Hırvatistan'da Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer

Hırvatistan Avrupa'nın en iyi korunmuş cografyalarından birine sahiptir. Doğal güzelliği ve tarihi şehirleriyle tipik Akdeniz ülkelerini anımsatmaktadır. Günümüzde turizme verdiği önemi arttıran ülkeyi tüm dünyadan gezginler yeni yeni keşfetmeye başladı. Bozulmamış doğası, milli parkları ve göz alıcı sahilleriyle Hırvatistan seyahatlerinizde ipucu olması için sizlere 10 yer seçtim.

Dalmaçya Kıyıları


Hırvatistan - Dalmaçya Kıyıları

Dalmaçya kıyıları bir efsanedir. Yüzlerce kilometre uzanan sahil boyunca sarp kireç taşı kayalıklar ve adalar benekli bir kıyı şeridi oluşturur. Venedik ve Roma izlerininin beraber görme şansını yakalanacağınız gibi Ortaçağ mimarisine da hayran olacaksınız. Sahil boyunca yapacağınız gezinti bu güzellikleri keşfetmek için en iyi yol olacaktır. Yolculuğunuz boyunca aralarından geçeceğiniz kayalıklar sizi harika şehirlere götürecektir. Split şehri büyüleyici mimarisi ve tarihiyle (Diocletian Sarayı gibi) UNESCO Dünya Mirası listesindedir. Bir diğer şehir Zadar ise kartpostalları andıran plajlara sahiptir. Size tavsiyem Hırvatistan seyahatinizde Dalmaçya kıyılarında yapacağınız ziyaret için yeterli zaman ayırdığınıza emin olun.

Dubrovnik


Dubrovnik - Hırvatistan

Dubrovnik, Hırvatistan'la ilgili yapılacak bir tavsiye listesinin başlarında olmayı kesinlikle hakediyor. Adriyatik'in İncisi" olarak bilinen şehir barok kiliseleriyle meraklı ziyaretçilerini Ortaçağ müzesinde dolaşma imkanı sunuyor. Tarihi dokusu, çarpıcıcı mimarisi yanında sofistike barları ve şık restoranlarıyla da dinlenme fırsatı sunuyor. Bernard Shaw'ın şehirle ilgili şu sözü de çarpıcıdır: "Dünya üzerinde cennet isteyenlerin Dubrovnik'e gelip onu bulmaları gerekir."

Brela Plajı


Brela Plajı

Brela Plajı, Makarska Riviera'da bulunur ve Hırvatistan'ın en iyi planlarından biri olarak bilinmektedir. Berrak suları, sakin koyları ve muhteşem manzarasıyla geçtiğimiz yıllarda"Adriyatik Şampiyonu" seçilmiş. Otelde geçireceğiniz süreyi uzatmamanız için hiçbir bahaneniz yok.

Mljet Adası Milli Parkı


Mljet Adası Milli Parkı

Mljet Adası, Adriyatik Denizi'nde bulunan ve Hırvatistan'ın sahip olduğu Dalmaçya Adaları'nın en güney ve doğusunda yer alır. Mljet Adası Milli Parkı, adanın kuzeybatısında korumalı bir alandır. Gölleri ve ormanlık alanıyla eşsiz bir güzelliğe sahiptir. Göller boyunca yürüyüşe çıkabileceğiniz gibi % 78'i ormanlarla kaplı adada bisiklet kiralayabilirsiniz. Benetictine Manastırı etrafında dolaşma ve ona bağlı şapeli ziyaret edebilirsiniz. Hırvatistan anakarası ile ada arasında yapacağınız 30 dakikalık yolculuktan da memnun kalacaksınız.

Rovinj Kasabası


Rovinj Kasabası

Istrian Yarımadası boyunca uzanan şirin bir kasaba aynı zamanda balıkçı limanıdır. Pastel renkli evleri, dik sokaklarıyla turistler için Akdeniz'in en güzel şehirlerinden biri olmuştur. En ünlü yerleri arasında St. Euphemia Bazilikası ve Zletni Orman Parkı bulunur. Rovinj Kasabası’nda İstriotça denilen ve yaklaşık 2,000 kişi tarafından (Sadece Hırvatistan'da) konuşulan bir latin dili kullanılır.

Vis Adası


Vis Adası

Hırvatistan kıyılarının en kuzey köşesinde yer alan bu güzel ada, 4000 kişi nüfusu ile Adriyatik’in gastronomi başkenti olarak bilinir. Fantastik restoranları, hem geleneksel Hırvat gıda hem de Avrupa mutfağından yemekler sunar. Venedik tarzı mimarisi, zeytin bahçeleri ve üzüm bağları ile keşmekeşten sıkılan turistler için idealdir.

Zlatni Rat Plajı


Zlatni Rat Plajı

Zlatni Rat yani Hırvatların verdiği ismiyle “Altın Boynuz” size 360 derecelik bir okyanus manzarası sunar. Beyaz çakıl sahil ve mavi safir suları ile sıra dışı bir plajdır. Çam ağaçları ile çevrili plaj, su sporları severler için geniş yelpazeye sahiptir. Hırvatistan'ın en güzel yerlerinden biridir. Eğer kumların üzerinde uzanmaktan sıkıldıysanız, çam ağaçları içine dolaşabilir ya da merkezde bulunan havuzda da yüzebilirsiniz.

Hırvatistan'ın En Yeşil Adası: Hvar


Hvar

Hvar, Hırvatistan'ın kıyılarının en yeşil ve güneşli adası olduğu kabul edilmektedir ve “Dalmaçya Kraliçesi” unvanını haketmektedir. Adanın manzarası lavanta, yemyeşil zeytin bahçeleri ve başıboş üzüm bağları ile karakterizedir. Hvar adasının merkezi ve kozmopolit kafe, bar ve restoranlar ile çevrilidir. Sayısız kumsallarıyla, yat turlarında konaklama noktası haline gelmiştir.

Povlja


Povlja

Hırvatistan'ın bu küçük liman kenti Brac adasının kuzey sahil şeridi üzerinde yer almaktadır. Bu tarihi kent antik Roma gemi kalıntılarına ve 5. yüzyıldan kalma bir bazilikaya ev sahipliği ediyor. Geleneksel evleri ve muhteşem bir limanı ile Hırvatistan’ın turistik yerleri arasında ilan edilmiştir.

Plitvice Gölü Ulusal Parkı


Plitvice Gölü Ulusal Parkı

Hırvatistan'ın bu el değmemiş güzelliklere sahip türkuaz gölü, şelalesi ve engebeli tepeleriyle Güneydoğu Avrupa'nın en eski milli parklarından biridir. Çarpıcı manzaralarının yanı sıra park içerisinde vahşi ayılar ve serbestçe dolaşan kurtlar vardır (Avrupa'da çok sıradışı bir şey). Kuşlar, sayılamayan kelebek ırkları ve yaklaşık 120 tür orman hayvanına ev sahipliği yapmaktadır. Hırvatistan'ı ziyaret eden yaban hayatı severler için kaçırılmaması gereken Plitvice Gölü Ulusal Parkı, 1979 yılında UNESCO Dünya Mirası listesinde arasında yerini almış.

Yorumlar

  1. Selam dostum
    verdigin bilgilere tesekkurler...Benim bir sorum olacak ben Fransa'da yasiyorum ve her sene bir yerleri kesfediyorum bu konuda gelecek sene için senin tecrubene ihtiyacim var;gelecek yil Hirvatistan'a gitmek istiyorum ama bana çok kisinin gitmedigi issiz plajli bir yer ariyorum eger bu konuda bilgin var ve paylasirsan sevinirim...Kal saglicakla

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Fujifilm X-S10 Fotoğraf Makinesi İncelemesi: Neden Bu Kamerayı Almalısınız?

Dünya Mutluluk Raporu 2020

Fotoğraf Makinesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler