Dünya Mutluluk Raporu 2013

Dünya Mutluluk Raporu geçtiğimiz Eylül ayında açıklandı. Birinci yine değişmedi; Danimarka.

Dünya Mutluluk Raporu 2013 - Danimarka

İlk olarak geçtiğimiz yıl yapılmaya başlanan Dünya Mutluluk Raporu, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı (UNSDSN) tarafından Columbia Üniversitesi'ne yaptırılmış. 156 ülkenin katıldığı anket sonuçlarına ulaşmak için Gallup Dünya Anketi'nin son üç yıllık verileri kullanılıyor.

Dünya Mutluluk Raporu hazırlanırken kişi başına düşen gelir, ortalama yaşam süresi, yolsuzluk, seçim özgürlüğü, sağlık güvencesi, bireylerin güvenebilecekleri birinin olup olmaması, iş güvenliği gibi kriterler göz önüne alınıyor.

Gelelim 2013 yılı Dünya Mutluluk Raporu'nun sonuçlarına; Bu yıl ki raporda geçen yılın birincisi Danimarka yine birinci olmuş. Danimarka'yı sırasıyla Norveç, İsviçre, Hollanda ve İsveç izliyor. Zaten ilk on ülkenin sekiz tanesi Avrupa kıtasında bulunuyor.

Dünya Mutluluk Raporu'na göre dünyanın en mutsuz ülkesi Togo. Sonlarda yer alan diğer ülkeler ise Ruanda, Burundi, Orta Afrika Cumhuriyeti, Benin gibi Afrika Kıtası'nda bulunan ülkeler. Bu ülkeleri tahmin etmek çok da zor olmasa gerek.

Euro bölgesindeki krizden dolayı Yunanistan, İtalya, İspanya, Portekiz gibi ülkelerde geçen yıla oranla ekonomik nedenli düşüşler gözlenirken, Mısır'da yaşanan düşüşün sebebi olarak siyasi kriz öne sürülüyor.

Dünya Mutluluk Raporu 2013'e kısa bir göz attığımıza göre gelelim ülkemizin durumuna; Türkiye, raporda yer alan sıralamada 77. sırada bulunuyor. 5.345 puan almışız. Puanlama 0-10 arası yapılıyor ve ortalama puan 5.1'miş. Ortalamayı geçmişiz.

Önümüzdeki raporlarda daha mutlu bir ülke oluruz umarım.

* Dünya Mutluluk Raporu 2013 adresinden raporun tamamına ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Fujifilm X-S10 Fotoğraf Makinesi İncelemesi: Neden Bu Kamerayı Almalısınız?

Dünya Mutluluk Raporu 2020

Fotoğraf Makinesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler