Quentin Tarantino

Sinemanın efsane yönetmenlerinden kendisi. İnsanlara beğendiğiniz filmler dendiğinde, en az bir filmi neredeyse tüm listelere giriyor.

Quentin Tarantino
Quentin Tarantino, 27 Mart 1963′te Amerika Birleşik Devletleri’nin Tennessee eyaletinin Knoxville kazasında doğmuş. Bababsı Tony Tarantino bir İtalyan, annesi Connie McHugh ise İrlanda ve Cherokee Kzılderilisi karışımı.

Kpss’ye girip kazanamayanları görünce üniversite eğitimini yarıda bırakıp Los Angeles yolunu tutmuş. Filmlerinde de özel bir yere sahip Los Angeles. Pekçok işte çalıştıktan sonra belkide kariyerini ençok etkileyecek olan işe girmiş: Video film dükkanı! Burada pekçok film seyretme imkanı olmuş yönetmenin (beleş nasıl olsa). Kensine sinema konusunda eğitimi olup olmadığını soranlara, ‘film eğitimi almadım ama filmlere gittim’ diye cevap veriyormuş.

Yönetmenin hayranları tarafından saptanmış bazı takıntıları var. Filmerinde özellikle Cadillac, Chevrolet, Dodge gibi eski model arabalar kullanıyor. Şiddeti göstermeyi seviyor (hatırlarsız Kill Bill’de bazı sahneler sansürden geçmesi için sihay-beyazdı). Filmlerinde bavul, çanta aksesuar olarak bol bol kullanılıyor. Alfred Hichcock gibi ufak olsada filmlerinde oynuyor. Haa, bi de Quentin Tarantino ’nun IQ seviyesinin 160 olduğu söyleniyor (bu bana da inandırıcı gelmedi :p). Son olarak popülerliğini yitirmiş oyunculara rol vermeyi seviyor.

Quentin Tarantino filmlerine gelince, Rezervuar Köpekleri / Reservoir Dogs (1992), Ucuz Roman / Pulp Fiction (1994), Jackie Brown (1997), Kill Bill (2003), Grindhouse – iki bölüm olan filmin ilk bölümünü Tarantino (Ölüm Geçirmez / Deathproof), ikinci bölümünü (Dehşet Gezegeni / Planet Terror) ise yakın arkadaşı Robert Rodrigez çekti – (2007), Soysuzlar Çetesi / Inglorious Basterds (2009), Zincirsiz / Django Unchained (2012).

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Fujifilm X-S10 Fotoğraf Makinesi İncelemesi: Neden Bu Kamerayı Almalısınız?

Dünya Mutluluk Raporu 2020

Fotoğraf Makinesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler