Twitter Kullanmak İçin Sebepler

Aslına bakarsanız bu makaleyi yazmadan önce "Twitter Nedir ve Nasıl Kullanılır? " başlığını ve bu başlıkla ilgili bir içerik kurguluyordum. Fakat ilk olarak Twitter'ın ne işe yaradığının ortaya konulması gerektiğinin daha doğru olduğu kararına vardım. Kullanmayacaksanız nasıl kullanıldığını neden õğrenesiniz ki?!


Twitter Nedir?

Twitter, 2006 yılında Jack Dorsey (@jack) tarafından geliştirilen bir sosyal ağdır. 2011 yılında Türkçe dil desteğiyle beraber Türkiye'deki kullanımı da artmıştır. Ben 2009 yılından beri kullanıyorum. Şuan Twitter kullanıcılarının % 95'inden daha eski bir hesabım var. Bunun bir faydası var mı? Yok aslında. :)

Tek seferde 140 karakter kullanarak kendinizi ifade etmeniz gereken bu ortama SMS kullanmaya alışık olan gençler adapte olmakta hiç zorluk çekmediler. İnternetin ve paralelinde akıllı telefonların yaygınlaşması beraberinde diğer sosyal ağlarda olduğu gibi Twitter kullanımında da artışı beraberinde getirdi.

Twitter Ne İşe Yarar?

İnternete uzak insanların dediği gibi Twitter zaman kaybı mı? Gerçi bunu teknolojik herşey için söylüyorlar. Onlara göre otomatik ödeme talimatı zaman kaybı, oysa bankaya gidip fatura ödemek sosyalleşme aracı. Magazin haberleriyle doldurulmuş haber bültenlerini 1 saat boyunca seyretmek en doğru öğrenme aracı, tweet okumak aylak adam işi sayılıyor.

Peki ne menem şeydir bu Twitter?

Mikroblog

Twitter'ın asıl işlevi budur. 140 karakterle ne yazayım demeyin. Küçük bir günlük olarak düşünün. Gezip gördüğünüz yerleri, sizde bıraktığı izlenimi unutabilirsiniz. Ama Twitter unutmaz.

Twitter Arama Özelliği

İnternet kullanıcılarının büyük bölümü arama yapmak için Google'ı kullanıyorlar. Oysa Twitter'da sorularınıza gerçek kişiler cevap verir.

İş Bulmak

Yaptığınız işi, çalışmaları tanıtmak için bulunmaz bir fırsattır. Bunun farkındaki pekçok şirket kurumsal hesaplarıyla Twitter'da bulunmaktadır. Freelance çalışanlar içinse olmazsa olmaz durumdadır.

Haberleri Takip Etmek

Televizyon, gazete, haber siteleri ve gazetecilerin Twitter hesapları bulunmaktadır. Hatta günümüzde akıllı telefona sahip herkes adeta birer gazeteci olmuştur. Ülke ve dünya gündemini takip ediyorsanız haberleri önce siz öğreneceksiniz.

Organizasyonlar Düzenleyin

Takipçilerinizle beraber organizasyonlar düzenleyebilirsiniz. "Öğle arasında ne yesem?" şeklinde atacağınız tweete illa ki bir karşılık veren çıkacaktır. Twitter sayesinde haftasonları ne yapacağınız konusunda çok fazla düşünmek zorunda kalmayacaksınız.

Faydalı Kampanyalar

Milyonlarca kişiyle birlikte ihtiyacı olanlara yardım etmek istemez misiniz? Bir doğal afete maruz kalmış insanlara yardım etmek Twitter'da çok daha kolaydır.

Sadece başkalarına değil, kendinize de fayda sağlayacak kampanyalara destek olabilirsiniz. Hatırlayın, geçtiğimiz günlerde sürücü belgesi yenileme fiyatına toplu olarak itirazlar olmuş ve fiyat aşağı çekilmişti.

Hayran Olmak

Twitter'da hayran olmanın çok daha farklı bir boyutta olduğunu göreceksiniz. Çünkü hayranı olduğunuz kişiler, gerçek kimlikleriyle buradalar. Üstelik en doğal halleriyle.

Tuttuğunuz takımın resmi hesabının yanında oyuncuları da takip etme şansınız var. En yeni transfer haberleri en bomba tüyolar Twitter'da!

Siyasetle ilgileniyorsanız Twitter üyeliğiniz mutlaka bulunmalı. Çünkü neredeyse tüm siyasi partilerin ve politikacıların Twitter hesapları var. Maalesef Türkiye'deki siyasetçilerin büyük bölümü hesaplarını kendileri değil, danışmanları idare ediyor. Olsun, Twitter'da ne amatör siyasetçiler var, profesyonellere taş çıkarır. :)

Sonuç

Kendinize bir akıllı telefon alın. Halihazırda Twitter hesabınız yoksa hemen bir hesap açın. Masaüstü bilgisayarla da tweet atılabilir ama bana olayın mantığına aykırı geliyor. Bambaşka bir dünyayla karşılaşacaksınız. İşe beni takip ederek başlayın. @kuturkoglu

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Fujifilm X-S10 Fotoğraf Makinesi İncelemesi: Neden Bu Kamerayı Almalısınız?

Dünya Mutluluk Raporu 2020

Fotoğraf Makinesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler