Barselona Gezi Rehberi

Barselona, İspanya'nın ikinci büyük şehridir. Fakat dünyanın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri ve İspanya gezilerinin vazgeçilmezidir.  Elbette bu kadar popüler olması boşuna değil. Çağdaş sanatla bezenmiş ve cömert güneş ışınlarının ısıttığı kumsal dünyanın her yerinden turisti Barcelona'ya çekiyor. Ben de Barselona turu için sizlere küçük bir tanıtım hazırladım.

Barselona Gezisi İçin Tavsiyeler


Parc de la Ciutadella

Barselona

Eğer Barcelona'nın bir çekiciliği varsa bunda Parc de la Ciutadella büyük pay sahibidir. Park 1877 yılında oluşturulmuştur. Sadece halka açık bir alan olmakla kalmayıp içerisinde bir kale, şelale ve göle ev sahipliği yapar. Ayrıca Barselona Hayvanat Bahçesi, Zooloji Müzesi, Jeoloji Müzesi çok ziyaretçi çekmesinin nedenleri arasındadır.

Katalonya Ulusal Sanat Müzesi

Barselona

Sanat, Barselona kültürünün önemli bir parçasıdır ve Katalonya Ulusal Sanat Müzesi şehrin sunduğu sanat deneyimi için en iyi yerlerden biridir. Müze 1934 yılında kurulmuştur. Bugüne kadar yaklaşık 300.000 eser sergilendi. Müze, Romanesk, Gotik, Rönesans ve Barok sanat koleksiyonlarıyla ünlüdür. Peter Paul Reubens, El Greco ve Francisco de Goya müzede eserleri sergilenen sanatçılardan bazılarıdır.

Barselona Çağdaş Sanat Müzesi

Barselona

Katalonya Ulusal Sanat Müzesi bilinen en eski sanat koleksiyonlarına sahipken, Barselona Çağdaş Sanat Müzesi'nde sergilenen tüm eserler 1950'den sonra oluşturulmuştur. Müze 1955 yılında açılmıştır. Andy Warhol, Anselm Kiefer ve Sigmar Polke eserleri sergilenen sanatçılardan birkaçıdır.

La Barceloneta Plajı

Barselona

Barselona'da güzel havanın tadını çıkarmak istiyorsanız La Barceloneta Plajı biçilmiş kaftandır. Plaj, düzenli olarak dünyanın en iyi plajları arasında seçilir. Plaja yürüme mesafesinde büyük restoranlar ve heykeller bulunmaktadır. Eğer günü plajda geçirmek istiyorsanız parıldayan güneşin tadını çıkarın. Güneş battığında büyük barlar ve kokteyliniz sizi bekliyor olacak.

Sagrada Familia - Kutsal Aile

Barselona

Barselona'nın en ikonik yapılarından biridir. Yapımına 1882 yılında başlanmış fakat mimarının kaza sonucu ölmesinden dolayı yarım kalmış bir bazilikadır. 1984 yılında UNESCO Dünya Mirası olarak seçilmiştir. Bu görkemli eser belkide Gotik ve Art Nouveau mimarisinin en iyi örneğidir. Aynı zamanda dünyadaki en güzel kiliselerden biridir. Fakat binanın bazı sorunları var. Şöyle ki, bina bina bağışlarla bitirilmeye çalışılıyor ve mimarın tarzını çözmek zaman alıyor. Buna birde dönem yapı malzemelerinin bulunmasının zorluğu eklenince kilisenin bitirilmesi zorlaşıyor. İnşaat çalışmalarına rağmen Barselona turu içerisindedir ve hergün ziyaretçi almaktadır.

Park Güell

Barselona

Barcelona'nın UNESCO Dünya Mirası listesindeki bir başka yeridir. 1900-1914 yılları arasında, Sagrada Familia'nın da mimarı olan Antoni Gaudi tarafından Güell ailesi için yaptırılmıştır. 1923'ten beri ziyarete açılmıştır. Barselona'yı tepeden gören bu ilginç mimariyi ziyaret etmek için sabah saatlerini seçin, çünkü güneş tepeye çıktığında güneş çok yakıcı olacaktır.

Casa Batllo

Barselona

Barcelona'nın olağanüstü mimarisinin bir başka örneğidir. Casa Batllo da Gaudi imzası taşımaktadır ve Dünya Mirası listesindedir. 1877 yılında inşa edilmiş, 1904 yılında restore edilmiştir. Gaudi yine sihrini konusturduğu bu bina, günümüzde kentin en çok fotoğraflanan yerlerinden biri haline gelmiştir.

Son Olarak

Eğer iyi bir tatil planı yaparsanız Barselona seyahatini haftasonuna sığdırabilirsiniz. Gezmek, görmek, fotoğraflamak için iki gün size yetecektir. Fakat uzun kalmayı düşünüyorsanız Barselona hostel seçeneklerini değerlendirmenizi tavsiye ederim.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Fujifilm X-S10 Fotoğraf Makinesi İncelemesi: Neden Bu Kamerayı Almalısınız?

Dünya Mutluluk Raporu 2020

Fotoğraf Makinesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler