Mutlu Olmak İçin Ne Yapmalı?

Mutlu Olmak İçin Ne Yapmalı?
Mutluluğun iyileştiremediğini hiçbir ilaç iyileştiremez.

Gabriel Garcia Marquez

1. Sabahları egzersiz yapın. Bu pek çok yönden gününüzün güzel geçmesine yardımcı olur. Kan akışını hızlandırır. Zihninizi açar ve odaklanmanızı arttırır. Mutlu olmak istiyorsanız daha çok hareket edin.

2. Yarına ertelemeyin. Sonraya ertelediğiniz işler ya birikir ya da asla yapılmaz. O yüzden yapılması gereken bir iş varsa yapın, ertelemeyin. Birikmiş işleri tamamlamaya çalışırken mutlu olmak zorlaşır.

3. Bahane üretmeyin. Sadece yapın. Eğer eğleneceğinizi düşündüğünüz ya da yapmak istediğiniz bir şey varsa yapın. Mazeretler üretmek sizi yeni deneyimlerden ve mutluluktan uzaklaştırır.

4. Kitap okuyun. İnternette okuduğunuz üç paragraflık yazılardan bahsetmiyorum. Gerçek kitaplar okuyun. Kitap okumak düşünce dünyanızı farklılaştıracak, yaratıcılığınızı arttıracak ve kelime dağarcığınızı geliştirecektir.
Kitaplar kendinize ve başkalarına saygı duymayı öğretecek, yüreği ve aklı, dünya ve insanlık sevgisiyle dolduracaktır.

Maksim Gorki

5. Kredi notunuzu öğrenin. İhtiyacınız olduğunda yani bir işe atılmak gibi bir girişiminiz olursa ne kadar finans sağlayabilirsiniz? Bunu öğrenin ve arttırmak için çaba harcayın.

6. Para biriktirin. Bu konuda kararlı olun. Eğer ben yapamam diyorsanız bireysel emeklilik hesabı açtırın. Ufak meblağlar biriktireceksiniz. Gelecek korkusu yaşamamak mutluluğunuzu arttıracaktır.

7. Kin tutmayın. Birinden nefret etmek çok fazla enerjinizi alır. Yaşadığınız deneyimlerden elbette ders çıkarın, fakat geçmişin hatıralarıyla yaşamayı bırakın.

8. Gülümseyin / gülün. Kötü bir gün mü geçiriyorsunuz? Gülümseyin. Şöyle kocaman bir gülümseme sizi rahatlatacaktır. İçinizden gelmese bile yapın bunu. Bir süre sonra kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Göreceksiniz mutlu olmak zor değil.
Güzel bir gülüş, karanlık bir eve giren güneş ışığına benzer.

Tolstoy

Fırsatınız oldukça youtube'u açın ve komik videolara göz atın. Sevdiğiniz komedi sanatçısı da olur, amatör videolar da. Akıllı telefonunuz yok mu? O zaman elbette mutlu olamazsınız. Hemen bir akıllı telefon alın.

9. Dinlenin. Çalışmak elbette iyidir. Fakat düzenli aralıklarla dinlenmek motivasyonunuzu arttıracaktır. Dinlenin ve pillerinizi şarj edin.

10. Müteşekkir ve minnettar olun. Günlük koşuşturmalar içerisinde size faydası dokunan insanları atlamış olabilirsiniz. Atlamayın. Aklınıza geldiğinde teşekkür etmekten kaçınmayın. Bunu hakediyorlar.

11. Hayırsever olun. İnsanlara yardım etmekten çekinmeyin. Zaman ve para elbette önemlidir. Fakat bunlar etrafınızda birileri varken daha değerli olurlar. Elinizden hiçbir şey gelmiyorsa insanlarla konuşun. Bu onlara da size de iyi gelir.

12. Bencil olun. Önceki madde ile çelişkili gibi görünüyor olabilir. Ama çelişki falan yok. Bazen herkesten uzaklaşmak ve kendinizle baş başa kalmak gerekebilir. Arkadaşlarınızla karşılaşmayacağınız bir kafeye gidin. Kendinizi dinleyin. İyi gelecektir. Kahve candır.

13. Telefonu kapatın. Hani size "akıllı telefon alın" demiştim ya, işte o telefonu sevdiklerinizle birlikteyken kapatın. Bırakın dünya biraz da siz olamadan dönsün. Siz sevdiklerinizle geçirdiğiniz zamana odaklanın. Bu zamanların telafisi yoktur.

14. Utangaç olmayın. İnsanlarla konuşun. Yabancılarla konuşmaktan çekinmeyin. En fazla ne olur? Sizi görmezden gelirler. Ya da kaba davranırlar. Ya böyle olmazsa? Harika insanlarla tanışma fırsatınız olur.

15. Dinleyin. Biri sizinle konuşurken onu dinleyin. Söyledikleri size önemli gelmeyebilir. Fakat anlattığına göre onun için önemli demektir. Fikirlerine katılmıyor olabilirsiniz. O bitirdiği zaman siz de fikrinizi söylersiniz.

16. Kendiniz olun. Başkalarının hoşuna gitsin diye kendinizden tavizler vermeyin. Sizi seveceklerse siz olduğunuz için sevsinler. Tabii bu söylediklerim normal tavırlar için geçerli. Kaba biriyseniz bu halinizi elbette beğenmeyeceklerdir ve bu normaldir. Uygun olmayan yönlerinizi değiştirin. Göreceksiniz mutlu olmak çok kolaylaşacak.

17. Seyahat edin. Eğer seyahat etme imkanınız varsa bunu değerlendirin. Bu harika bir şey! Farklı yaşam tarzları, farklı kültürler sizi rahatlatacaktır. Kendinizi değerlendirecek, zenginleştireceksiniz. Bunu yaparken yanınıza bir fotoğraf makinesi almayı ihmal etmeyin. Bu maddeyle ilgili Fotoğraf Makinesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Seyahat Fotoğrafları İçin 10 İpucu makalelerime göz atabilirsiniz.

18. Açık fikirli olun. Yeniliklere karşı açık olun. İnsanlara, hayatlara, fikirlere karşı önyargılı olmayın. Önyargılı olmak sizi kısıtlar. Mutlu olamanın önünde büyük bir engeldir. Asla yemediğiniz bir yemeğin lezzetli olup olmadığını bilemezsiniz.

19. Aşk. Aşk sizi korkutmasın. Kalbiniz kırılabilir. Olsun, düzelirsiniz. Böyle böyle öğreneceksiniz.
Aşktan korkmak, yaşamdan korkmak demektir ve yaşamdan korkanlar şimdiden üç kez ölmüşlerdir.

Bertrand Russell

20. Meraklı olun. "Neden?" Bu soru insanlar için en önemli sorulardan biridir. Size pek çok kapı açar, sizi pek çok bilgiye götürür. Öğrenin.
Hiçbir özel yeteneğim yok. Yalnızca tutkulu bir meraklıyım.

Albert Einstein

21. Hayallerinizi takip edin. Yapmış olduğunuz iş her ne olursa olsun yeteneklerinizi ihmal etmeyin. İşinizi bırakın demiyorum elbette. Ama yeteneklerinizin körelmesine izin vermeyin. Biraz vakit ayırın ve gelişiminizi izleyin. Tutkularınızdan uzaklaşırken mutluluktan da uzaklaşırsınız.

22. Çocuk olun. Bu tamamından daha önemli. Çocuk kalmak sizin dünyaya sıkı bağlarla tutunmanızı sağlar. Nereye giderseniz gidin eşsiz bir merakla etrafınıza bakarsınız. Çocukların mükemmel bir hayal gücü vardır. Ve dünyayı kurtarmak için bitmek tükenmek bilmeyen bir enerjileri. İçinizdeki süper kahramana izin verin. O size doğru yolu gösterecektir.

Şimdilik bu kadar. Sihirli bir formül bulduğuma size de bildiririm.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Fujifilm X-S10 Fotoğraf Makinesi İncelemesi: Neden Bu Kamerayı Almalısınız?

Dünya Mutluluk Raporu 2020

Fotoğraf Makinesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler