Côte d’Azur Tatili

Côte d’Azur Haritası

Côte d’Azur, Fransa'nın Akdeniz kıyısında bir bölüme verilen isimdir. Bir diğer adı da Fransız Rivierası'dır. Bu kıyı ismini Fransız bir şairin yazmış olduğunu bir kitaptan almıştır. Türkçe "Gök Mavisi Kıyı" anlamına gelir. Okunması çok zor olmakla beraber kotdazyr deyiverin gitsin.

18. yüzyıldan beri popüler olan Côte d’Azur, genelde zengin ve yükünü tutmuş Avrupalıların tercih ettiği bir tatil bölgesidir. Benim yeterince param var diye düşünüyorsanız Côte d’Azur'a gidin. Yok, mütevazi bir servetim var diyorsanız sezon başlarken ya da bitimine doğru gitmenizi tavsiye ederim. Zira tipik Akdeniz ikliminin görüldüğünü bölgede kışın bile sıcaklık 20º civarındadır ve yılın 300 günü güneşli gecer.

Côte d’Azur'un iç bölgesinde Alpler bulunduğu için çok dağlıktır ve doğusunda denize dik bir şekilde girer. Belirgin özelliği ise kıyılarında bulunan kayaların kırmızı rengidir. Saint-Tropez, Antibes, Cannes,  Nice ve Monaco tanınmış merkezleridir. Siz de illa ki en az birini duymuşsunuzdur. Eğer hiçbirini duymadıysanız size tavsiyem Antalya'da,  5 yıldızlı bir otele gitmeniz. Denizse aynı deniz, üstelik herşey dahil. :)

Côte d’Azur | Nereye Gidelim?


La Garde Freinet
Saint-Tropez'in 15 km. kuzeyinde yer alır. Ortaçağ cazibesiyle tipik bir eski Fransız köyüdür. Haftada iki gün pazar kurulur. Açık havada oturabileceğiniz restoranlara sahiptir.

Grimaud
11. yüzyıl şato kalıntılarıyla tanınır. Golfe de Saint Tropez parlak, mavi koyuna bakan bir ortaçağ köyüdür.

Port Grimaud
Provence Venedik olarak da bilinir. Eski Fransız tipi evleri, kanallarda dolaşan yatlarıyla son derece huzurlu bir yerdir.

Côte d’Azur'un Olmazsa Olmazı | St Tropez
Côte d’Azur deneyiminizin pahalı fakat kaçırılmayacak bir parçasıdır. Küçük limanı irili ufaklı yatlarla doludur. Yaz aylarında tamamen eğlence üzerine kurulu bir yer haline gelir.

Cannes


Dünyaca ünlü film festivalinin yanısıra güzel insanlarıyla dikkat çeker. Özel tasarım mağazaları, lüks otelleriyle tertemiz bir sahil beldesidir.

Nice


Yazımda bahsettiğim diğer yerlere göre daha büyüktür. Alışveriş yapabileceğiniz mağazalar, şık restoranlar ve büyük plajlarıyla ön plana çıkar.

Èze
Bölgedeki en güzel köylerden biridir. Akdeniz'e bakan bir kayalık bir tepe uzerine kurulu bir ortaçağ köyüdür.

Monaco
Ultra zengin insanların yaşadığı bir yerdir. Fırsatınız olursa, ömrünüzde bir kez olsun ziyaret etmelisiniz. Etkisinden kurtulmak biraz zaman alabilir.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Fujifilm X-S10 Fotoğraf Makinesi İncelemesi: Neden Bu Kamerayı Almalısınız?

Dünya Mutluluk Raporu 2020

Fotoğraf Makinesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler