.htaccess for hotlink protection

Uzun çalışmalar sonrasında bir site hazırladınız. Sıralamada yükselsin, ziyaretçi sayısı artsın diye bekliyorsunuz. Fakat olaylar beklediğiniz gibi gelişmiyor. Bir türlü hakettiğinizi düşündüğünüz yere gelemiyorsunuz.

Gözünüz gibi baktığınız, orjinalliğine önem verdiğiniz sitenizin hiti bir anda düştü. Başta google sıralamasında dalgalanma var diye düşündünüz, beklediniz. Fakat hala bir değişme yok.

Hostçu mail atmış 'aşırı trafik kullanımı var, ödemeyi arttıralım' diyor. Sitenin hiti artmadı, bu trafiğe nooldu böyle?

Yukarıda saydığım faktörler elbette webmaster için hoş durumlar değil. Bu tarz konularla elbette karşılaşabiliriz. Özenle yaptığımız sitelerden içerik çalınabilir. Hadi içerik zaten orjinal değil diye düşünebilirsiniz. Fakat parasını sizin ödediğiniz alandan dosya çekilebilir.

.htaccess for hotlink protection sizden izin alınmaksızın kopyala yapıştır yöntemiyle sitenizden içerik kullanılmasını, sitenizde saklanan dosyaların izinsiz çekilmsini engelleyen bir korumadır. İzinsiz içeriğinizi kullanan kişi sitesinde hiç beklemediği bir uyarıyla karşılaşacak. Basit bir uygulama, umarım anlatımımı beğenirsiniz.

* Hotlink protection of images with .htaccess adresine giriyoruz.
* Gerekli alanları doldurup, generate butonuna tıklıyoruz.
* Bizim için hazırlanan kodu .htaccess dosyamızın içerisine ekliyoruz.

Anlatımın daha anlaşılır olması için ekran görüntülerini koyuyorum:

.htaccess for hotlink protection

.htaccess for hotlink protection

.htaccess for hotlink protection

Yapacağımız iş bu kadar. Tam olarak önüne geçemesekte içeriğimize güvence sağladık. Atalarımız ne demiş, hırsıza kilit dayanmaz.

Bu anlatımdan faydalanıp bu korumayı yaptıysanız ya da bir sorunla karşılaştıysanız yazınız. Örnek oluşturması açısından 5im için hazırladığım uyarı resmini ekliyorum, siz kendinize göre bir resim ayarlarsınız.

.htaccess for hotlink protection

Son olarak anlatımı kendi sitenizde kullanacaksanız lütfen kaynak belirtin.

Not: Bu anlatimi yazdigim sirada 5im.org bana aitti, anlatimi o site uzerinden yapmistim.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Fujifilm X-S10 Fotoğraf Makinesi İncelemesi: Neden Bu Kamerayı Almalısınız?

Dünya Mutluluk Raporu 2020

Fotoğraf Makinesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler