Burano Adası | Venedik

Burano Adası, Venedik Lagünü içerisinde bulunan dört adadan birisidir. Bu dört ada birbirlerine köprülerle bağlanmıştır. Burano Adası diğerlerine nazaran öne çıkmıştır. Ki haksız da degildir. Buyrun biraz tanıyalım.

Burano Adası | Venedik

Burano Adası’nın Balıkçı Erkekleri – Hamarat Kadınları


Venedik Körfezi'nin kuzey ucundaki bu Burano Adası'nın ilgi çekmesinin sebebi rengarenk evleridir. Evlerin rengarenk olmasının sebebi çok eskiye dayanıyor. Küçük balıkçı kasabasının kadınları eve sarhoş gelen kocalarının yanlış kapıyı çalmalarından o kadar sıkılmışlar ki çareyi her evi farklı bir renge boyamakta bulmuşlar. Kocaları rengi karıştırmasın diye tekneleri de aynı renge boyamışlar. Ve ortaya bu renk cümbüşü çıkmış.

Günümüzde evler koruma altına alınmış. Belediyeden izin almadan evinizin rengini değiştiremiyorsunuz. Burano Adası, yeşil, pembe, sarı, turuncu, pembe renkli evleri ve evlerin sudaki yansımalarıyla adeta bir masal sahnesine benziyor. Şuan en büyük geliri turizm olan bu şirin kasaba geçmişine sıkı sıkıya bağlı kalarak en doğrusunu yapıyor. (Kentsel dönüşümden haberleri hala yok.)

Burano Adası’nda Neler Yapılır?


Yine adanın kadınlarına dönüyorum. Kocalarının ağlarını onaran kadınlar kendilerine özgü bir dantel modeli geliştirmişler. Şimdilerde bu dantel modelini bilenlerin sayısı azalmış olsa bile bu ünlü danteller Burano Adası'ndaki dükkanlarda satılıyor. Biz Türkiye'de danteli hayatımızdan çıkarmış olsak bile hala dünyada ilgi görüyor.

Burano Adası'nın sakinleri de evleri gibi sevecen. Evlerinin önünde bir şey almanız için ısrar etmiyorlar, fotoğraf çekmeniz karşılığında sizden para talep etmiyorlar. Elbette izin alarak, bu renkli evleri, pervazlarını, bahçede yetiştirilen çiçeklerin fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Burano Adası yüzölçümüne oranla büyük bir meydana sahip. Venedik Festivalinden kalma maskelerin satıldığı dukanlar bu meydani çevreliyor. Venedik Lagünü’nde bulunan bir diğer ada olan Murano Adası cam işçiliğiyle ünlü. Türkiye’ye dönerken ese dosta ne alacağım diye dert etmenize gerek yok. Tarihe meraklıysanız San Martino Kilisesi, Santa Barbara Şapeli ve Dantel Müzesi ve Okulu ziyaret edebileceğiniz diğer mekanlar.

Burano Adası’na Ulaşım


Venedik’ten Burano Adası’na yarim saatte bir vapur seferi yapılıyor. Vapurla ulaşım yaklaşık 45 dakika sürüyor. Manzaranın tadını çıkaracağınız bu yolculuk ucuz seçenek. Bir de çok merak ettim, hemen görmek istiyorum diyenler için deniz taksisi seçeneği var. Elbette kısa sürmesinin bedeli biraz daha pahalı. Pazarlık etmeyi ihmal etmeyin.

Burano Adası Fotoğrafları


Burano Adası | Venedik

Burano Adası | Venedik

Burano Adası | Venedik

Burano Adası | Venedik

Burano Adası | VenedikBurano Adası | Venedik

Burano Adası | Venedik

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Fujifilm X-S10 Fotoğraf Makinesi İncelemesi: Neden Bu Kamerayı Almalısınız?

Dünya Mutluluk Raporu 2020

Fotoğraf Makinesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler