Ana içeriğe atla

Kasko Ne İşe Yarar?

Kasko gerekli mi sorusuna cevap arıyorum. Kendi başımdan geçen bir trafik kazası üzerinden ulaştığım sonucu sizlerle paylaşacağım. Bakalım ne çıkacak.

Kasko Ne İşe Yarar?

Trafik Kazası Yaptım başlığıyla olayı zaten anlatmıştım. Merak edenler okuyabilir. Şimdi kasko yaptırmak mantıklı mı değil mi onu sorgulayacağız.

Bir ay falan oluyor, tam tarihi hatırlamıyorum. Trafik kazası sonrası götürdüğüm Alsancak Vosmer'den benim arabanın onarımıyla ilgilenen kişi aradı. Sigorta şirketi ödemeyi eksik yapmış, kalanı ben ödeyecekmişim.

Mübalağa yapmıyorum, aynen böyle söyledi: "Araba sizin, siz ödeyeceksiniz."

Aradan aylar geçmiş. Vosmer hesapları kontrol ederken ödemenin eksik yatırıldığını tespit etmiş. Benden ödeme talep ediyor.

Kasko yaptırdığım sigorta acentesini aradım. Durumu izah ettim. Araştıracağını bana geri döneceğini söyledi.

Eksper rapor yazmış, servis onun raporundan fazla iş yapmış. Kaza oluşuna göre arabanın orasının hasar görmesi mümkün değilmiş. Öyleymiş, böyleymiş.

Biraz telefon trafiği oldu. DASK, trafik sigortası, kasko,.. yıllardır hepsini aynı yere yaptırıyorum. Yılda sadece bir ya da iki kere telefonla konuştuğum sigorta acentesi bayan her zamanki kibarlığıyla "başkası olsa bu kadar uğraşmazdım" dedi.

Edindiği bilgilere göre eksper gayet işinin ehli, servis ilgiliymiş. İş dönüşü, 17 yaşında ehliyetsiz bir çocuğun, trafik sigortasız motorsikletiyle bana çarpacağını bilemeyerek büyük hata haptım! Polis bile %75'e %25 kusur vermiş. Niye %25? Çünkü daha dikkatli olmalıymışım.

Neyse, anlatmaya devam. Sigorta şirketi ya olay yeri fotoğrafı ya ek beyan istiyormuş. Olay yeri fotoğraflarını polis çekmişti ama ulaşamamışlar.

Sigorta acentesinin yönlendirmesiyle Sompo Japan Sigorta'ya durumu izah eden bir ek beyan dilekçesi yazdım. Acentenin dilekçesiyle beraber gönderilmiş. Oluşan hasarın kazada olduğuna ikna etmek için çalışıyorum.

Kullandığım araba yaklaşık beş yıldır bende. Arabayı aldığımdan beri Sompo Japan'dan sigortalı. Daha önce kaza yapmış olsam zaten aracımın kaskosu var. Niye böyle saçma bir oyuna gerek duyayım?!

Vosmer'deki görevliye sigorta acentesi ve şirketiyle olan durumu izah ettim. Bekliyoruz. Arada birkaç kez "gelişme oldu mu", "dosyayı hukuk servisine göndereceğiz", "ne oldu" telefonları sonrası en son dün yine Vosmer'le konuştum. Cuma gününe kadar mühlet vermişler. Ben de haliyle konuyla ilgili muhatabım sigortacıyı aradım. Geri döneceğini söyledi ama dönmeyince yine ben aradım. O da kendi muhatabına dilekçenin akıbetini sormuş. Bana bir ödeme yapmamamı, cevap gelmezse dava açacağımızı söyledi.

Kaza sonrası motorun sahibinin "aracı yaptıralım" teklifini kabul etseydim okuyanların bile sıkıldığı olayları (ki yazdıklarım özetin özetinin özeti) yaşamayacaktım.

Alkollü araç kullanmak dışında, %100 ben kabahatli olsam bile ödeme yapması gereken kasko nerede?

Benim yaklaşık 20 yıllık ehliyetim var. Bu yaptığım ikinci kaza. İlkinde başka bir arabam vardı. Yine kasko vardı, yine benden para çıktı. İkincisinde yine para çıkmak üzere. Ben de haliyle soruyorum: Kasko ne işe yarar?!

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Okuma Köşesi Dekorasyon Örnekleri

Gerek çalışmak gerekse günün yorgunluğunu üzerimizden atmak için bir evde mutlaka okuma köşesi bulunmalı diye düşünüyorum. Burada hangi amaçla okuma yaptığımız önemli.

Çalışmak ya da öğrenmek birincil amaç ise kitap okurken daha dik oturmalıyız. Hazırlamış olduğumuz okuma köşesi bizi rehavete kaptırmamalı; aksi taktirde uyuklamaya başlarız. Ama amacımız zaten uyumak ise durum başka.

En uygun okuma ışığı doğal ışıktır. Yani güneş ışığı. Bu sebeple okuma yapacağımız yerin güneş ışığı alan bir yerde olması gerekir. Ayrıca gözlerimizi dinlendirme ihtiyacı duyduğumuzda başımızı kaldırıp karşıdaki bir noktaya bakarak dinlenebiliriz. Dışarıyı gören bir noktadaysak bu çok daha kolay olacaktır.

Doğal ışık olmadığı zamanlarda hem ortam aydınlatması hem de okuma lambası bulunursa daha uzun süreler okuma yapabiliriz. Okuma ışığının sol tarafta bulunması gözler açısından daha sağlıklı olacaktır. Ama uyumak için okuyorsak sadece abajur yeterli olacaktır.

Okuduğumuz materyalin kağıdı da okumada önem…

Küçük Dövme Modelleri Koreli Sanatçıdan

Kimisi büyük sever, kimi küçük sever. Dövmelerden bahsediyorum. Minimal bir fark yaratmak isteyenler için küçük dövme modelleri hazırladım.

Playground Tattoo, Kore'de bulunan bir dövme sanatçısı. Sanatçı sözünü haketmiş çünkü binlerce dövme yapmış. Dövme konusunda uzmanlaşmış. Basit çizgilerle fark yaratıyor.

Kore'ye gitmeyi düşünüyorsanız kendisine ulaşabilirsiniz. Ya da modelleri yakındaki bir dövmeciye götürün. Tercih sizin.

Küçük Dövme Modelleri


Kulağa dövme yaptırmak çok acıtır mı? Biraz zor sanki.Bu dövmeyi beğendiyseniz Havalı Çapa Dövme Modelleri sizi bekliyor.

Beyaz Mutfak Dolapları İlham Veriyor

Bana göre mutfak evin en önemli yeridir. Dekorasyon çalışmaları esnasında beyaz mutfak dolapları tüm ailenin bir araya geldiği bu özel alan için çözüm olacaktır.

Mutfak dolapları için farklı renkler tercih edilebilir. Fakat beyaz mutfak dolapları her zaman için öncelikli olacaktır.

Beyaz renk mutfağınızı geniş gösterir. Mutfak aletleri, avizeler ve diğer dekorasyon unsurlarıyla uyumludur. Ortama ferahlık verir.

Mutfak dolabı almayı düşünüyorsanız ya da yenileyecekseniz sizin için derlediğim örneklere göz atmayı ihmal etmeyin.

Beyaz Mutfak Dolapları

Canlı çiçekler monotonluğu kırar ve ferahlık getirir.Güzel kilim, güzel mermer tezgah ve basit bir avize ve sıcak bir atmosfer oluşturmuş.

Evde sıcak bir karşılama için açmış çiçekler önemlidir.Siyah ve beyaz mutfaktaki bitkiler, kitaplar ve fotoğraflar modern ve minimal bir görüntü oluşturmuş.Altın sarısı ve beyaz birlikte çok iyi gider.Rustik mutfak sıcak bir hava oluşturmuş.

Gri ve beyaz güzel bir kombinasyon oluşturmuş.

Sarı ve beya…