Black Friday Ne Zaman

Son bir haftadır mail kutum Black Friday postalarıyla doldu taştı. Teknolojiyle ya da alışverişle ilgili iseniz muhtemelen siz de aynı durumdasınız. Sürekli gelir bu tarz postalar ama bu sıralar epey arttı. Peki bu olay nedir?

Black Friday Ne Zaman

Black Friday Nedir?


Bu sorunun cevabını bulmadan önce Şükran Günü ne zaman onu bilmemiz gerekiyor. Şükran Günü, ABD ve Kanada'da kutlanan bir bayram. Her yılın Kasım ayının son Perşembe günü kutlanıyor. Black Friday ise Şükran Günü sonrası gelen Cuma günüdür.

Bu tabir ilk defa 1961 yılında kullanılmış. Geldiği yerle ilgili iki farklı görüş var. Biri mağazalar daha güneş doğmadan açıldığı için bu tabirin kullanıldığı. Diğeri ise alışveriş esnasında kavga gürültü, sıkıntılı olaylar yaşanmasından ötürü bu tabirin kullanıldığı üzerine. İlk görüş bana daha mantıklı geldi.

Kara Cuma, %80'e varan indirimlerin olduğu, büyük bir alışveriş çılgınlığıdır. Bu indirimler ABD'de olur. Ama internet alışverişi sayesinde bizi de ilgilendirir oldu. :)

Black Friday 2015 Ne Zaman


Black Friday 2015 önümüzdeki cuma gününe denk geliyor. Yani bir gün kaldı. Aslına bakarsanız bu yazıyı yazmaya geçen hafta karar vermiştim. Geç kaldım.

Türkiye'de böyle bir indirim günü yok. Ancak internetten yapacaksınız alışverişinizi. Fakat ABD'de mağazalar epey eğlenceli görüntülere sahne oluyor.


Öncelikle kendinize bir ihtiyaç listesi hazırlayın. Çünkü indirim görünce kendimizden geçiyoruz. İhtiyacımız var yok bakmadan saldırıyoruz. Satın almadan önce farklı sitelerden, satıcılardan karşılaştırma yapın. En ucuzu bulun ve alın. Almadan önce Türkiye'ye gönderim var mı, kargo ne kadar kontrol edin. Gümrüğe takılacak şeyler almayın. Astarı yüzünden pahalıya gelmesin.

Black Friday gününüz mübarek olsun. Hayırlı alışverişler.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Fujifilm X-S10 Fotoğraf Makinesi İncelemesi: Neden Bu Kamerayı Almalısınız?

Dünya Mutluluk Raporu 2020

Fotoğraf Makinesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler