilinde …

Avusturya Seyahatinde Görülecek En Güzel 10 Yer

Avusturya’yı düşündüğüm zaman aklıma Neşeli Günler filminin açılış sahnesi geliyor. Parlak gökyüzü altında dans ederek şarkı söyleyen Maria, temiz dağ havası ve son derece huzurlu bir sahne…

Avusturya aynı zamanda kültür kokan şehirlere, sanat galerilerine ve nefes kesen bir mimariye ev sahipliği yapmaktadır. Avusturya kesinlikle herkesin seyahat listesinde olması gereken bir yer, burada ziyaret etmeniz için on yer seçtim. Umarım benim seçimlerimi beğenirsiniz.
Viyana


Avusturya'nın başkenti olarak Viyana belki de Avusturya hayatı ile ilgili en bilgilendirici şehir. Şehir geçmişte Hofburg, Habsburg hanedanlarına ev sahipliği yapmış. Görkemli imparatorluk sarayları, çarpıcı müzeleri ve muhteşem mimarisiyle sizi tarihi bir yolculuğa çıkarıyor. Bu kasvetli havayıysa tiyatroları, bale ve opera salonları, galerileri ve daha pek çok sanat faaliyeti bir nebze olsun dağıtıyor. Avusturya'ya geldiyseniz mutlaka Viyana'yı görmelisiniz.
Hallstatt


Avusturya’nın ziyaret etmek için en güz…

Hırvatistan'da Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer

Hırvatistan Avrupa'nın en iyi korunmuş cografyalarından birine sahiptir. Doğal güzelliği ve tarihi şehirleriyle tipik Akdeniz ülkelerini anımsatmaktadır. Günümüzde turizme verdiği önemi arttıran ülkeyi tüm dünyadan gezginler yeni yeni keşfetmeye başladı. Bozulmamış doğası, milli parkları ve göz alıcı sahilleriyle Hırvatistan seyahatlerinizde ipucu olması için sizlere 10 yer seçtim.
Dalmaçya Kıyıları


Dalmaçya kıyıları bir efsanedir. Yüzlerce kilometre uzanan sahil boyunca sarp kireç taşı kayalıklar ve adalar benekli bir kıyı şeridi oluşturur. Venedik ve Roma izlerininin beraber görme şansını yakalanacağınız gibi Ortaçağ mimarisine da hayran olacaksınız. Sahil boyunca yapacağınız gezinti bu güzellikleri keşfetmek için en iyi yol olacaktır. Yolculuğunuz boyunca aralarından geçeceğiniz kayalıklar sizi harika şehirlere götürecektir. Split şehri büyüleyici mimarisi ve tarihiyle (Diocletian Sarayı gibi) UNESCO Dünya Mirası listesindedir. Bir diğer şehir Zadar ise kartpostalları andıran p…