Wordpress Kullanmak İçin 8 Sebep

Bir iş kurdunuz ve tanıtım için kendinize bir internet sitesi yapmak istiyorsunuz. Ya da yazmaya çizmeye meraklısınız ve yazdıklarınızı başkalarıyla paylaşmak istiyorsunuz. Belki de sadece internet kullanıcısısınız. Web’le ilgiliyseniz wordpress adını illa ki duymuşsunuzdur. En basit anlatımıyla wordpress internet siteleri ya da bloglar için kullanılan bir yayın platformudur. Wordpress kullanım amacına göre özelleştirilebilir arayüzüyle kullanıcı dostudur. Wordpress kullanan milyonlarca web sitesi içerisinde çok büyük markalar da bulunmaktadır. kamilugrasturkoglu'nu kurmaya karar verdiğimde hiç tereddüt etmeden WP üzerine kurmaya karar verdim.

Wordpress Kullanmamın Sebepleri


WordPress

WordPress hiçbir yere gitmiyor


Wordpress’in açık kaynak kodlu olması, yani üzerinde istendiği gibi düzenleme yapılabilir, geliştirilebilir olması popüler olmasının başlıca sebeplerindendir. Web tasarımcıları ve geliştiricileri bu özelliklerinden dolayı WP'den övgüyle söz ederler. Dünyaca tanınan internet sitelerinden TechCrunch’a gore açılan iki blogdan biri, altı internet sitesinden biri WP tabanlıdır. Öyle ki hergün ellibin ila yüzbin arasında WP üzerine kurulu site yayın hayatına girmektedir.

WP ücretsizdir


Hangi amaçla site kuracak olursanız olun kullandığınız yazılımı ücretli olarak yazdıracaksınız ya da kendiniz yazacaksınız. Yazılım ücretlerini merak edenler kısa bir araştırma yapabilir. Duyduğunuz rakamlar ufak çapta bir sok geçirmenize sebep olabilir. Elbette ben hırslıyım, kendim de yapabilirim diyenler olacaktır. Arkadaşlar tekerleği yeniden icat etmeye gerek yok, wordpress bedava.

WordPress esnektir


Yukarıda wordpress’in açık kaynak kodlu olduğundan bahsetmiştim. Sadece yazılımı değil, kullanılan temalar ve eklentiler de açık kaynak kodludur. Dünya üzerindeki herkes istediği değişimi yapabilir ve kendince geliştirebilir. İstediği özellikleri ekleyebilir ve işlevsellik kazandırabilir. Başkalarına faydalı olmak istemez misiniz?

WP arama motoru dostudur


WP, Google ve Yahoo gibi arama motorlarının sevdiği türdeki kodlarla yazılmıştır. Kolay indeks alır ve aramalarda üst sıralarda çıkarsınız. Aramalarda çıkmıyorsanız sitenizi ancak arkadaşlarınız ziyaret edecektir. Bu size yeterliyse sorun değil, ama ben ziyaretçi çekmek istiyorum diyorsanız WP kullanın. Bu kişisel blogum için yazdığım ilk makalelerden. Önümüzdeki günlerde nasıl yükseldiğimizi görünce hayrete kapılacaksınız.

WordPress premium temaları ucuzdur


Evet WP temaları ve eklentileri bedavadır. Fakat her konuda olduğu gibi bu konuda da “bu değil, bunlar sıradan” diyenler çıkabilir. Böyle düşünenler için parayla satın alınabilecek temalar da mevcut. Hemen gözünüz korkmasın; WP premium temalar çok pahalı değildir. Örnegin benim sitede kullandığımız tema 70 dolar.

WordPress’te her zaman bir çözüm vardır


Yazılımın kendisinde olmasa bile eklentileri sayesinde pekçok özellik eklenebilir ve işlevselliği arttırılabilir. Hemen her durum ve farklı istek için binlerce eklentisi mevcuttur. Örneğin wordpress’in yalın halinde iletişim formu mevcut değil fakat bizim sitemizde var.

WordPress dünya çapında bir topluluk tarafından destekleniyor


Wordpress açık kaynak kodlu olduğu için dünya çapında destek görmektedir. Yazılımı daha iyi hale getirmek için çalışan binlerce insan var. Kullanmaya başladığınızda sorunlarınıza çözüm üreten pekçok kişi olduğunu göreceksiniz. WP ihtiyaçlar dogrultusunda sürekli güncellenmekte ve zamana bağlı olarak ortaya çıkan eksiklikleri giderilmektedir.

WP kullanımı kolaydır


Bu özellik belkide WordPress’te en sevdiğim özellik. WP kullanmayı öğrenmek için bir teknik deha olmanız gerekmez. Bilgi isteyenlere sürekli söylediğim şey şu:”Microsoft Word kullanabiliyorsanız kolayca siteniz üzerindeki içeriği güncellemeniz mümkündür.” İçeriğinizi güncellemek için bir web tasarımcısı olmak zorunda değilsiniz. WordPress’in sihri budur! İçerik düzenleme dışında, WP görsel olarak kolay ve çok etkili bir yönetici arayüzü sunmaktadır. Her şey sistemli bir şekilde organize edilir.

Eğer bir blog sahibi olmaya ve WP kurmaya karar verdiyseniz WordPress Hosting Tercihim: WP Engine makalemi de okumanızı öneririm.

Yorumlar

  1. çok doğru katılıyorum ve bende artık wpcıyım :)

    YanıtlaSil
  2. Mantıklı bende tüm sitelerimde kullanıyorum :))

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Fujifilm X-S10 Fotoğraf Makinesi İncelemesi: Neden Bu Kamerayı Almalısınız?

Dünya Mutluluk Raporu 2020

Fotoğraf Makinesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler