Dövme Yaptırmak Yasaklandı

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda uygulanan kılık kıyafet yönetmeliğindeki değişiklik yasallaşarak resmi gazete yayınlandı. Yeni yönetmeliğe göre öğrencilerin dövme yaptırması, makyaj yapması, piercing takması, saç boyaması, bıyık ve sakal bırakması artık yasak. Artık saçma oldu galiba. Çünkü bunlar zaten yasaktı. Sadece dövme yaptırmak ve piercing takmak şeklinde ibare yoktu.

Dövme Yaptırmak Yasaklandı

Konuyla ilgili olarak pek çok görüş okudum. Bunların çoğunluğu çıkarılan yönetmeliği eleştirir durumda. Birkaçını sizlerle paylaşayım.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk:
Dövmesi olan çocuğun ameliyat olacak hali yok. Belki yönetmelikten sonra yaptırılması yasaklanacak. Bu noktada da çocuğun dövmeyi ne zaman yaptırdığı bilmecesi ortaya çıkacak. Dövme konusunda okul idarelerinin inisiyatif kullanacağını ve öğrenciye yardımcı olacağını düşünüyorum.

Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir:
Önceden dövme yaptırmış çocuğa ne olacak? Bu karar akıl sağlığı yerinde olan insanların alacağı bir karar değil. Düşünülmeden, analiz yapılmadan, yasakçı bir zihniyetle alınan bir karar olma niteliği taşıyor. Dövme yasağının uygulanabilirliği yok. Uygulanamayacağı için diğer dövmeli öğrenciler emsal teşkil edecek ve diğer öğrenciler de yaptırmaya devam edecek. Eğitim, çocuğu geliştirmek ve korumaktır. Çocukları, derisini yüzerek mi koruyacaklar?

Gerçekten bu yönetmelikten önce dövme yaptırmak yasak değildi. Önce yaptıranların durumu ne olacak acaba. Mevcut dövmenin ne zaman yapıldığı nasıl bilinecek?

Konuyla ilgili pedagoglar ne demiş bir de onlara bakalım isterseniz.

Prof. Dr. Elvan İşeri (Gazi Üniversitesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı):
Dövmeleri genellikle ergenlik çağındaki çocuklarda görüyoruz. Ergenlik çağının en önemli özelliği farklı olmak, kendi bedeni hakkında söz sahibi olduğunu hissettirmek için yapılan yenilik arayışlarıdır. Bu çağda çocuklar kılık kıyafetten saç rengine kadar birçok değişikliğe eğilim gösterir. Ailenin ve eğiticilerin bilgilendirmesi, yol göstermesi gereken bir yaşta, çocuğu yasaklarla boğuşturmak doğru bir davranış değil. Dövmeyi ve piercing’i ilkokulda ve ortaokulda çok fazla görmüyoruz. Ergenlikte bedenin denetlenmesi çocuğun ruh sağlığı için son derece yanlış bir davranış olur. Forma içinde kalan bir dövmenin denetlenmesi nasıl olacak, gerçekten merak ediyoruz. Çocuğu soyup vücudunda dövme araştırması yapmak onun için tam bir felaket olur. Bedene müdahale anlamı taşıyan bir kontrol, çocuğun beden dokunulmazlığının ihlali anlamına gelir.

Doç. Dr. Nurper Erberk Özen (Psikiyatrist):
Dövme öğrencinin görünmeyen bir yerindeyse saklayan durumuna düşecek, okulda yasak işleyen kişi olacaktır. Eğer sildirmesi istenecekse ve çocuk bunu kabul etmezse, yönetime karşı koymuş olacak. Öte yandan yasak özellikle ergenlik yaşlarında merakın artmasına, hatta yasak olan konunun yaygınlaşmasına neden olur. Çocuğun bedeni ile ilgili olan bu durumda, okul idarecilerinin nasıl bir yol izleyeceği önem taşıyor. Dövme ve piercing öğrencinin bedeni ile ilgili kendisinin aldığı bir karar. Buna müdahale etmek temel haklara aykırıdır. Beden dokunulmazlığını çiğnemek, son derece yanlış ve riskli bir karar. Dövmesini sildirmeyen öğrenci öğretmenleri ve arkadaşları tarafından dışlanmayla da yüz yüze gelebilir. Gruplaşmalar meydana gelir ve ötekileştirme yaygınlaşır. Okullardaki sevgi ve saygı iklimi bozulur.

Ben ne diyorum? Bana göre dövme yaptırmak isteyen yaptırsın. Fakat dövme yapılan merdiven altı dükkanlar kapatılsın. Dövme yapılan yerler sağlık açısından açısından uygun mu denetlensin, dövme yapan kişiler bu konuda ehil mi kontrol edilsin. Türkiye'de dövme yapımı çoğunlukla amatörlerin elinde bulunuyor. Ve hatta dövme yaptıracak kişi reşit değilse çocuğun velisinden izin verdiğine dair bir belge alınsın.

Dövme yapımı için neden izin gerekiyor? Çünkü dövme yaptırmak 3 kuruşsa sildirmek 33 kuruş. Dövme yaptırmak isteyen kişi ergenlik döneminde ise geçici hevesler taşıyor olabilir. Dövmeden sıkılabilir, dövmenin deseninden sıkılabilir. Bazen gazetelerde çıkıyor; zamanında sevgilisinin adını yazdırmış, ayrılınca üstüne başka desen yaptırmış gibi. Dövme yaptırmak kolay, sildirmek zor.

Konu hakkında çok yazdım ama son söz olarak şunu yazayım: Bu yasağı uygulamak çok zor, hatta imkansız.

Dövme Yapımı Videosu

Aslında dövme yaptırmak ya da dövme yasağı hakkında yazmak aklımda yoktu. Ben bir dövme yaptırma videosu seyrettim, ordan aklıma geldi bu konu.Video, Phantom Miro kamera ve makro lens kullanılarak çekilmiş. Bu tip kameralar küçük ve sade tasarımına rağmen çok güzel iş çıkarıyor. Dijital, yüksek hızlı görüntüleme sağlayan kameralar yüksek performans gösteriyor. Dövme yapımı sırasındaki yavaşlatılmış çekimlere dikkat edin.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Fujifilm X-S10 Fotoğraf Makinesi İncelemesi: Neden Bu Kamerayı Almalısınız?

Dünya Mutluluk Raporu 2020

Fotoğraf Makinesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler