Ana içeriğe atla

Kasko Ne İşe Yarar?

Kasko gerekli mi sorusuna cevap arıyorum. Kendi başımdan geçen bir trafik kazası üzerinden ulaştığım sonucu sizlerle paylaşacağım. Bakalım ne çıkacak.

Kasko Ne İşe Yarar?

Trafik Kazası Yaptım başlığıyla olayı zaten anlatmıştım. Merak edenler okuyabilir. Şimdi kasko yaptırmak mantıklı mı değil mi onu sorgulayacağız.

Bir ay falan oluyor, tam tarihi hatırlamıyorum. Trafik kazası sonrası götürdüğüm Alsancak Vosmer'den benim arabanın onarımıyla ilgilenen kişi aradı. Sigorta şirketi ödemeyi eksik yapmış, kalanı ben ödeyecekmişim.

Mübalağa yapmıyorum, aynen böyle söyledi: "Araba sizin, siz ödeyeceksiniz."

Aradan aylar geçmiş. Vosmer hesapları kontrol ederken ödemenin eksik yatırıldığını tespit etmiş. Benden ödeme talep ediyor.

Kasko yaptırdığım sigorta acentesini aradım. Durumu izah ettim. Araştıracağını bana geri döneceğini söyledi.

Eksper rapor yazmış, servis onun raporundan fazla iş yapmış. Kaza oluşuna göre arabanın orasının hasar görmesi mümkün değilmiş. Öyleymiş, böyleymiş.

Biraz telefon trafiği oldu. DASK, trafik sigortası, kasko,.. yıllardır hepsini aynı yere yaptırıyorum. Yılda sadece bir ya da iki kere telefonla konuştuğum sigorta acentesi bayan her zamanki kibarlığıyla "başkası olsa bu kadar uğraşmazdım" dedi.

Edindiği bilgilere göre eksper gayet işinin ehli, servis ilgiliymiş. İş dönüşü, 17 yaşında ehliyetsiz bir çocuğun, trafik sigortasız motorsikletiyle bana çarpacağını bilemeyerek büyük hata haptım! Polis bile %75'e %25 kusur vermiş. Niye %25? Çünkü daha dikkatli olmalıymışım.

Neyse, anlatmaya devam. Sigorta şirketi ya olay yeri fotoğrafı ya ek beyan istiyormuş. Olay yeri fotoğraflarını polis çekmişti ama ulaşamamışlar.

Sigorta acentesinin yönlendirmesiyle Sompo Japan Sigorta'ya durumu izah eden bir ek beyan dilekçesi yazdım. Acentenin dilekçesiyle beraber gönderilmiş. Oluşan hasarın kazada olduğuna ikna etmek için çalışıyorum.

Kullandığım araba yaklaşık beş yıldır bende. Arabayı aldığımdan beri Sompo Japan'dan sigortalı. Daha önce kaza yapmış olsam zaten aracımın kaskosu var. Niye böyle saçma bir oyuna gerek duyayım?!

Vosmer'deki görevliye sigorta acentesi ve şirketiyle olan durumu izah ettim. Bekliyoruz. Arada birkaç kez "gelişme oldu mu", "dosyayı hukuk servisine göndereceğiz", "ne oldu" telefonları sonrası en son dün yine Vosmer'le konuştum. Cuma gününe kadar mühlet vermişler. Ben de haliyle konuyla ilgili muhatabım sigortacıyı aradım. Geri döneceğini söyledi ama dönmeyince yine ben aradım. O da kendi muhatabına dilekçenin akıbetini sormuş. Bana bir ödeme yapmamamı, cevap gelmezse dava açacağımızı söyledi.

Kaza sonrası motorun sahibinin "aracı yaptıralım" teklifini kabul etseydim okuyanların bile sıkıldığı olayları (ki yazdıklarım özetin özetinin özeti) yaşamayacaktım.

Alkollü araç kullanmak dışında, %100 ben kabahatli olsam bile ödeme yapması gereken kasko nerede?

Benim yaklaşık 20 yıllık ehliyetim var. Bu yaptığım ikinci kaza. İlkinde başka bir arabam vardı. Yine kasko vardı, yine benden para çıktı. İkincisinde yine para çıkmak üzere. Ben de haliyle soruyorum: Kasko ne işe yarar?!

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Hollanda'da Görülecek 10 Güzel Yer

Hollanda deyince pek çok insanın aklına laleler, yel değirmenleri ve peynir gelir. Oysa Hollanda Avrupa'nın en güçlü ekonomilerinden birine sahiptir. Bankacılık, ticaret ve gemicilik sektöründe çok gelişmiştir. Öyle ki Hollanda'da bulunan Rotterdam Limanı, iş hacmi bakımından dünyada ikinci, Avrupa'da ilk sıradadır.

Hollanda'da 16 milyon kişi yaşamaktadır. Yüzölçümüyle karşılaştırıldığında nüfus çok yoğundur. Zaten yüzölçümünün bir kısmını denizden kazanmış ülkenin topraklarının büyük bölümü deniz seviyesinin altındadır. (Denizden kazanılan bu topraklara polder ismi verilir.)

Kaptırmışım kendimi, ders yapıyor gibi oldum. Daha fazla sıkıcı olmadan asıl konuma döneyim. Hollanda'da nereye gideyim, nereyi göreyim diyenler için bir liste hazırladım. Beğeneceğinizi umuyorum.
Hollanda'nın Görülesi Yerleri
Hoge Veluwe Milli Parkı

Hoge Veluwe Milli Parkı, ülkenin en büyük ulusal parkıdıdır ve ülkenin en güzel doğal manzaralarına ev sahipliği yapmaktadır. Park dahilinde …

Avusturya Seyahatinde Görülecek En Güzel 10 Yer

Avusturya’yı düşündüğüm zaman aklıma Neşeli Günler filminin açılış sahnesi geliyor. Parlak gökyüzü altında dans ederek şarkı söyleyen Maria, temiz dağ havası ve son derece huzurlu bir sahne…

Avusturya aynı zamanda kültür kokan şehirlere, sanat galerilerine ve nefes kesen bir mimariye ev sahipliği yapmaktadır. Avusturya kesinlikle herkesin seyahat listesinde olması gereken bir yer, burada ziyaret etmeniz için on yer seçtim. Umarım benim seçimlerimi beğenirsiniz.
Viyana


Avusturya'nın başkenti olarak Viyana belki de Avusturya hayatı ile ilgili en bilgilendirici şehir. Şehir geçmişte Hofburg, Habsburg hanedanlarına ev sahipliği yapmış. Görkemli imparatorluk sarayları, çarpıcı müzeleri ve muhteşem mimarisiyle sizi tarihi bir yolculuğa çıkarıyor. Bu kasvetli havayıysa tiyatroları, bale ve opera salonları, galerileri ve daha pek çok sanat faaliyeti bir nebze olsun dağıtıyor. Avusturya'ya geldiyseniz mutlaka Viyana'yı görmelisiniz.
Hallstatt


Avusturya’nın ziyaret etmek için en güz…

Ahşap Palet Dekorasyon Örnekleri

Ahşap palet taşımacılığın olmazsa olmazlarındandır. 1930'lu yıllardan bu yana kullanılmaktadır. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra bir ara metal palet kullanılmıştır. Metal palet pahalı olunca vazgeçilmiştir. Günümüzde plastik palet de kullanılmaktadır. Ahşaba göre daha sağlamdır. Fakat çevre hassasiyetlerinden dolayı ahşap paletler daha fazla tercih edilmektedir.

Sanayinin yoğun olduğu bölgelerde aynı zamanda ahşap palet endüstrisi de gelişmiştir. Mallar üretim alanından forklift vasıtasıyla depolanmaktadır. Gemi ya da karayolu taşımacılığı, pazara hangi yolla gidecekse zarar görmeden pazara ulaştırılmaktadır. Lojistik diye bir alan var.

Taşıma esnasında paletler deforme olmaktadır. Sabredin, konumuza geliyoruz. Bu deformasyon farklı bir iş sahası açmıştır. Bazı firmalar eski paletleri alıp tamir etmekte, tekrar kullanıma sunmaktadır. Yeni ahşap palet 15 lira civarında, "neden ikinci elini alayım" diye düşünmeyin. Bu malın asıl kullanıcıları olan taşımacılar binlerce al…