All Share Cast Dongle ile Akıllı Tahta Kullanımı

Fatih Projesi dahilinde okullara akıllı tahta takılmaya başlandığında çok heyecanlanmıştım. Eski tabirle eğitimde çağ atlayacaktık. Proje dahilinde öğrenci ve öğretmenlere tablet dağıtılacak ve tüm etkileşimli tahtalarda internet bağlantısı olacaktı. Kara tahtadan akıllı tahtaya!

Akıllı Tahta Kullanmaya Başladım

Okulumuza akıllı tahta takıldı. Tablet dağıtılmadı. İnternet bağlantısı da yoktu. Akıllı tahtaya flash bellek takabilir ve tahtaya kurulu StarBoard yazılımı sayesinde ders yapabilirdim. Ben laptopu HDMI kabloyla tahtaya bağlamayı tercih ettim. Çünkü bazı akıllı tahtalarda virüs vardı ve flash belleklere bulaşıyordu. Belleği antivirüs bulunan laptopa taktığınızda tüm içerik siliniyordu.

Akıllı tahtalara yüklenen LibreOffice ücretsiz bir ofis programı ve Microsoft Office programıyla hazırlanmış sunularda sorun oluyordu. Laptop kullanmamdaki sebeplerden biri de bu.

Fakat HDMI kabloyla akıllı tahta laptop bağlantısının bir sıkıntısı var. Masaya bağımlı kalıyorsunuz ve haliyle sınıf hakimiyeti kayboluyor. Sınıf içerisinde hareket edebilmek için kablodan kurtulmam gerekliydi. Bunun için internet bağlantısına gerek vardı ve maalesef tahtalarda internet yoktu.

Samsung All Share Cast Dongle Nedir?

Samsung All Share Cast Dongle


Samsung All Share Cast Dongle, Samsung telefon ve tabletlerin kablo bağlantısı ya da internet bağlantısı olmaksızın TV'ye bağlanmasını sağlayan bir aparat. Telefon veya tabletinizin ekranını TV'de görüntülemenizi sağlıyor.

All Share Cast Dongle ile Tablet Akıllı Tahta Bağlantısı

Yaklaşık 200 liraya All Share Cast Dongle aldım. Çok basit bir aparat. Akıllı tahtanın HDMI girişine bağlanıyor. Bir de güç kablosu var, prize takıyorsunuz. Aparatla ilgili işlem bu kadar.

All Share Cast Dongle ile Tablet Akıllı Tahta Bağlantısı

Sonra tabletten bağlantı kuruyorsunuz: Ayarlar > Kablosuz ve ağ > Diğer ayarlar > AllShare Cast
Cihazınızın ekranını bir başka ekranla paylaşmak için, AllShare Cast'i açın

şeklinde bir ikaz var. Açıyorsunuz. Tablet zaten akıllı tahtayı görüyor bağlantıyı kuruyorsunuz. Buraya yazarken uzun süyor fakat 15-20 saniyelik bir olay. Artık sınıf içerisinde özgürsünüz.:)

Ben evde denedim. Samsung All Share Cast Dongle televizyonda da kullanılabiliyor. İster fotoğraflara bakın, ister film seyredin. İki cihaz senkronize bir şekilde çalışıyor.

Benim kullandığım tablet Samsung 10.1 (GT-N8005). Yaklaşık iki yıl önce almıştım. Gayet kullanışlı. iPad ile de bağlantı yapılabilir fakat bunun için internet bağlantısına ihtiyaç var. Umarım bir gün internet bağlantısı olan akıllı tahta kullanabiliriz. Çünkü proje bu haliyle hep eksik kalacak.

Yorumlar

 1. mehmet TAŞKIRAN13 Nisan 2015 13:22

  Akıllı tahta ile yorumuna teşekkür ederim.Anladığım kadarı ile teknolojinin eğitim ve öğretimde kullanılması işleminde oldukça başarılısınız.sınıflara internet bağlanması konusuna fazlaca takılmayın.internet ortamı ne kadar hızlı olursa olsun ihtiyacınız olan kaynaklara erişimde zaman sıkıntısı ile karşılaşmanız muhakkaktır.kaldı ki şu an onu uyguladığınızı söylüyorsunuz tablet ve bilgisayarınıza ders ile ilgili dökümanları indirerek derste kullandığınızı belirtiyorsunuz bu ise beklenen bir davranış ne bağlanmak için vakit israfına nede bağlantı esnasında reklam sebebiyle farklı durumlarla karşılaşmaya fırsat kalmaz..akıllı tahtalar ile ilgili açıklamalarından faydalandım teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 2. Abdullah Özer14 Aralık 2015 23:13

  Öğretmen arkadaşlara faydalı olması amacıyla. GM e tab 5 tableti allshare cast ile akıllı tahtaya bağlanabiliyor. Oldukça da başarılı. Takılma yok. Bizzat denenmiştir.

  YanıtlaSil
 3. GM e tab 4 tableti ilede bağlantı mümkün müdür bilgi verirseniz ona ona göre dangle alım şimdiden teşekkür

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende de Tab 4 var ama hiç denemedim. Üstte yorum yazan hocamız Tab 5 ile bağlandığını yazmış. Muhtemelen Tab 4'te bağlanır.

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Fujifilm X-S10 Fotoğraf Makinesi İncelemesi: Neden Bu Kamerayı Almalısınız?

Dünya Mutluluk Raporu 2020

Fotoğraf Makinesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler