Avrupa'nın En Güzel 10 Köyü

Doğduğumdan beri şehirde yaşıyorum. Hiç köyde yaşamayı düşünmedim ama doğrusunu söylemek gerekirse şehirde yaşamaktan da yoruldum. Köy olmasa da bir kasabada yaşamayı düşünüyorum bugünlerde sürekli. Neyse... Avrupa’nın en güzel 10 köyünü derledim sizler için. Ben çok beğendim, umarım sizler de beğenirsiniz.

Hallstatt - Avusturya

Hallstatt - Avusturya

Yukarı Avusturya'da bir köydür. Göl kenarında, yemyeşil bir dağın etrafında yükselir. Hallstatter gölü kıyısındaki köy, tarihteki en eski tuz madenine sahiptir. Sarmaşık kaplı binalar ile çevrili güzel meydanı vardır. Hallstatt Köyü, UNESCO Dünya Miras Alanı listesindedir.

Manarola - İtalya

Manarola - İtalya

"Beş Toprak" adı verilen Cinque Terre bölgesini oluşturan beş köyden biridir. Bu köyler içerisinde ikinci küçük olanıdır ve turistlerin uğrak yeridir. Manarola Köyü, bölgede yer alan diğer köyler, engebeli sahiller ve köylerin etrafındaki tepeliklerle beraber Cinque Terre Ulusal Parkı'nın içinde yer alır ve park UNESCO Dünya Mirasları listesindedir.

Bibury - İngiltere

Bibury - İngiltere

İngiltere’nin güneybatısında bulunan Cotswold bolgesi "Area of Outstanding Natural Beauty" olarak kabul edilmiştir. Bibury de dik çatılı taş evleri, yemyeşil çayırlarıyla bölgenin en güzel köylerinden biridir. Thames Nehri'nin kolu olan River Coln köyü ortadan ikiye böler. Nehir alabalık doludur ve bu da köye bir alabalık tesisi kazandırmıştır. Dünyanın en eski at yarışı kulübü 20. yüzyıl başlarına kadar bu köyde yarışlar düzenlemiştir. Köyde bulunan Arlington Row 1380 yılında yün deposu olarak inşa edilmiştir. On yedinci yüzyılda köye dokumacılar için evler inşa edilmiştir. Fotoğrafçıların İngiltere’deki ugrak yeridir.

Colmar - Fransa

Colmar - Fransa

Tarih boyunca Fransa ve Almanya arasında el değiştirmiştir. Bundan dolayı her iki ülkenin de izlerini taşır. Alman Gotik, Fransız Neo-Barok mimari stilleri yanında Arnavut kaldırımlı sokakları vardır. Eski ahşap evlerin bazılarında 2. Dünya Savaşı’nın izlerini görmek mümkündür. Pastaneye gidecekseniz kruvasan, restorana gidecekseniz kaz ciğeri ve lahana turşusu tavsiye edilir.

Reine - Norveç

Reine - Norveç

Kuzey Kutup Dairesi içinde bulunan bir balıkçı köyüdür. Rorbuer denilen kırmızı balıkçı kabinlerinin çoğu Norveç Denizi'ne doğrudan erişim imkanı sunan ziyaretçiler için konforlu evler dönüştürülmüştür. Dağın safir renkli sularıyla fiyordda noktalandığı İskandinav Yarımadası’nın vahşi bir alandır. Kuzey ışıklarının muhteşem görüntüsünü izleyebileceğiniz bir alandır.

Pucisca – Hırvatistan

Pucisca – Hırvatistan

Hırvatistan'ın Dalmaçya kıyılarında bulunmaktadır. Kiremit çatılı, beyaz boyalı taş evleri dar Arnavut kaldırımlı sokaklar boyunca sıralanmıştır. Adriyatik Denizi’nde yüzebilir ve sakin plajlarında güneşlenebilirsiniz.

Telc – Çek Cumhuriyeti

Telc – Çek Cumhuriyeti

Güney Moravya'da bir kasaba olan Telc sakinleri evlerinin güzelliği konusunda oldukça rekabetçiler. Tarihi 13. Yüzyıla uzanmaktadır. Soluk pastel boyalı, Barok ve Rönesans tarzı evlerini şimdilerde küçük dükkanlar ve kafeler destekler. Meydanda Rönesans dönemine ait bir şatosu bulunmaktadır.

Cong – İrlanda

Cong – İrlanda

Akarsularla çevrili, koyunların otladığı yeşil çayırlar ve göl bulunan bir alandadır. Cong Köyü, sayıda taş köprüleri, ortaçağ manastır kalıntılarına sahiptir. Romantik lüks bir otel haline dönüştürülmüş Viktorya dönemine ait büyük şato bulunmaktadır.

Gruyeres, İsviçre

Gruyeres, İsviçre

Gruyeres, Saane Nehri’nin üst vadisinde bir ortaçağ kasabasıdır. Adını Gruyere peynirinden alır. Geniş, taş döşeli sokak sizi 13. Yüzyıldan kalma Gruyeres Kalesi'ne kadar götürür. Alp eteklerindeki kale, heybetli surlara ve muhteşem manzaraya sahiptir.

Bled – Slovenya

Bled – Slovenya

Slovenya'nın kuzey batısında küçük bir Alp kasabasıdır. Buzul devrinden kalma Bled Gölü bulunmaktadır. Ilıman iklimi nedeniyle turistlerin çok rağbet ettiği bir yerdir. Göl çevresinde bir iki saatlik bir yürüyüşün ardından, panoramik manzarası için gölün ortasında Barok kiliseye çıkılabilir.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Fujifilm X-S10 Fotoğraf Makinesi İncelemesi: Neden Bu Kamerayı Almalısınız?

Dünya Mutluluk Raporu 2020

Fotoğraf Makinesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler