Darbeye Karşı Teknoloji Kullanımı

15 Temmuz 2016 tarihinde ülkemiz darbe girişimine sahne oldu. Çok şükür bu kalkışma bastırıldı. Darbe girişiminin bastırılmasında teknoloji çok önemli bir rol oynadı.

Ülkemizde yaş olarak biraz büyük olanlar teknolojiye önyargıyla bakıyorlar. Benim nesil ve yukarısı diyeyim. Onlara göre teknoloji oyun oynamak ve sohbet etmek anlamına geliyor. Toptan zaman kaybı diye düşünüyorlar.

Ülkemizin atlattığı kötü deneyimde teknoloji güzel bir sınav verdi. Maddeler halinde bakalım.

Darbeye Karşı Teknoloji Kullanımı

Darbenin Önlenmesi ve Televizyon


Yaşı bana yakın olanlar tek kanallı televizyon dönemini hatırlarlar. Artık pek çok kanal var. Darbe girişimi gecesi sadece TRT televizyonunda darbe bildirisi yayınlandı. Bir sürü televizyon var. Darbeciler hangi birine ulaşacaklar? Televizyon kanalları sayesinde gerek devlet yetkilileri, gerekse toplum üzerinde etkili kişiler konu hakkında doğru bilgileri milletimizle paylaştı. Bu sayede milletimizin morali yüksek tutuldu.

Darbenin Önlenmesinde Teknoloji ve İnternet


İnternet bağlantısı sayesinde vatandaşlar bilgi alabildiler. Telefon, tablet ve bilgisayar sayesinde darbeye müdahale etme şansı yakaladılar. Günler geçtikçe halkın sokağa çıkmasının ve darbecilere müdahale etmesinin ne kadar etkili olduğu anlaşıldı. Burada iki alt başlık ön plana çıkıyor. Sosyal medya ve Face Time.

Darbenin Önlenmesinde Sosyal Medya Etkisi


Başta Twitter ve Facebook üzerinden olan bitenden haberdar olan insanlar darbeye karşı organize oldular. Dışarı çıkıp darbecilere müdahale ettiler ve ülkemizi bir felaketin eşiğinden döndürdüler. Her ortamda olduğu gibi sosyal medyada da olumsuz örnekler olmakla beraber bu mecraların neden gerekli ve önemli olduğu böylesine önemli bir olayda görülmüş oldu.

Yeni Bir Teknoloji Face Time


Face Time uygulaması Apple şirketi tarafından geliştirilen bir uygulamadır. 2010 yılından bu yana iOS işletim sistemi kullanan telefon ve tabletlerde, Mac bilgisayarlarda kullanılır. Cumhurbaşkanımızın bu uygulama ile televizyonlara bağlanması vatandaşlara büyük moral verdi. Darbe girişiminin bastırılmasında büyük tesiri oldu.

Darbenin Önlenmesi ve SMS


Televizyondan yeni fakat diğerlerinde biraz eskice bir teknoloji olan SMS darbe girişimin bastırılmasında olumlu bir etki yarattı. Cumhurbaşkanımız tarafından gönderilen kısa mesajla birlikte vatandaşlar darbecilere karşı sokağa çıktı ve tehlikenin bertaraf edilmesi için mücadele etti.

Demek ki neymiş, teknoloji sadece boşa zaman geçirmek değilmiş. Doğru kullanıldığında insan hayatını, hatta ülkeyi kurtarıyormuş.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Fujifilm X-S10 Fotoğraf Makinesi İncelemesi: Neden Bu Kamerayı Almalısınız?

Dünya Mutluluk Raporu 2020

Fotoğraf Makinesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler