Avustralya’da Irkçılık Karşıtı Kampanya

Beyond Blue tarafından hazırlanan “görünmez ayrımcı” adlı reklam kampanyası, Avustralya’da ırkçılığın ne kadar yaygın olduğunu gösteriyor.

Kampanya kapsamında Pazartesi günü YouTube’da yayınlanan video, şu soruyu soruyor: “Neden insanlara, sırf kendi hayatlarını yaşadıkları için, pisliklermiş gibi hissettirilsin?”

Televizyonda ve reklam panolarında da yayınlanacak reklamın mesajı, Aborjinler ve Torres Strait Adalı gibi Avustralyalı Yerlilere karşı planlı veya tesadüfen yapılan ırkçılığın ne kadar zararlı olabileceğini örneklemek.

Avustralya’da Irkçılık Karşıtı Kampanya

Beyond Blue, ana konusu olan ankisiyete ve depresyon gibi psikolojik rahatsızlıkların ırkçı tutumlara maruz kalan insanlarda daha yüksek oranda olduğu, bunun etkisine bağlı olarak intihar olaylarının yüksekliğine dikkat çekiyor.

Otobüste birinin yanına oturmamaktan, barda duyarsızca yapılan bir şakaya, ırkçılık yerel halkın her parçasına yayılmış vaziyette ve Beyond Blue bunun tamamen temizlenmesini, kabullenilmez olmasını istiyor.

Beyond Blue CEO’su Georgie Harman konuyla ilgili açıklaması şöyle: "Kampanya herkesi kendilerini karşılarındakinin yerine koymaya ve eğer onlara şüpheli gibi davranılsaydı, gülünseydi, onlardan kaçılsaydı nasıl hissedeceklerini düşünmeye davet ediyor."Kampanyayla ilgili bir büyük şok da istatistiklerin onu destekliyor olması. Avustralya çapında 25 – 44 yaşları arasında 1000 kişi ile anket yapılmış. İnsanların beşte biri bir Avustralyalı Yerli yanlarına oturduğunda ondan uzaklaşmak istediklerini kabul etmiş ve Avustralyalıların yarısı bunun bir ayrımcılık olmadığını savunmuş.

Ankete katılanların onda biri en iyi aday olsa bile bir Avustralya yerlisine iş vermeyeceğini ve %20’si ırkçıların o kadarda kötü olmadığına inandıklarını kabul etmiş.

Anketten çıkan bazı ilgi çekici sonuçlar da şöyle: Katılımcıların neredeyse yarısı (% 42) yerlilere Avustralya hükümeti tarafından haksız avantajlar verildiğini, % 37’si yerli Avustralyalıların tembel olduklarını söylemiş. Ve neredeyse üçte biri (% 31) de Yerli Avustralyalılara “yabancı” gibi davranılması gerektiğine inanıyorum demiş.

Beyond Blue’nun Başkanı Jeff Kennett bir ifadesinde bir şeylerin değişmeye başladığı bir zamanda olduğumuzu belirtiyor ve “Bu araştırma Avustralya’da ırkçılığın hala sıradan olduğunu ve bir çok insanın ırkçı davranışlarla meşgul olduğunu gösteriyor. Irkçılık da diğer ayrımcılıklar gibi, depresyon ve anksiyete gibi sıkıntılara yol açıyor.” diyor.

"Bu kampanyayı insanlara gizli veya aşikar olması farketmez, ırkçılık ırkçılıktır ve hayatları harabediyor demek için başlattık." diye de ekliyor.

Sizce Türkiye’de ırkçılıkla ilgili bir anket yapılsa sonuçlar nasıl olurdu?

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Fujifilm X-S10 Fotoğraf Makinesi İncelemesi: Neden Bu Kamerayı Almalısınız?

Dünya Mutluluk Raporu 2020

Fotoğraf Makinesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler