Okuma Köşesi Dekorasyon Örnekleri

Gerek çalışmak gerekse günün yorgunluğunu üzerimizden atmak için bir evde mutlaka okuma köşesi bulunmalı diye düşünüyorum. Burada hangi amaçla okuma yaptığımız önemli.

Çalışmak ya da öğrenmek birincil amaç ise kitap okurken daha dik oturmalıyız. Hazırlamış olduğumuz okuma köşesi bizi rehavete kaptırmamalı; aksi taktirde uyuklamaya başlarız. Ama amacımız zaten uyumak ise durum başka.

En uygun okuma ışığı doğal ışıktır. Yani güneş ışığı. Bu sebeple okuma yapacağımız yerin güneş ışığı alan bir yerde olması gerekir. Ayrıca gözlerimizi dinlendirme ihtiyacı duyduğumuzda başımızı kaldırıp karşıdaki bir noktaya bakarak dinlenebiliriz. Dışarıyı gören bir noktadaysak bu çok daha kolay olacaktır.

Doğal ışık olmadığı zamanlarda hem ortam aydınlatması hem de okuma lambası bulunursa daha uzun süreler okuma yapabiliriz. Okuma ışığının sol tarafta bulunması gözler açısından daha sağlıklı olacaktır. Ama uyumak için okuyorsak sadece abajur yeterli olacaktır.

Okuduğumuz materyalin kağıdı da okumada önemli olur. Birinci hamur kağıt kulağa hoş gelse de uzun okumalar yapmak için uygun değildir. Beyaz zemin gözlerin yorulmasına sebep olur. Normal baskı kağıdıyla okumak daha kolaydır.

Verimli okuma konusu daha açılabilir. Burada asıl olan okuyan kişinin nasıl rahat ettiğiyle alakalı. Yaşadığımız dönemde e-kitap okuyucular çok popüler. Ben de kullanıyorum, çok da memnunum. İlk fırsatta bu konuyla ilgili de yazmayı düşünüyorum.

Sizler için hazırladığım okuma köşesi örneklerine göz atalım.

Okuma Köşesi Örnekleri


Okuma Köşesi Örnekleri

Bu tasarım marangoza yaptırılmış. İki kişilik yapılmış ama o kadar rahat yapılmış ki arada kestirmek için de çok uygun görülüyor. Eskitilmiş ahşap kullanılan okuma köşesi hoş olmuş.

Okuma Köşesi Örnekleri

Ben ayaklarımı uzatarak okumayı tercih ediyorum. Burası bana rahatsız göründü. Ama kısıtlı imkanlar için hiç yoktan iyidir.

Okuma Köşesi Örnekleri

Bu okuma köşesi sanki benim için yapılmış. Tüm günümü burada geçirebilirim.

Okuma Köşesi Örnekleri

Ya dubleks ev almışsın / yapmışsın kendine bir okuma köşesi yapamadın mı? Merdiven başında nasıl olacak? Sürekli düştüm, düşecem. Olmamış.

Okuma Köşesi Örnekleri

Duvarlar lambiri kaplanmış. Sedir, minder, yastıklar, sedirin altında kitaplık. Merviven altı çok güzel değerlendirilmiş.

Okuma Köşesi Örnekleri

Bu okuma köşesi de çok rahat ve kullanışlı görünüyor. Dekorasyon için kullanılan kenarlardaki eskitilmiş ahşap fazlaca eskitilmiş değil mi?

Okuma Köşesi Örnekleri

Dekorasyon hoş olmuş ama ben burada uyurum. Muhtemelen sahibi de uyuyordur.

Okuma Köşesi Örnekleri

Modern dekorasyon tasarımlarla aram pek iyi değil. Sallana sallana kitap okumak bana göre değil.

Okuma Köşesi Örnekleri

Denize bu yakınlıkta bir evim olsa okur muyum bilmiyorum. Fortune, Economist, Capital falan okuyabilirim. :)

Okuma Köşesi Örnekleri

Bu okuma köşesi değil, okuma yatağı olmuş.

Okuma Köşesi Örnekleri

Bunu tülle falan süsler sünnet organizasyonlarına kiraya veririm. Marangoza onca para verip yaptırdıktan sonra yazık olmasın.

Okuma Köşesi Örnekleri

Çocuklar için çok hoş olur.

Okuma Köşesi Örnekleri

Fotoğraftaki arkadaş bir saatlik bir okuma yaptıktan sonra muhtemelen desenli bir vücudu olacak. Kütüphane süper ama kitap okumak için kanepeyi tercih ederim.

Okuma Köşesi Örnekleri

Budur! Çok beğendim. Burada okurum, film yazarım. Filmi kendim çeker, kendim oynar, kendim seyrederim.

Okuma Köşesi Örnekleri

Üstlerde buna benzer bir okuma köşesi vardı. Küçük kitaplığın yerini çekmeceler almış. Duvarlar kaplanmamış, boyalı, minderler daha modern, aydınlatma sabitlenmiş. Güzel alan değerlendirmesi olmuş.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Fujifilm X-S10 Fotoğraf Makinesi İncelemesi: Neden Bu Kamerayı Almalısınız?

Dünya Mutluluk Raporu 2020

Fotoğraf Makinesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler