Fransızca Öğrenmek için 5 Neden

Yabancı dil öğrenmek için pek çok seçenek varken neden Fransızca dersini seçmelisiniz? Belki de başka bir yabancı dili seçmek size eğitim ya da iş hayatınızda avantaj sağlayacaktır. Belki de herkes gibi bir İngilizce kursuna kayıt yaptırmalısınız. Ya da zaten İngilizce biliyorsunuz ve bu size yetiyor. Peki, o zaman neden Fransızca?

Fransızca Bilmenin Avantajları

Fransızca Öğrenmek için 5 Neden

Dünyada Fransızca Konuşanların Sayısı

Fransızca, sadece Fransa ve Quebec’te kullanılan bir dil değildir. 32 ülkede resmi dildir ve pek çok ülkede de ikinci dil olarak kullanılmaktadır. Uluslararası Fransızca Konuşan Ülkeler Topluluğu’na (International Organization of La Francophonie) üye 70 ülke ve dünya genelinde 200 milyon insan konuşmaktadır. Bunda önceleri Fransa egemenliğinde olan ve bağımsızlığını kazandıktan sonra da ana dilini Fransızca olarak devam ettiren ülkeler etkilidir. Bilindik ülkelerin yanında Fransızca konuşan ülkelere birkaç örnek vermek istersek Haiti, Fransız Guyanası ve Çad, Madagaskar ve Nijer gibi birçok Afrika ülkesini söyleyebiliriz. Buna ek olarak, Belçika ve İsviçre gibi bazı Avrupa ülkelerinde kullanılan çeşitli dillerden biridir. Hatta ABD'nin Louisiana eyaletinin bazı bölgelerinde Fransızca konuşulmaktadır.

Daha Fazla İş İmkanı


Dünya üzerinde 200 milyon insanın bu dili konuştuğunu göz önüne aldığımızda bu dili bilmek şüphesiz sizin önünüzü açacaktır. Turizm sektörünün ekonomi içerisindeki payı yabana atılamaz ve bu sektörde Fransızca konuşanlara ihtiyaç var. Aldığınız eğitim sayesinde, Fransızca özel ders verenler arasına katılabilir, çevirmen ya da tercüman olarak iş bulabilirsiniz. Fransa’nın dünya ekonomisindeki yerini göz önüne aldığımızda çok uluslu şirketlerin Fransızca çeviri yapabilenlere ihtiyacı vardır ve Fransızca dersi alarak iş seçerken avantaj sahibi olabilirsiniz.

Uluslararası Kuruluşlarda Fransızca

Evet, birçok uluslararası örgütün ana dili İngilizcedir. Fakat aynı zamanda bu örgütlerde Fransızca da konuşulmaktadır. Birleşmiş Milletler, NATO, UNESCO, OECD ve Avrupa Birliği Fransızca konuşulan uluslararası kuruluşlardan sadece birkaçı.

Sosyal Avantajlar

Fransızca romantik bir dildir. Fransız kadınları ve erkekleri tüm dünyada çekici insanlar olarak kabul edilmektedir. Ülkemizde İngilizce bilenlerin sayısı epey fazladır, İngilizcenin yanında bir de Fransızca bilmeniz size bambaşka bir hava katacaktır. Sözüme güvenin. :)

Kültürel Avantajları

Fransızca Öğrenmek için 5 Neden

Edebiyat sevenler için Fransız Edebiyatı’nın Dünya klasikleri arasına girmiş eserlerini Türkçe tercüme olmaksızın, orijinal dilinde okumak çok keyifli olacaktır. Sefiller’i "Les Miserables" ya da La Fonten Masalları’nı "Les Fables" olarak okumak istemez misiniz? Ya Fransız filmlerini dublajsız seyretmek? Size benden bir öneri: "Belle De Jour" filminde güzeller güzeli Catherine Deneuve sizi bekliyor.

Sonuç

Çeşitli sebeplerle bir yabancı dil öğrenmek isteyebilirsiniz. Bana göre olası sebeplerin başında ekonomi geliyor. Öğrendiğiniz yabancı dilin size iş ve para olarak geri dönüşümü ne olacak? Fransızca eğitimi size gerek iş veya gerekse para olarak getiri sağlayacaktır. Şimdi makalenin başında sorduğum soruyu değiştirerek tekrar soruyorum; “Neden Fransızca öğrenmeyeyim?

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Fujifilm X-S10 Fotoğraf Makinesi İncelemesi: Neden Bu Kamerayı Almalısınız?

Dünya Mutluluk Raporu 2020

Fotoğraf Makinesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler