Kasık Fıtığı Ameliyatı Hakkında

Kasık fıtığı ameliyatı olduğum günün sabahı hastanede uyandım. Bu yazıda geçirdiğim ameliyatı ve o günden bugüne kadar yaşadıklarımı anlatacağım.

Saat 08:30 gibi ameliyatı yapacak doktor yanında hemşireyle beraber geldi. Geceyi nasıl geçirdiğimizi falan sordu. Bana 2. sırada, oda arkadaşıma da 3. sırada ameliyat olacağımı söyledi. İlk sırada safra kesesi ameliyatı olacak bir hasta varmış.

Ameliyata yarım saat kala hemşire gelip bana bir iğne yaptı. O an farketmedim ama epey sarhoşluk veriyormuş. Kesilmeye gitmeden önce ameliyat kıyafetimi giydim, bonemi taktım, beklemeye başladım. Ameliyat kıyafeti epey transparan. :)

Sedyeye bindim, asansörle ameliyathaneye gittim, yani hasta bakıcı götürdü. Orada sırtımdan anestezi için bir iğne yapıldı. Başlarda geçen konuşmaları hatırlıyorum, sonra ilk hatırladığım odada yatıyordum ve ameliyat yerimin üzerinde yeşil bir torba vardı.


Kasık Fıtığı Ameliyatından Sonra

Ameliyattan sonra yanınızda bulunan kişiye bacaklarınızı ayırmasını söyleyin. Çünkü belden aşağısını hissetmiyorsunuz, bacaklarınızın arasında sıkışabilecekleri hissetmezsiniz. Ha bir de mutlaka size çorap giydirmelerini söyleyin, çok üşüyorsunuz.

Kasık fıtığı ameliyatı sonrası saat 18:00'e kadar sıvı tüketimi yasaktı. Sonrasında atış serbest. Doktorun "istediğin kadar kahve içebilirsin" sözü gözlerimi parlattı.

İlk kez ayağa kalkacağınız zaman mutlaka yanınızda biri bulunsun. Ciddi düşme riski var. Sıvı tüketmeye başlayana kadar ben tuvalete gitmedim, giderseniz mutlaka yanınızda biriyle gidin. Sonra yavaş da olsa kendiniz gidebiliyorsunuz.

26 Şubat Çarşamba günü öğleden sonra doktor geldi. Perşembe pansumana gitmemi, pazar da bandajı çıkarmamı söyledi. Nurhan'a "soracağınız bir şey var mı", bana da "sen ameliyatta çok sordun" dedi. Ne konuştum hiç bilmiyorum. Ameliyat sonrası ziyarete gelen kayınvalideme "niye eli boş geldin, hasta ziyaretine böyle mi gelinir, yemek falan getirseydin" falan demişim. Neyse "haftaya çarşamba kontrole gel" dedi, gönderdi beni doktor.

Kasık fıtığı ameliyatı sonrası evin salonundaki büyük koltuğa yerleştim. Hala da ordayım. Tablet ve telefonla zaman geçiriyorum. Asla komik şeyler seyretmeyin. Gülünce, öksürünce ameliyat yerinize bıçak girmiş gibi oluyor. Hapşırmayayım diye tüm gün çorapla duruyorum. :)

Yarın kontrole gideceğim. Kasık fıtığı ameliyatı kulağa çok havalı gelmiyor olabilir. Ama 10 cm.'lik ameliyat kesiği bütün ihtişamıyla yerinde duruyor. İyi olacağım inşallah.

Teşekkür

Öncelikli olarak kasık fıtığı ameliyatımın yapıldığı Kemalpaşa Devlet Hastanesi gibi bir kurumun ve daha nicelerinin vatandaşlarına ücretsiz olarak hizmet vermesini sağlayan devletimize teşekkür etmeliyim. Allah devletimize zeval vermesin.

Benim geçirmiş olduğum kasık fıtığı ameliyatı neredeyse ilk ciddi hastalığım. Yıllar önce bir de panik atak olmuştum ama onda kesme biçme yoktu. Tüm acemiliğime ve titizliğime rağmen benimle sabırla ilgilenen, başarıyla ameliyatımı gerçekleştiren Op.Dr. Metin Karaaslan özel bir teşekkürü hakediyor. Zaten kendisi Kemalpaşa’da çok takdir edilen, benim de tanıdığım pek çok kişinin ameliyatını yapmış bir doktordur. Allah razı olsun.

Ameliyat olduğum hastane gayet temiz ve düzenliydi. Çalışan personel de gayet güler yüzlü ve ilgiliydi. Benimle ilgilenen tüm personele ve bu düzeni sağlayan hastane yönetimine teşekkür ederim.

Ameliyat süreci boyunca gelen giden, arayıp soran arkadaşlara teşekkür ederim. Bunlar içerisinde Hasan Ali Ağabey ve Hanifi farklı bir yere sahiptir. Allah razı olsun.

Eşim Nurhan’a ve  ameliyat olacağım için Eskişehir’den gelen anneme teşekkür ediyorum. Sağ olsunlar, var olsunlar. Bana yaşama sevinci veren biricik kızıma da sonsuz teşekkürler.

Dün akşam ameliyat olmama kadar geçen süreci Kasık Fıtığı Ameliyatı Oldum başlığıyla yazdım. Merak edenler okuyabilir.

Yorumlar

  1. […] yazı epey uzun oldu. Bir tane de Kasık Fıtığı Ameliyatı Hakkında başlıklı bir yazı yazacağım. Orada ameliyat ve sonrasını anlatır, tüm yazı boyunca […]

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Fujifilm X-S10 Fotoğraf Makinesi İncelemesi: Neden Bu Kamerayı Almalısınız?

Dünya Mutluluk Raporu 2020

Fotoğraf Makinesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler