Google Keep İle Günlük Tutmak

Bir önceki makalemde günlük tutmak hakkında yazmıştım. Peki bu Google Keep nereden çıktı? Anlatacağım.

Gönül ister ki günlük tutarken Montegrappa dolma kalem kullanalım. Cross defterlere yazalım. Ama bu şekilde yaparsak çok maliyetli olacak. Ve yazacağımız her şeyin okunmama garantisi yok. Deftere yazacağız sonuçta, herkesin eline geçebilir. Peki çözüm ne? Google Keep!

Google Keep Nedir?

Google Keep

Google, Google Keep uygulamasını 2013 yılında duyurdu. En kısa açıklamayla not alma uygulamasıdır. Android veya iOS tabanlı cihazlarınızda kullanabildiğiniz uygulamaya bilgisayarınızdan da Google Keep adresinden ulaşabiliyorsunuz.

Uygulamayı yükledikten sonra kullanımı çok basit. Hatta bazı arkadaşlar fazla basit olmasını eleştiri konusu yapıyorlar. Daha önce Evernote kullanıyordum. O biraz daha karmaşıktı. Bir hayrını görmedim.

Uygulamaya yazdıklarımız farklı pencerelerde ana sayfamızda görülüyor. Yazılanları da içeriklerine göre farklı renkler atayabiliyoruz. Ben özel notlarımı mavi, iş için olanları gri, hatırlatıcıları yeşil olarak kaydediyorum.

Uygulamanın hatırlatıcı özelliği de var. Alışveriş listesi yapıp "unutma" diye not aldığım çoktur. İşe yarıyor. :)

Sadece yazılı girdiler mi? Hayır. Ses dosyası ekleyebiliyoruz. İstersek eklediğimiz sesleri yazıya çevirebiliyor. Tabii düzgün bir Türkçe kullanmanız gerekiyor. Ben hiç kullanmadım.

Uygulamaya fotoğraf ekleyebiliyoruz. Ben bu özelliği sık kullanıyorum. Fotoğrafı ekleyip kısa notlar alıyorum. 12 Kasım'da "2 gündür nezleyim. Perişan oldum." diye not almışım. Örnek olması için buraya koysam mı diye düşündüm ama fotoğrafta gerçekten perişan görünüyorum.

Son olarak kullandığınız cihaz bir kaleme sahipse kendi el yazınızla da notlar alabilirsiniz. Ben bu özelliği bilmiyordum. Note 5 kullanmaya başladıktan sonra öğrendim.

Son olarak yazdıklarınız Google Drive üzerine kaydedilecek. Yani epey bedava alanınız var. Rahat rahat yazın. Ve acaba biri okur mu diye de kaygılanmayın. Siz Google şifrenizi biriyle paylaşmadığınız sürece günlüğünüz de gizli kalacak.

Videoyu İngilizce olmasına rağmen fikir vermesi açısından ekledim. (Kısa, sıkılmazsınız.)


Günlük tutmak için benim size ilk tavsiyem Google Keep oldu. Ben epeydir kullanıyorum ve memnunum. Defter falan uğraşmak biraz nostaljik oldu. Ya da bana hitap etmiyor.

Size günlük tutmakla ilgili bir tavsiyem daha olacak. Bu sefer başkalarının okuyabileceği günlükler yazacağız. :)

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Fujifilm X-S10 Fotoğraf Makinesi İncelemesi: Neden Bu Kamerayı Almalısınız?

Dünya Mutluluk Raporu 2020

Fotoğraf Makinesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler