Dünya Mutluluk Raporu 2016

Daha önce Dünya Mutluluk Raporu 2013 hakkında yazmıştım. Bu raporun 2016 yılı için olanı yayınlandı. Bakalım nasılmış.

Dünya Mutluluk Raporu 2016
Yemek yemek üstüne ne düşünürsünüz bilmem
Ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı

Cemal SÜREYA

Dünya Mutluluk Raporu, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Ağı tarafından Gallup şirketinin anketleri baz alınarak hazırlanıyor. 156 ülke arasında yapılıyor. Raporda bulunan her ülkeden 1000 kişiye sorular soruluyor ve 1 ila 10 arasında puan vermeleri isteniyor. Anketlerde mutluluğu belirleyen temel etkenler şunlar:

• Kişi başına düşen gelir
• Sosyal destekler
• Sağlıklı yaşam beklentisi
• Kişisel özgürlükler
• Hayırseverlik
• Ülkede yolsuzluk bulunmaması

156 ülke arasında en mutlu ülkeler sırasıyla Danimarka, İsviçre, İzlanda, Norveç ve Finlandiya olmuş. Demek ki mutluluğun sıcakla ilgisi pek yokmuş. Zira bu ülkelerin sıcaklık ortalamaları epey düşük. Bu ülkelerdeki en büyük ortak nokta ise sosyal güvenlik sistemlerinin çok gelişmiş olması.

En mutsuz ülkeler ise sırayla Burundi, Suriye, Togo, Afganistan, Benin, Ruanda olmuş. Sonuncu olan Burundi zaten dünyanın en fakir ülkelerinden. İç savaş, yolsuzluk, aids,.. ne ararsanız var.

Sondan bir önceki sırada yer alan Suriye malum. Komşumuz, Türkiye'de epey bir zamandır gündemin ilk sıralarında yer alıyor. Merak ediyorum; Anketi Suriye'de yaşayan Suriyelilerle mi yoksa Türkiye'de yaşayan Suriyelilerle mi yapmışlar.

Türkiye demişken,.. Biz gerilemişiz. Önceki raporda 76. sıradayken bu yıl 78. sıraya düşmüşüz. Dünya Mutluluk Raporu 156 ülke arasında yapılıyor ve biz 78. sıradayız!

Raporda yer alan ülkelerden ABD 13'üncü, İngiltere 23'üncü, Çin 23'üncü, Hindistan 118'inci sırada yer almış. Raporun tamamına Dünya Mutluluk Raporu 2016 adresinden ulaşabilirsiniz.

Yurdum insanı acıklı dizileri seyrede seyrede mutsuz oluyor. Olmaz, bizi böyle alt sıralara düşürmeye hakkınız yok. Bu yazıyı okuyanlar içerisinde Mutlu Olmak İçin Ne Yapmalı? diye soranlarınız olacaktır. 22 madde yazmıştım. Tabii anket yapılan insanlar hazırladığım listeden haberdar olmadıkları için sonuçlarımız düşük çıkıyor. :)

Umuyorum bir gün daha mutlu olacağız. O güne kadar lütfen dizi seyretmeyi bırakalım ve güne kahvaltıyla başlayalım.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Fujifilm X-S10 Fotoğraf Makinesi İncelemesi: Neden Bu Kamerayı Almalısınız?

Dünya Mutluluk Raporu 2020

Fotoğraf Makinesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler